Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlara devletten büyük müjde geldi. Herkes ev sahibi olsun diye devlet hem düşük faizli konut kredisi desteği sağlayacak hem de ilk kez ev alana 28 bin TL hibe para desteği ödemesi yapacak.

Konut kredisi faiz oranlarının her geçen gün biraz daha yükselmeye devam ettiği günümüzde ne yazık ki dar gelirli aileler için ev sahibi olmakta biraz daha zorlaşıyor. Bu zorlu süreçte alt gelir grubu vatandaşlara güzel haber geldi. Artık ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza devlet hem 28 bin TL karşılıksız hibe para desteği sağlayacak hem de düşük faizli konut kredisi verecek.

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ İLE DEVLET VATANDAŞA YÜZDE 0.60 FAİZ ORANI İLE KONUT KREDİSİ DESTEĞİ SAĞLAYACAK! 

Koronavirüs salgını nedeni ile ekonomide yaşanan dalgalanma nedeni ile konut satış rakamlarının durma noktasına gelmesinin ardından hükümet acil kodu ile pek çok destek paketini hayata geçirme kararı almıştı.

NE? NASIL?  Devletten Geri İade Müjdesi! Bankalardan 1050 Liraya Kadar Hemen Alabilirsiniz...

Alınan karar kapsamında devlet bankaları arasında yer alan;

  • Ziraat Bankası,
  • Halkbank,
  • Vakıfbank,
  • Vakıf Katılım Bankası,

Ziraat Katılım Bankası üzerinden devlet sıfır konut almak isteyenlere yüzde 0.64 faiz oranı ile, ikinci el konut almak isteyenlere ise yüzde 0.74 faiz oranı ile konut kredisi desteği sağlamaya başlamıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Devlet tarafından dağıtılan ucuz kredi nedeniyle konut fiyatlarının bir anda patlama yaşaması enflasyonu tetiklerken evini satan kişilerin yoğun şekilde dolar ve altın almaya başlaması ile  de dolar kurunun yükselmesi sonrasında Merkez Bankası müdahalesi ile kamu bankaları verilen ucuz kredi paketlerini ani bir kararla iptal etmişti.

Süreçte hükümet hem ev sahibi olmak isteyen kişilerin yüksek kredi faiz oranı engeline takılmasını  engelleyecek, hem de enflasyonu ve dolar kurunu tetiklemeyecek çözümü yapı tasarruf sandığı sistemi ile buldu.

NE? NASIL?  Geri Ödemesi Olmadan Tam 9000 TL Ödeme Yapılacak! Anında e-Devlet Üzerinden Kontrol Edin...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ NEDİR, KİMLERE YÜZDE 0.60 FAİZLE KREDİ DESTEĞİ VERİLECEK?

BES sistemi bir sistem olacak yapı tasarruf sandığı sisteminin 2021 yılında hayata geçirilmesi hedefleniyor. Bu sistem ile;

  • Ev sahibi olmak isteyen vatandaş bankada bir tasarruf hesabı açacak ve düzenli olarak bu hesapta konut almak için düzenli olarak para biriktirmeye başlayacak.
  • En az 36 ay boyunca bu hesapta para biriktiren vatandaş (isterse biriken paraya aylık faiz getirisi de eklenebilecek) bu paraya ek olarak o sene için açıklanan devlet desteği ile teşvik parası alacak.
  • Satın alınmak istenen ev için peşinat tutarı olarak bu para ödenecek ve kalan tutar için banka düşük faizli, uzun vadeli konut kredisi desteği sağlayacak.

İLK KEZ EV ALANA DEVLETTEN 28 BİN TL HİBE PARA DESTEĞİ MÜJDESİ GELDİ! KONUT HESABI NEDİR, NASIL AÇILIR?

NE? NASIL?  Milyonlarca Vatandaşı İlgilendiren Kıdem Tazminatı Kararında Flaş Gelişme!

Verilen destek müjdesi kapsamında ilk kez ev satın almak isteyen vatandaşlara devlet geri ödemesiz ve karşılıksız hibe para desteği verecek.

Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların konut hesabı açan bankalar üzerinden tasarruf hesabı açarak düzenli olarak para birikimi yapmaları yeterlidir. Hesapta en az 36 ay boyunca düzenli olarak para biriktiren kişiler ev satın alırken biriktirmiş oldukları paraya ek olarak devletin teşvik parası olarak ödemiş oldukları 28 bin lira hibe para desteği ödemesi almaya hak kazanmaktadır.