Bankalara ödenen masraflar hakkında devletten geri iade müjdesi geldi! Sizde bankalara masraf ödemesi yaptıysanız 1.050 liraya kadar olan bölümü hemen geri iade alabilirsiniz!

Asgari Ücrete Zam Gelecek Mi?

 

KONUT KREDİSİ ÇEKENLER DİKKAT! EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ HAKKINDA EMSAL KARAR ÇIKTI! 

Ev satın almak isteyenlerin büyük bir bölümü konut kredisi çekmeyi tercih ederken bankaların bu işlem için almış oldukları masraflardan biri de konut kredisi ekspertiz ücreti oluyor. En yüksek konut kredisi masrafları arasında yer alan ekspertiz işlemi için alınan bu ücret aynı zamanda vatandaşın da en çok şikayetçi olduğu konular arasında yer alıyor.

KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ NEDİR?

Bankaların kredi çekilerek satın alınacak olan evin gerçek değerinin belirlenmesi için yapmış oldukları işleme ekspertiz bu işlem için talep etmiş oldukları ücrete ise konut kredisi ekspertiz ücreti adı verilmektedir.

NE? NASIL?  Kiracılara müjde! 960 TL kira yardımı yapılıyor... E-Devlet ile anında başvuru!

Bu bağlamda bankalar en düşük 650 TL ve en yüksek 1.050 TL olmak üzere değişen rakamlarda konut kredisi ekspertiz ücreti talep edebilmektedir.

 

TİCARET BAKANLIĞI AÇIKLADI! BANKALAR KONUT KREDİSİ EKSPERTİZ ÜCRETİ İADESİ YAPACAK MI?

Çok sayıda şikayet gelmesi üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklama ile konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi konusunda bankanın fatura kesip kesmediğine bakılacağını söyledi.

Banka tahsil etmiş olduğu konut kredisi ekspertiz ücreti için parayı aldığı kişi adına masraf faturası kestiyse bu işlemde vatandaş para iadesi alamayacak. Ancak banka fatura kesmediyse bu durumda kestiği ücreti geri ödemek zorunda kalacak.

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin yapmış olduğu açıklamasında Kayseri 1. Tüketici Mahkemesi tarafından konu hakkında emsal karar çıktığını belirterek konut kredisi kullanan kişilerin adlarına kesilen bir fatura bulunmuyorsa bu durumda Tüketici Mahkemelerine başvuruda bulunarak bankalardan para iadesi talep etmeleri önerisinde bulunmalarını istedi. Bankaların fatura ibraz etmediği durumlarda ekspertiz ücreti iade edilecek.