Banka kredilerinin günümüzdeki yeri oldukça fazladır. Hemen hemen tüm ihtiyaçların karşılandığı banka ürünleri ile gayrimenkul, nakit ya da araç alınabiliyor. Fakat faiz oranlarının yükselmesi, vade farkı ve bankalarla olan çalışmalar sonucunda banka kredileri çok cazip gelmeyebiliyor.

 Araç Alım Yöntemleri

Araç almak ya da aracınızı yenilemek adına yeni arayışlar ve araştırmalar içerisine girmeniz mümkün. Bankaların faiz oranları, otomobil kampanyaları ve indirimleri, araç alacağınız bayinin anlaşmalı olduğu finans kuruluşları gibi detaylı olarak birçok araştırma yapabilirsiniz.

Araç almak için bazı yöntemler vardır;

  • Otomobil satan galerilerden senet ve taksitle
  • Banka kredileri ile
  • İnternet sitelerinden birebir sahibi ile görüşerek
  • Takas yöntemi
  • Gayrimenkul, arsa ve diğer mal varlıklarınızı teminat göstererek

Bu yöntemler ile araba hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Fakat yine de bu yöntemlerden önce elinizdeki nakit paraya göre almanızda ve yüksek faiz ödememekte fayda var.

NE? NASIL?  Külbütör nedir? Külbütör mekanizması ne işe yarar?

Video: %0 Sıfır Faizli Taşıt banka Kredisi Kampanyaları Arkasındaki Gizli Gerçekler

Kredisiz Otomobil Alırken Piyasa Değerinin Önemi

Otomobilinizi kredisiz taksitle ya da senetle almak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar özellikle ödeme yönteminizi ve mali gücünüzü belirlemektir. Taksitle ve senetle alacaksanız aracın piyasa değerine bakmalısınız. Taksitle alınan araçlar bazen alıcıda bedava alınıyormuş gibi bir his yaratır. Bu nedenle aracın başlangıç fiyatı oldukça yüksek olduğu halde bir de üzerine vade farkı eklenir. Öncelikle aracın ana değeri belirlenmeli.

Kredisiz Otomobil Alırken Vade Sayısı ve Vade Farkı

Araç aldığınız yer ile yapacağınız ödeme sistemi; çek, senet, nakit gibi yöntemler olabilir. Her ne şekilde olursa olsun açık bir kıymetli evrakta tarihsiz ve tutarsız imzanızı atmamanız. Vade tarihlerine detaylıca bakmanız sizin için en sağlıklısıdır. Aynı zamanda vade tarihleri kadar senet yapmanız halinde, daha sonra tek bir senetle tüm alacağın işleme konulma gibi yapılan kötü niyetliliğin önüne geçebilirsiniz.

NE? NASIL?  Eklemeli araç nasıl anlaşılır?

İzleyin: 60000-70000 TL ARASINDA ALINABİLECEK ARABALAR

Kredisiz Otomobil Alırken Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Aracınızın sizin olduğunu bilmeniz adına aracı noter huzurunda üzerinize almanız gerekmektedir. Aksi halde siz taksitleri öderken, üzerinize yasal anlamda almadığınız araç için hırsızlıkla suçlanabilirsiniz. Bu nedenle kredisiz alma yöntemlerinden olan taksit ile aldığınız aracı, anlaşma yaptığınız zaman noter huzurunda gerçekleştirmeniz ve üzerinize almanız önemlidir.

Kredisiz Otomobil Almanın Avantaj ve Dezavantajı

Kredisiz araç almanın riskleri elbette mevcuttur. Araç alacağınız oto firmasına güvenmeniz, senetleri detaylı inceleyerek imza atmanız, aracı almadan önce kontrol etmeniz ve önemli aksamlarını bilirkişiye göstermeniz önemlidir. Aksi halde oldukça zarara uğrayacağınız aracın iadesi firmanın insafına kalır. Taksitler senet yöntemi ile yapıldığında vade tarihi, tutarı belirtilmemişse ya da tek senet yapılmışsa bu senetler kötü niyetli kişilere cirolanabilir ve başınız belaya girebilir. Kontrol edilmeyen araçlar ciddi hasarlara sahip olabilir, ilk gördüğünüz kadar masum olmama ihtimali yüksektir. Satın alacağınız aracı kontrol ettirmeden, firma tarafından aceleye getirilmeye çalışılsa dahi almayın.