SGK girişi olanlara uzun süredir beklemiş oldukları müjdeli haber geldi. Gelen yeni haber ile beraber SSK girişi olanlara tam 2 bin 200 liralık ödeme alma imkanı doğdu!

YAKINI VEFAT EDEN KİŞİLERE SGK’DAN PARA YARDIMI! SGK CENAZE ÖDENEĞİ PARASI 2020

Sigortalı olarak çalışan kişilerin vefat etmeleri halinde birinci derece yakın olan akrabalarına cenaze ödeneği adı altında para ödenmektedir.

Söz konusu ödenek parası her sene yeniden belirlenmekte olup 2020 yılı için ödene para 2 bin 200 TL olarak belirlenmiştir.

Vefat eden kişinin cenaze işlemleri için ödenen bu tutar eşi ya da çocuklarına, kişinin eşi ya da çocuğu yok ise de bu  durumda cenaze masraflarını üstlenen en yakın akrabasına verilmektedir.

SSK CENAZE ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Sigortalı olarak çalışan işçinin vefat etmesi halinde ilk olarak yakınlarının yapması gereken işlem veraset ilamı çıkarmaktır. Veraset ilamı çıkarıldıktan sonra alınacak olan veraset ilamı örneği SGK kurumuna teslim edilir.

NE? NASIL?  İşlem güvenliğiniz için E-Devlet'e girip bunu yapın!

Aynı esnada kişi SGK’ya cenaze ödeneği almak için başvuru formu teslim eder. Ancak bu başvuru işlemi esnasında mutlaka cenazeyi kaldıran kişinin masrafları dekontları ve faturaları ibraz ederek ispatlaması gerekir. Muhtarlığa onaylatılan bu belgenin ardından cenaze yardımı formu dolduran kişiye ödenir.

CENAZE PARASI YARDIMI KAÇ TL?

SSK’lı çalışanın vefat etmesi halinde yakınlarına cenaze masrafı için ödenen para vefat eden kişinin çalışmış olduğu kuruma bağlı olarak değişmekle beraber SSK ve BAĞKUR’lu çalışanlar için ortalama ödenen para 715 lira civarında bulunup Emekli Sandığı üyesi olan kişilerin vefat etmesi halinde ise ödenen tutar 2 bin 200 lira olarak gerçekleşmektedir.

Bu rakamlar senelik belirlenmekte olup her sene enflasyon rakamları üzerinden asgari ücrete yapılan zam oranı ile yeniden hesaplanarak yükseltilmekte ve belirli dönemlerde arttırılmaktadır.