Kredi almak için bazı koşullara ihtiyaç var. Bunlardan en kritiği ise kredi notu şartıdır. Bu koşul sağlanmadığında kredi almanız imkansızlaşır. Peki bu kredi puanı neye göre belirleniyor? Öncelikle kredi notu ile düzenli olmak doğru orantılı. Yani borç ödeme konusunda ne kadar düzenliyseniz kredi notunuz da o kadar yüksek olur. Bu konuda aylık gelire pek bakılmıyor. Aylık geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun ödeme konusunda ihmalkarsanız işler sizin aleyhinize yönelik olacaktır. Bunu aşmanın yollarından biri kesinlike maaş aldığınız tarihle kredi kartı ödeme tarihinizi birbirine yakın almak. Eğer ayın ilk günlerinde maaş alıyorsanız kredi kartınızın ödemesi ise son günlerdeyse sizler için baya sıkıntı olacaktır. Ayrıca ödeme günü geldiyse ödemeyi hemen yapmanız gerekiyor. Önemsemediğiniz borç aslında sizin kredi notunuzu düşürüyor. Bankalarla olan tüm hesap kitap işlerini ciddiye almanız gerekiyor.

Video: Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapmanız Gerekenler (KKB )?

Güncel Borç Önemli Bir Sorun

Kredi notunu belirleyen şeylerden biri de güncel borç oranınız. Tabii ki borcun azı ya da çoğu aynı değil. Borcun varlığı genel itibariyle bankalarda kara listeye alınmaya sebep. Ancak bu borcun ne kadar olduğu çok önemli. Ayrıca bu miktarın kimin eseri olduğu da çok önemli. Örneğin, bir şirketin bırakmış olduğu borç eğer normal düzeydeyse bir insanın bırakmış olduğu borç ile kıyaslanabilir. Kısacası bir şirketle bir insan aynı değildir. Borcun ne kadar olması gerektiği yıllara göre farklılık göstermektedir. Bu farklılığın sebebi uluslararası saha ile ülkenin ekonomik durumuna bağlı bir durumdur. Bu farklılıktan yola çıkarak geçen yılki borçlanma durumunuza göre bu sene için yorum yapamazsınız. Öyle bir durum vardır ki bu sene geçen yıl borçlandığınız miktarı bu sene tekrar borçlanmış olsanız bile bu sene kredi alamayabilirsiniz. Borçlu olmak olumsuz bir durum olsa da düzenli ödeme yapıldığında aniden olmamak kaydıyla kademeli bir şekilde kredi notunuz yükselir. O yüzden düzenli ödemeden şaşmamak gerekiyor. Kredi puanı neye göre belirleniyor sorusunun bir diğer cevabı da borçlardır kısaca.

NE? NASIL?  Düğmeye Basıldı! Nakit İhtiyacı Olanlara 3 Ay Ödemesiz Tam 50 Bin TL Kredi Desteği Geldi...

Yeniden Kredi İstemek Hata

Yakın tarihlerde kredi aldınız ve tekrar kredi almak istediniz diyelim. Bu durum kredi puanını etkiliyor. Yukardaki maddeler kadar olmasa da bu durumda hatrı sayılır şekilde etkiliyor puanınızı. Bu etkileme düşüş şeklinde kendini gösteriyor. Bu durum sizin gelir durumunuz, alınan kredi miktarına göre değişiklik gösterse de çok da tercih edilmiyor bankalar tarafından. Alınan ilk kredinin yeterli gelmediği, idarenin doğru yapılmadığı gibi durumlar göz önünde bulunduruluyor. Alanın bir daha kredi alması ödeme konusunda güçlük oluşturacağı kanaati de oluşturuyor. Bankalar her koşulda kendilerini güvenceye almak istediklerinden bu gibi faktörleri de göz önünde bulunduruyorlar. Ancak bu durum stabil kalmıyor. Borçlar ödendikçe bankaların size olan güveni artıyor ve kredi puanınız da ona göre yükseliyor. Kredi puanı neye göre belirleniyor derken burada ana faktörün müşteri olduğu unutulmamalıdır. Yani krediyi alan müşteri ne kadar olayların farkındaysa o kadar yüksek kredisi oluyor bankalarda.

NE? NASIL?  Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Kıdem Tazminatı Kararında Flaş Gelişme!

İzleyin: Kredi notu kaç olmalı?

Bu durumu avantaj olarak kullanan kişiler de var. Daha açık bir şekilde belirtecek olursak hiç kredi kullanmayan, bankalara selam vermeyen birisi olabilirsiniz. Ancak daha önceden bankalarla çalışmış, banklara olumlu bir izlenim bırakmış bir kişiye nazaran sizin kredi notunuz düşük olacaktır. Demek ki bankalara bulaşmamak olumlu bir izlenim ve yüksek kredi puanı oluşturmak için yeterli olmuyor. Sizin bozuk olan kredi notunuz eşinizi etkilemez ayrıca. Veya yakınlarınız bu durumdan etkilenmez. Bu da unutulmaması gereken bir detaydır.