Hükümetten ev alacaklara büyük müjde! “Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi” geliyor. Kim nasıl düşük faizle konut alabilecek? ‘Yüzde 40 biriktir yüzde 60 kredi çek” formülü nasıl işleyecek?

YAPI TASARRUF SANDIĞI SİSTEMİ (YTS) NEDİR? NASIL İŞLEYECEK?

Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın uygulanan “Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’ne yönelik çalışma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülüyor. Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, ev sahibi olmak isteyenlerin belli bir süre bankada birikim yapmasını, bu sayede de oldukça düşük faizle konut sahibi olmasının yolunu açan bir sistem. Bu yöntemle piyasanın çok daha altında faizle ev sahibi olmanın yolu açılacak. Gelecekte faizler daha da yükselse de vatandaş bu durumdan kesinlikle etkilenmeyecek.

NE KADAR BİRİKİM YAPMAK GEREKİYOR?

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi, yüzde 40 birikim, yüzde 60 kredi yöntemiyle çalışacak. Yani 200 bin TL’lik ev almak isteyen bir kişinin 80 bin TL’lik birikim yapması gerekecek. Aylık birikim tutarı da çekilecek kredi tutarının yüzde 1’ini geçemeyecek.

NE? NASIL?  Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?

NE KADAR ZAMAN BİRİKİM YAPILACAK?

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi’nden kredi çekebilmek için en az 5 sene boyunca birikim yapmış olma şartı bulunacak. İsteyen 10 yıldan fazla olan vadeyi de seçebilecek. Fakat arzu ederseniz, bireysel emeklilikte (BES) olduğu gibi sistemden yatırdığınız paranızı alıp çıkabileceksiniz. Erken kapatma durumunda herhangi bir ceza ödenmeyecek.

YTS FAİZ ORANLARI NE KADAR OLACAK?

Faiz oranları mevcut piyasa faizinin yarısından daha az bir noktaya düşecek. Ancak buna karşılık birikim yapan kişi, birikimine de yüksek faiz almayacak. Devletin bu noktada tıpkı bireysel emeklilikte olduğu gibi ek ödeme yapması bekleniyor. Böylece birikim sahibi düşük faizle para biriktirse de, devlet katkısıyla bu dezavantaj kaybolacak.

Sandık modeli, Almanya’da çok eskiden bu yana kullanılıyor. Almanya’da da, aynı burada uygulanacak sistem gibi, yaklaşık 100 bin euro tutarındaki toplam tasarrufun yüzde 40’ının sandıkta biriktirilmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu birikimi yapan 60 bin euro kredi alabiliyor. Burada tasarruf yapılacak sürenin en az 18 ay olması gerekirken, isteyenler 10 yıldan fazla vadeyi de seçebiliyor. Macaristan, Slovakya gibi bu sistemi uygulayan ülkelerde yüzde 30’a varan devlet katkısı sunuluyor. Türkiye’de bu sistem 2021 yılının ortalarında hayata geçmesi planlanıyor.