Uzun süredir arzu ettiğiniz evi satın almanın vakti geldiyse dikkat! İlk defa ev satın alacağınız için bazı problemler yaşayabilirsiniz. Bu süre zarfında fikirlerimize göz atarak, en uygun kararı vermeniz çok daha kolay olacaktır.

Kredi Faizlerini Karşılaştırın

Ev kredisi faiz oranları bankadan bankaya farklılık gösterebilir. Bundan dolayı kredi kullanmadan evvel bankaların faiz oranlarına mümkün olduğunca göz gezdirin. Konut kredisi sayfalarından bankaların faiz oranlarını, aylık taksit miktarlarını ve toplam geri ödemelerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca çeşitli vade tercihlerini de araştırmanızda fayda var.

Video: Ev Fiyatları Artacak mı? Gayrimenkul Uzmanından Ev Alacaklara Tavsiyeler

Piyasayı İyi Araştırın

Konut satın almadan evvel detaylı bir piyasa araştırması yapmanızda yarar vardır.. Konut fiyatları farklılık gösterebilir. Piyasa darlığından veya ev sahibinin ihtiyacından ötürü konut fiyatı ucuzlayabilir. Bundan dolayı satın alma kararına vardığınızda araştırmaya başlamanızda yarar var. Zaten internetteki emlak siteleri sizlere bu konuda fikir verecektir. Fakat zaman zaman yanıltıcı ilanlar çıkabiliyor. Bundan dolayı ev almak istediğiniz civarda biraz da emlak ofislerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

NE? NASIL?  SGK Toplu Para Ödemesi Yapacak! Hemen Başvurun...

Devlet Katkısı

İlk defa konut satın alacaklar için konut hesabı açanlara devlet tarafından destek veriliyor. 2020 yılı için bu destek 30.000 TL’ye kadar yükselmiş durumda. Özellikle konut kredisi için peşinat bulmak isteyen kişilere konut hesabı çok iyi bir avantaj sağlıyor. Hem paranız birikiyor hem de devlet tarafından destek alabiliyorsunuz.

İzleyin: EV ALMAK MI KİRADA KALMAK MI DAHA KARLI?

Evin Durumu İncelenmeli

Satın almak istediğiniz evin tapudaki durumunu sorgulamanın yanında o dairede yaşayanlardan da fikir edinmenizde fayda var. Dairenin ufak sıkıntıları veya genel olarak daire ile ilgili problemler olabilir. Bu konu ile ilgili bilgileri öğrenebilmek için dairede oturanlardan yardım alabilirsiniz. Krediyle evi satın alacaksanız bankanın eksperi tapu ahvalini kontrol ediyor fakat bazen satın almak istediğiniz eve onay vermeyebiliyor. Bu hususta da fazladan ekspertiz ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz. Zaman zaman evin ciddi sorunları olabiliyor, akan ve bir türlü halledilemeyen sorunlar çıkabiliyor. Binada yaşayanlar ile ilgili problemler de olabilir, bunları daha önceden araştırmakta yarar vardır. Bir evi almadan önce bu konulara dikkat etmenizde son derece fayda vardır.

NE? NASIL?  Çiğköfteci nasıl açılır? Çiğköfteciler ne kadar kazanıyor?