Kripto Para Nedir? Bitcoin Alacaklara Önemli Tavsiyeler!

Son zamanların popüler yatırım aracı kripto paraları sık sık görüp duymaya başladık. Siz olmasanız bile etrafınızdaki insanlardan mutlaka duymuşsunuzdur. Peki nedir bu kripto para? Bitcoin diye bir şey varmış, nedir bu Bitcoin? Bir de bu coinlerin altı üstü varmış, altcoinler ne? Döviz veya altın borsalarından sıkıldık, Bitcoin diye bir şey var ona yatırım yapsam mı? gibi bir çok soru sormuşsunuzdur. Şimdi size kripto paralar ile ilgili bilgiler vereceğim. Kripto para piyasasına girmeden önce mutlaka bir okuyun derim.

Kripto paralar son zamanlarda sürekli bir yükseliş trendine girdikleri için oldukça popüler olmayı başardılar. Bitcoin’in 56000$’ seviyelerini aştığı bu günlerde dikkatinizi çekmemesi içten bile değil. Öncelikle Bitcoin, sonra altcoinler için küçük bir bilgi verelim.

Kripto Para Nedir? Bitcoin Alacaklara Önemli Tavsiyeler!

Kripto Para Nedir? Bitcoin Alacaklara Önemli Tavsiyeler!

Bitcoin Nedir?

Bitcoin ağı 3 Ocak 2009’da hayata geçmiştir. Makalenin yazarı Satoshi Nakamoto’dur gerçek ismi veya mahlası veya bir ekibe ait unvan olduğu konusunda tartışmalar vardır. Maksimum Bitcoin sayısı 21 milyonla genesis blokta belirtilerek sınırlandırılmıştır. İlk Bitcoin transferi Satoshi Nakamato’ya geliştirmesi için ona yardım sağlayan kriptograf Hal Finney arasında gerçekleşmiştir. İlk alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşmiştir.

NE? NASIL?  Kripto para nedir?

Kripto Para Madenciliği Nedir?

Para yaratma işlemine madencilik(mining) denilmektedir. Madencilik, hesaplama yetkisini ve gücünü kullanarak matematiksel işlemleri gerçekleştirme işleminin genel adıdır. Bu işlemleri yapmak için, sunulan Bitcoin yazılımını indirerek donanımları üzerinde yoğun işlemci gücü gerektiren işlemleri gerçekleştiren Bitcoin ağındaki düğümlere “madenci” denilmektedir. Aynı işlem altcoinler için de geçerlidir.

Altcoin Nedir?

Altcoin, Bitcoin‘den sonra ortaya çıkan veya piyasaya sürülen kripto paralara verilen genel bir terimdir. Altcoin terimi, “alternatif coin” kelimesinin kısaltılmasından meydana gelir.

 1. Ethereum
 2. Binance Coin
 3. Polkadot
 4. Cardano
 5. Ripple
 6. Litecoin

gibi Bitcoin olmayan altcoinler, sırasıyla en pahalı coin olan Ethereum ile devam eder. Kısacası herhangi bir Bitcoin olmayan her coin altcoin kategorisine girebilir diyebiliriz.

Kripto Para Piyasasına Gireceklere Tavsiyeler

 • Öncelikle vereceğim tavsiyelerin başı olarak, asla sistemin nasıl çalıştığını öğrenmeden büyük yatırımlar veya paranızın hepsini yatırmayın. Öncelikle küçük paralarla sistemin nasıl çalıştığını öğrenip daha sonra yatırımınızı büyütmelisiniz.
 • Borç para ile kripto para almayın. Kripto para alacağınız miktar kaybedince üzüleceğiniz bir değer olmamalı. Örneğin paranızı %50’sini kaybettiğinizi gördüğünüzde sakin kalacağınız miktarlar olmalı. Tabii ki her miktara üzülürsünüz ama borsanın temelinde sabır yattığı için panik satışlara müsaade etmeyin.
 • İşi ne kadar az şansa bırakırsanız o kadar iyi olur. Araştırmadan, bilmeden, etmeden kripto para almayın. Paranız %50 değer kazanabilir ya da %70 değer kaybedebilir.
 • Güvenli bir borsa platformu seçin. Bir borsanın daha önce hacklenmiş olmasından çok, hacklenmesine rağmen kullanıcılarına geri ödeme yapabiliyor olması önemlidir.
 • Yukarıda da dediğim gibi sabır bu işte çok önemli. Unutmayın elinizdeki değer kaybetmiş coini satmadan zararda sayılmazsınız.
NE? NASIL?  Trafik Cezası Nasıl Öğrenilir? Plakaya Yazılan Ceza Nasıl Ödenir?

Yatırım Tavsiyesi Değildir!

Kripto Para Nedir? Bitcoin Alacaklara Önemli Tavsiyeler!