Düşük kredi notu ortalaması ve kredi sicili nedeni ile binlerce kişi mağdur konumda bulunurken bu kişilere müjdeli haber geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan kredi sicil affı açıklaması detayları neler?

 

 

 

 

 

 

KREDİ SİCİLİ NEDİR?

Bankalar kurmuş oldukları ortak sistemi ile kendilerinden kredi kartı, ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve kredili mevduat ürünü gibi kredili işlemler için ödemelerin kayıtlarını tutmaktadır.

Bu kayıtlar üzerinden herkese kredi notu ortalaması verilir. Kişinin ödemeleri ne kadar düzenli ise kredi notu o kadar yüksek olur, kredi notu ne kadar yüksekse o kadar kolay bir şekilde yüksek tutarlı kredi kullanmasına izin verilir.

Kişinin bankalarla yapmış olduğu tüm işlemler kredi sicili adı altında kaydedilir. Bankadan kullanmış olduğu kredi kartı ve kredili ürünün ödemesinde gecikmeye düşen kişinin kredi notu düşerken son ödeme tarihinin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen borcunu ödemeyen kişiler ise kara liste adı verilen listeye giriyor ve yasal takip altına girdikleri için kredi sicili bozuluyor.

NE? NASIL?  SGK Uyardı! Emeklilerin Maaşları Kesilebilir...

Kredi sicili bozuk olanlara ise ne yazık ki bir daha bankalar tarafından kredili ürünlerin kullanımına izin verilmiyor.

KREDİ SİCİL AFFI MÜJDESİ SON DAKİKA! KREDİ BORÇLARINA AF GELİYOR MU?

Bakan Berat Albayrak yaşanan mağduriyetin büyümesi halinde yapılandırma konusunda gerekli adımları atacaklarını dile getirmişti. Süreçte korana virüs salgını neden ile yaşanan mağduriyet artarken af beklentisi de ağırlık kazandı.

 

 

 

 

 

KREDİ SİCİL AFFI BAŞLAYAN BANKALAR HANGİLERİ?

Devlet bankalarında kredi sicil affı ile beraber tekrar kredi kullanma imkanı başladı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden başvuruda bulunulması yeterli oluyor.

KREDİ SİCİL AFFI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Söz konusu borcun tamamının ödenmiş olması,

Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının kapatılması,

Sicil affı yasası yürürlüğe girdikten sonra en geç 6 ay içerisinde borcun tamamının ödenmiş olması.