SGK’dan toplu para ödemesi müjdesi geldi. Binlerce kişiyi ilgilendiren konu hakkında başvuru yapan kişiler toplu para ödemesi almaya hak kazanacaklar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SGK’DAN EMEKLİ OLAMAYANLARA TOPLU PARA ÖDEMESİ! 

2008 senesinden önce hem işveren hem de kişinin kendisi için ödemiş olduğu primlerin geri alınmasının önü açıldı. Söz konusu ödemeden yararlanmak isteyen kişilerin belirli şartları taşımaları gerekiyor.

Türkiye’de işe giren herkese zorunlu olarak sigorta yapılırken SGK’sı olan kişiler belirli şartları taşımaları halinde emekli olmaya hak kazanıyor. Sigortalı olarak işe girişi yapılan kişinin emekli olmak için belirli kriterleri yerine getirmesi gerekiyor.

İşe giren herkesin en büyük hayali emekli olarak rahat bir hayata kavuşmak olarak öne çıkarken ne yazık ki bazı kişiler bu hayallerine kavuşamıyor. Emekli olmak için aranılan şartlar arasında yer alan emeklilik yaş şartı ve hizmet süresi kriterlerini yerine getirmesine rağmen prim gün sayısını tamamlayamadığı için emekli olamayan kişilere SGK para iadesi yapıyor.

NE? NASIL?  Emekliye 2324 TL Teklif Edildi! Tam 650 Bin Emeklinin Gelirinde Artış Oldu!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRİM GÜNÜ EKSİK OLANLARA SGK TOPLU PARA ÖDEMESİ YAPACAK! 

Emeklilik şartları için aranılan diğer şartları karşılayan ancak prim gün sayısını dolduramadığı için emekli olamayan kişilere yönelik olarak SGK ödedikleri primleri iade etmeye başladı.

SGK’DAN TOPLU PARA ÖDEMESİ NASIL ALINIR, PRİM İADESİ ŞARTLARI NELER?

SGK prim iadesi şartı için kişinin emeklilik yaşını ve sigortalılık hizmet süresi şartlarını taşıması gerekiyor.

Bu şartları taşıyan kişiler yazmış oldukları yazılı dilekçe ile başvurularını şahsen Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri veya Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezleri üzerinden yapabilmektedir.

Başvuru yapan kişinin aranılan kriterleri taşımaları durumunda 2008 yılından önce hem işvereni hem de kendisi tarafından ödenen sigorta primlerini toplu olarak iade almasına izin verilmektedir.

Ancak bu kişiler primlerini toplu olarak iade aldıkları için emekli olma haklarını kaybetmiş olurlar.