Bizlere teknoloji olarak çok kolaylıklar sağlayan internet çağındayız. Bu kolaylık sağlayan teknolojilerden birisi de E- Devlet internet adresidir. E-Devlet, internet üzerinden kamu kuruluşlarının bütün resmi işlerinin yürütüldüğü bir web sitesidir. Devlet tarafından hazırlanmış olup tamamen güvenlidir. Öncelikle e-devlet şifremiz olmalı, daha sonrasında ise bu konuda size miras sorgusu, veraset ilamı sorgusu nasıl yapılır? ona bakacağız.

Size de miras kalmış olabilir!

Geçmişte göçebe yaşayış tarzını benimseyen bir toplum olarak, bizlere bırakılan mirasların takibinin yapamayabiliriz. Bu anlamda devlet kurumlarının toplandığı internet adresi E- Devlet bizlere yardım edecek.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E- Devlet şifresi alabilmek için ilk olarak PTT’ye (Posta ve Telgraf Teşkilatı) gitmemiz gerekmektedir. İçeri girdiğimizde bir bankamatiğe benzeyen alet karşınıza çıkacaktır. Cihazdan TC. Kimlik numarası ile işlem yapmaya basarak, TC. Kimlik numaranızı giriniz. İleri tuşuna bastığınızda işlem türünü seçmeniz istenecektir, gişe işlemlerine tıklıyoruz ve fişimizi alıp beklemeye koyuluyoruz. Sıramız geldiğinde memura E- Devlet şifresi alacağınızı söylüyorsunuz. Şifre vereceğiniz telefon numarasına kısa mesaj olarak gelmektedir. Bu işlemin karşılığında PTT sizden 2 TL ücret talep etmektedir. Eğer şifreyi kaybederseniz tekrar PTT giderek yenisini alabilirsiniz fakat sizden 4 TL işlem ücreti isteyeceklerdir.

NE? NASIL?  Huysuz Virjin mirasını kime bıraktı?

Şifremizi aldığımıza göre sırada E-Devlete giriş yaparak mirasımızı sorgulamaya geldi.

E- Devletten miras sorgusu nasıl yapılırE-Devlet şifresi nasıl alınır?

E- Devlete Giriş Nasıl Yapılır?

E- Devlete giriş iki şekilde gerçekleştirilir. Bilgisayar aracılığı ile internet adresi üzerinden, telefon aracılığı ile e- devlet mobil uygulaması üzerinden giriş yapılabilir.

E- Devlet internet adresi için tıklayınız.

E- Devlet mobil uygulaması için tıklayınız.

Siteye veya mobil uygulamaya girdiğimizde karşımıza T.C. Kimlik No ve e-Devlet Şifresi gelmektedir. Bu alanları dolduruyoruz ve sisteme giriş yapıyoruz.

Video: E-Devletten Yeni Hizmet: Miras Sorgulama

E- Devletten Miras Sorgusu Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki adımları izleyenler e- Devlete giriş yapmış bulunmaktalar. Şimdi sırada üstümüze kalan bir miras var mı onu sorgulamakta. Giriş ekranının üst köşesinde arama butonu bulunmaktadır. Oraya tıklayarak “Veraset İlamı Sorgulamak“ yazacağız. İlk çıkan sekmeye tıklıyoruz. Miras sorgulama ekranı karşımızda.

NE? NASIL?  Türkiye'de En Çok Hangi Otomobil Satılıyor? Büyük Farkla Birinci!

Bu işlemleri gerçekleştirmesine rağmen bulamayanlar tıklayınız.

Miras sorgulama ekranı sizden miras bıraktığını düşündüğünüz kişinin T.C. Kimlik Numarasını isteyecek. T.C. kimlik numarasını yazdıktan sonra üstünüze kalan bir miras var mı öğreneceksiniz.

E-Devlet üzerinden miras sorgulama işlemimiz gerçekleşti. Siz değerli okuyucumuz arama yaptığında üzerine bir miras çıktı mı? Yorumlarda belirtirsen seviniriz.