Finans dünyasındaki uzmanlar Bitcoin konusunda biraz şüpheli yaklaşıyorlar. Çünkü bitcoin ve türevleri olan altcoinlerin volaliteleri çok yüksek. Yani ani yükseliş ve düşüşler yapabiliyorlar. Bu da Bitcoin yatırımını riskli bir araç şekline çeviriyor.

Peki bu riski aldınız ve Bitcoin almak istiyorsunuz. O halde iki türlü bitcoin elde edebilirsiniz. Birisi satın almak, diğeri ise madencilik yaparak üretmek. Bitcoin’i en kolay sanal borsalar üzerinden alabilirsiniz. Öncelikle güvenilir bir borsa bulun. Türkiye’de de birkaç borsa var. Bunlardan birini tercih ederek, banka hesabınızdan bu borsalara Türk lirası aktarabilirsiniz. Sonrasında platformda bulunan paranızı bitcoin’e çevirebilirsiniz. Artık bitcoin aldınız demektir.

Aynı şekilde satışını da yapabilirsiniz. Bitcoin birimini satma işlemini gerçekleştirdiğiniz anda TL’ye çevrilecektir. Daha sonra TL’ye çevrilmiş olan hesabınızdaki parayı kolay bir şekilde bankalar aracılığı ile çekebilirsiniz. Bitcoin alma ve satma işlemlerini bu şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bitcoin’i nasıl güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz?

Alımı yaptığınız platformda elbette tutabilirsiniz. Ama daha güvenli olmasını istiyorsanız, bir online bitcoin cüzdanı oluşturarak (Örn. blockchain.com) sanal paranızı buraya aktarabilirsiniz. Bir başka yöntem ise ledger gibi fiziksel cüzdan satın alıp, o cüzdanın içine şifreli bir şekilde saklayabilirsiniz.
Gerçek parayı cüzdanınızda nasıl muhafaza ediyor iseniz aynı şekilde Bitcoin’i de sanal cüzdan yardımı ile muhafaza etmektesiniz.

NE? NASIL?  Kriptopara madenciliği nasıl yapılır? Karlı mı?

Yalnız bu sanal cüzdan aşırı derece de güçlendirilmiş bir şifre sistemi yardımı ile koruma altına alınmıştır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey sanal cüzdan sahibi kişinin bilgilerini unutmaması ve şifresinin güvenliğinin sağlandığından tam olarak emin olması beklenir.

Bitcoin ile nasıl alışveriş yapılır?

Bu cüzdanların adresleri sayesinde kripto para takası yapabilir, hatta alışveriş de yapabilirsiniz. Alışveriş yaptığınız yerin size verdiği cüzdan adresine, kendi cüzdanınızdan miktar belirleyerek para gönderebilirsiniz. Burada işlem ücretlerinin düşük olması tercih edilmesinin sebeblerinden en büyüğüdür.
Genel olarak ülkeden ülkeye geçen para akışlarının hepsi devlet kontrolünde iken Bitcoin için henüz böyle bir mekanizmanın varlığı söz konusu değildir. Bu nedenle gizliliğe önem verenler tarafından tercih edilen bir yatırım aracı modelidir.

Bitcoin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Bitcoin’e olan aşırı talebin en büyük nedenlerinden birisi işlerimin tamamının gizli bir şekilde yapılmasıdır. Ayrıca işlemler güvenilir bir şekilde kaydedildiği için herhangi bir kaybolma ihtimali de söz konusu değildir. Bunun yanı sıra programın gizliliğinden kaynaklı kimin ne kadar Bitcoin’e sahip olduğu da son derece gizli tutulmaktadır. Bitcoin sanal paranın talebinin bu yönde büyük olmasının en büyük nedenlerinden biri de gizlilik olmaktadır. Ayrıca transfer ücretlerinin düşük olması da bir başka avantaj sayılabilir. Dezavantajı ise çok stabil olmamasıdır. Yani ani düşüş ile büyük zararlar edebilirsiniz. Bu nedenle kesinlikle birikiminizin büyük bir kısmını Bitcoin ile değerlendirmemelisiniz.

NE? NASIL?  SGK Müjdeyi Verdi! İşte O Paralar Hesabınıza Toplu Yatacak...

Bitcoin ortaya çıkışı nasıldır?

Bitcoin sanal parasının yaratıcısı bir grup, bir kişi veya bir sistem olabilir. Bu henüz belli değildir. Fakat Bitcoin ilk olarak 2008 yılında ortaya çıkmış bir sanal kripto paradır. Ortalama olarak 10 yıldan fazladır para piyasasında sözü geçen ve aktif bir rol oynayan para birimidir. İlk çıktığı zamanlarda ise fiyatının ucuz olmasından kaynaklı olarak çoğu kişi satın almıştır. Ayrıca ilk zamanlar yatırım yapanlar daha sonradan aşırı bir şekilde zengin olmuşlardır.

İnsanların Bitcoin’e yatırım yapmalarının sebebi nedir?

İnsanların Bitcoin almasının en önemli nedeni yatırım yapmaktır. Bitcoin satın alan kişi düşük fiyattan satın alarak daha yüksek fiyattan satmayı amaçlamaktadır. Böylece kısa vadede yüksek kar elde edebilmektedir. Transferinin hızlı ve ucuz olması, ayrıca dünyanın her yerinde geçmesi de bir başka önemli sebeptir. Kullanıcı sayısının her geçen gün aşırı bir biçimde artması nedeni ile Bitcoin 21. yüzyılda kullanılan en önemli sanal parası olmuştur.