Madencilik, blok zincirine eklenmiş olan şifreleme para birimlerinin işlenmesini ve doğrulanmasını ifade eder. İlk olarak Bitcoin ya da başka bir cryptocurrency işlemlerini bir bloğa paketlerler. Bloklar bu durumda maksimum seviyeye ulaşır. Bir bloğun oluşturulması, iş kanıtı şifreleme yönteminin çözülmesini içerir. Yeni oluşturulmuş olan blok daha sonra da Blockchain’e eklenir. Bu sayılan aşamalar, işlem gücü kullanılarak yapılır. Bu işlem gücünü yerine getirecek donanımın güçlü olması, madenciliğin gelişme göstermesine ortam hazırlar.

İzleyin: Kripto Para Madenciliği nedir? Nasıl Kripto Para Kazanılır? En karlı Madencilik Altcoinleri !!

Madenciliğin Amacı Nedir?

Tüm şifreleme para birimi, fikir birliği mekanizmasından yararlanır. Madencilik, İş Kanıtı sürecinde ortaya çıkan bir unsurdur. Mevcut olan blokları biriktirme süreci, iş yatırımının kanıtı şeklinde hareket eder.

Bunun yararı ise blok içinde yer alan verileri değiştirme girişimleri konusunda sağladığı korumadır. Bir kişi bunu denemek isterse, eklenen bütün blokları değiştirmeye mecbur kalacaktır.

Masternodes merkezi olmayan ağ üzerinde yer alan ve madencilerin bilgisayar gücü ile şifreli para kazanmalarına yardımcı olan bir sunucudur. Bu yatırımlar oldukça büyük yatırımlardır ve yapılan maliyetleri dengelemek adına teşvikler sağlanmaktadır.

NE? NASIL?  TOKİ Müjde Verdi! Kura Şartı Olmadan Hemen Ev Sahibi Olabilirsiniz...

Video: Bitcoin Madenciliği Yapıyoruz! İlk Mining Rig Kurulumu

Dikkate Edilmesi Gereken Maliyetler

İlk önce ödüller yüksek bir şekilde görünebilirken, madenciler miktarları etkileyen bazı faktörleri de düşünmelidir. Çünkü şifreleme yapılan para biriminin değeri doğal olarak ödülün de değerini etkileyecektir.

Bu durum kâr elde etmek için önemlidir. Geliri fırsata çevirmek isteyen kişiler mevcut ayı piyasasından en çok etkilenecekler. Bazı madenciler, ödülleri kripto formunda uygulamayı seçebilir, fakat operasyonu yürütmenin fiili olan maliyetleri vardır. Elektrik ve benzeri şeylerin kriptoda ödenebileceği zamana kadar, madencilerin ödüllerini almaları veya başka şekilde cebinden ödemeleri gerekir.

Madencilik süreciyle alakalalı maliyetler son derece önemlidir. Yeni madencilerin teçhizatlarını ayarlamak yüksek maliyetler gerektirir.

Madencilik iki türlü yapılabilir, 1- GPU (Grafik kartı ile) 2- ASIC (Özel madencilik makineleri) ile.

İzleyin: Bitcoin’den Ethereum’a Kripto Madencilik Nedir?

Diğer Maliyetler

Kriptopara madenciliğinde diğer belirlenen maliyetler şöyledir:

Makinelerin çalıştırılmasında genel güç tüketimi de maliyet gerektirir. Bu durumda elektrik maliyetleri, ortaya çıkan kârları azaltabilir.

NE? NASIL?  Instagram geçmişinizi nasıl kontrol edersiniz?

Büyük ölçekli yapılan operasyonlar için tesise ait maliyetler de büyük önem taşır. Ağın maden gücü kazanmasıyla Bitcoin madeni zorlaşıyor. Bu da blok oluşturma oranının dengelenmesine yardım eder fakat çıktıda potansiyel dalgalanmalara neden olur.

Bu iş yapılırken ödüller almak çok güzel olsa da sürecin maliyetlerini hesapladıktan sonra, önceden göründüğü gibi kolay para kazanma gerçekleşmediği açıkça anlaşılıyor. Ancak daha az vergi ödenerek yapılan madencilik için, az sayıda uzmanlaşmış ekipman kullanarak kar yapma imkanı elde edilebilir.

Kriptopara Madenciliği Karlı Mıdır?

Bitcoin madenciliği yapılarak para kazanıldığı günler çok geride kaldı. Bitcoin değerinin düşmesi, ekipman maliyetleri ve düşük ödüllerle beraber kripto paralarının karlılığını önemli derecede etkiledi. Ucuz elektrik ve düşük sıcaklığa sahip alanlar ile soğutma maliyetlerinden tasarruf edilebildiğinden ve düşük faturalarla karşılaşılması bakımından önemli bir faktördür.

Kripto para birimleri pahalı ve optimize edilmiş olan makinelerin (ASIC) kullanımına için alınan önlemler sayesinde piyasa şartları nedeniyle sıkıntıya giriyorlar. Farklı faktörlere bağlı olarak karlılığı belirlemede yer alan Bitcoin gibi bilinen kripto para birimlerinin madencilik hesap makineleri benzeri gibi çevrim içi çok sayıda bulunan kaynaklar vardır.

NE? NASIL?  SGK - SSK ve Bağkurlu Emeklilere 422 Lira Ek Gelir...

Bunun yanında, genel görüş, özellikle de uzman teçhizatı olmayan madenciler için az bir oranda kârlı bir hale geldiği yönündedir. Madencilerin durumunu etkileyebilecek olan birçok etmen sebebiyle tam olarak bir cevap vermek oldukça zordur.

Durum tespiti, cevap almanın anahtarıdır. Diğer durumda, bir masternode çalıştırmayı ya da KuCoin Bonusu benzeri gibi bonus programları olan kripto para birimi uygulaması yapabilmek için başka yöntemler de mevcuttur.

Ama sonuç olarak, eğer elektrik ve ekipman maaliyetini karşılayacak kadar kripto paralar değer kazandığında bu karlı bir duruma geliyor. Örnek vermek gerekirse 2018 yılında madencilik oldukça karlıydı. Ama 2019-2020’de zarar eden duruma geldi. Eğer değerler artarsa, önümüzdeki ay veya yıllarda tekrar karlı duruma gelebilir.