Esnafa Yeni Ekonomik Destekler Geliyor! İşte Esnaflara Yapılacak Destekler!

Esnafa Yeni Ekonomik Destekler Geliyor! İşte Esnaflara Yapılacak Destekler! Koronavirüs salgını tüm ülkede kötü sonuçlar doğurmuştu. Salgınla beraber pek çok ölümler gerçekleşti. Sokağa çıkma yasakları uygulandı. Esnafların iş yerleri kapatıldı. Pek çok tedbirler alınan koronavirüs salgını hala hızla devam etmekte. Zor duruma düşen esnafa yeni ekonomik destekler gelecek. Pandemiden en çok etkilenen yeme içme sektörü başta olmak üzere çoğu esnafa belli miktarlarda yardımlar yapılmıştı. Esnafa sağlanan hibe ve kira desteği ile ciro desteğinin başvuru süresi uzatılırken, şimdi de Nisan ve Mayıs ayları için lokanta ve kafelere prim ve nakit desteği geliyor. Yapılan haberlere göre TBMM’ye bu konu ile ilgili yasa teklifi sunuldu.

Nisan ve Mayıs aylarında kısa çalışma sonrası verilen normalleşme desteğinden yararlanamayan kafe ve restoran çalışanlarının primlerini İŞKUR karşılayacak. Bu süre içinde ücretsiz izine çıkacak personele 1.500 TL ödenecek. Böylece işçiler iki ay için 3 bin lira alacak. Prim desteği ise 1.341 TL’yi bulacak.

NE? NASIL?  104 Amiral Montrö Boğazlar Sözleşmesi İle İlgili Bildiri Yayınladı! Ortalık Karıştı!

Esnafa Yeni Ekonomik Destekler Geliyor! İşte Esnaflara Yapılacak Destekler!

Esnaflara Uygulanan Destekler

  • Kira ve Hibe Desteği: Basit usulde vergilendirilen küçük esnaf (Terzi, kantinci vs.) yararlanacak. 3 ay boyunca ayda 1.000 lira hibe desteği; ayrıca yine 3 ay boyunca aylık büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira kira desteği verilecek. Desteğe başvurular 30 Nisan’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
  • Normalleşme Desteği: Kısa Çalışma Ödeneği’nin bitmesiyle normal çalışmaya geçen işletmeler yararlanabilecek. İşçi başına 1.341,56 lira prim desteği verilecek. SGK ödemelerinden mahsup edilecek.
  • Kafe ve restoranlara nakit desteği: Normalleşme desteği alamayan kafe ve restoranlar denetlenecek. İşçilerin 1.341,56 TL’lik prim desteğinin dışında ücretsiz izinde olanlar için çalışan başına 1.500 lira ödenecek. Başvurularla ilgili detaylar henüz netleşmedi.
  • Ciro Kaybı Desteği: Pandemi dolayısıyla kısıtlamalardan etkilenen ve cirosu 3 milyon liranın altında olup 2020 yılında yüzde 50 ve fazla kayıp yaşayan lokanta restoran ve kafeler yararlanacak. Kayıp cironun yüzde 3’ü ödenecek. Bu rakam 2 bin liradan az, 40 bin liradan çok olmayacak. Desteğe başvurular 30 Nisan’a kadar e-Devlet üzerinden yapılabilecek.
NE? NASIL?  3577₺ Altında Geliri Olanlara Kira Desteği Geliyor!