Türkçe dili oldukça geniş bir dil olmaktadır. Türkçe dilinde birçok kelime vardır. Ayrıca var olan kelimelerin birden fazla anlamı da bulunur. Bu kelimelerden birisi de intikal olmaktadır. İntikal kelimesi dilimize Arap dilinden gelen bir kelime olmaktadır. Yani köken olarak Arap diline aittir.

Fakat geçen sürede artık Türkçe diline tamamen yerleşmiş bir kelime olmaktadır. İntikal kelimesinin anlamı bir yerden bir yere geçiş yapmak ve anlamak ile kavramak olmaktadır. İntikal kelimesinin anlamı bu şekildedir ancak kullanıldığı alanlar oldukça fazla olmaktadır.

Bu durumdan dolayı da alanlara göre farklı içerikler ortaya çıkabilir. Hukuksal terminoloji de ve askeri terminoloji de sıkça kullanılan bir kelime olmaktadır.

İntikal Etmek Ne Demektir?

İntikal kelimesi bir yerden bir yere geçiş yapmak anlamına gelir. Yine intikal etmek cümlesi de aynı anlama gelmektedir. İntikal etmek kelimesi bir kalıp olarak genelde askeri ve hukuksal terminoloji de sıkça kullanılır.

NE? NASIL?  Kiracılara Müjde! Tam 960 TL Ödeme Yapılacak... e-Devlet ile Hemen Başvurun!

Örneğin askeri terminoloji de askerler x mevkisine intikal etti cümlesi sıkça kullanılır. Burada askerlerin belirlenen noktaya geçiş yaptığı anlatılmaya çalışılır.

Bunun yanında hukuksal terminoloji de ise özellikle miras hukukunda sıkça kullanılır. Burada mirasın yasal olarak başka birisine geçişi yani aktarılması vurgulanır.

Miras Hukukunda İntikal

İntikal kelimesinin sıkça kullanıldığı alanlardan bir tanesi de miras hukuku olmaktadır. Miras hukuku genel olarak yasal ve atanmış mirasçıları ele alır. Bu alanda miras bırakan kişinin kalan mal varlığının yakınlarına ne şekilde dağıtılacağı konusu ele alınır.

Sonuçta miras hukuku yasal ve atanmış mirasçılar arasında paylaştırılan mal varlığını inceler. Bu alanda da sonuç açıklanırken intikal kelimesi sıkça kullanılır. Örneğin ilgili mirasın belirli miktarının birinci dereceden yakına intikalı karara bağlanmıştır cümlesi kurulur. Burada intikal kelimesi ile ilgili mirasın belirlenen kişi ya da kişilere geçiş yaptığı ya da aktarıldığı vurgulanmaya çalışılır.

NE? NASIL?  Vergi Prim Borcu ve KYK Kredi Yapılandırma Kararlar Açıklandı ! Hangi Borçları Kapsayacak

Ayrıca mahkemeden kazanılan haklar neticesinde tapu işlemleri yapılırken de yine intikal kelimesi kullanılır. Tapu işlemlerinde ilgili taşınmaz malın ilgili kişiye intikali gerçekleşmiştir şeklinde sıkça cümleler kurulmaktadır. Yine burada da taşınmazın başka birisine aktarıldığı vurgulanır.

E-Devletten miras sorgusu nasıl yapılır?

Video: Tapuda İntikal İşlemi Nasıl Yapılır?

Video: Miras intikali nedir? Gerekli belgeler nelerdir?

Askeriye Terminolojide İntikal

Yine intikal kelimesinin en fazla kullanıldığı yerlerden birisi askeriye olmaktadır. Askeri terminoloji de sıkça kullanılan bir kelime olan intikal genelde askerlerin bir mevkiden bir diğer mevkie geçişini vurgulamak adına kullanılır.

Örneğin askerler x mevkiinden y mevkiine intikal etmiştir cümlesi sıkça kullanılır. Burada askerlerin yaptığı geçiş vurgulanır. Ayrıca askeri terminoloji de intikal kelimesi olumlu durumu vurgulamak adına da kullanılır.

BU HABERLERİ KAÇIRMAYIN!

Türkiye’de kaç Starbucks var? Ülkelere göre Starbucks sayısı

NE? NASIL?  Turkcell den Samsung Telefonlarda Görülmemiş İndirim

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?

Yani planlı olan bir şeyin olumlu sonuçlandığı da vurgulanır. İntikal kelimesinin askeri terminoloji de genel olarak olumlu anlamda kullanıldığı varsayılır. Askeriye de intikal kelimesi bir kavram olarak da kabul edilir. Askeriye de intikal iki şekilde yapılır. Bunlar idari ve taktik intikal şeklinde olmaktadır.