Günümüzde bekarlık sultanlıktır sözü bekarlar tarafından oldukça fazla kullanılan bir söz olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki, bu gerçekten böyle midir? Evlilik oldukça ciddi bir kurum olduğundan mı böyle bir söz kullanılmaktadır. Bunlar merak edilen konular arasında gelmektedir. Genellikle sorumluluk sevmeyen bekar insanlar tarafından kullanılan bekarlık sultanlık lafının altında kendi dışında başkalarının sorumluluğunu almamak yatmaktadır.

Bekar olan insanların çoğu bu duruma alıştığından evlilik oldukça zor bir durum olarak karşılarına gelmektedir. Bu da onların evlilikten uzak durmasını ve geç yaşlara kadar bekar kalmak istemesini beraberinde getirmektedir. Bunlardan dolayı da bekarlığı sultanlık olarak değerlendirmektedir. Peki, bu gerçekten böyle midir? Yani bekarlık sultanlık mı olmaktadır?

Bekarlık Daha İyi Bir Seçenek Mi?

Yapılan araştırmalara baktığımızda bekarlığın sultanlık değil bunun aksine sefillik olduğunu görmekteyiz. Çünkü yapılan çeşitli araştırmalarda bekar olan insanların evli olanlara oranla daha mutsuz olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte çeşitli kötü alışkanlıklar bekarlar tarafından daha çok yapılmaktadır. Bu olumsuzlukları özgürlük olarak nitelendiren bekarlar aslında böyle olmadığını görememektedir.

NE? NASIL?  Kredi Kartı Borcu Olan Herkese Müjde! Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın...

Sadece kısıtlanmayı sevmedikleri için ve sorumluluk üstlenmemek için bekar kalmaya devam etmekteler. Fakat bu durumun en çok kendilerine zarar verdiğini görmemekte ısrarcı olmaktalar. Sonuç olarak baktığımızda bekarlık iyi bir seçenek olmamanın yanı sıra sultanlık hiç değildir. Az önce de dediğimiz gibi sultanlığı değil sefilliği beraberinde getirmektedir.

İzleyin: Evlilik mi yoksa bekarlık mı sultanlıktır?

Bekarlık Başarısızlık Mı?

Günümüzde bekarlığın başarısızlık olması gibi bir durum söz konusudur. Bekar olduğunuzda, yalnız olduğunuz dikte edilmektedir. Bu da beraberinde içinde bulunduğunuz topluma ait olmadığınızı size hissettirmeye başlamaktadır. Bekar olmak bekar insanlar tarafından sultanlık olarak tanımlanıyorken toplum tarafından ise bekar olmak başarısızlık olarak anlatılmaktadır.

Çünkü toplum tarafından insanların mutlaka yapması gerekenlerden biri evlenmek ve çocuk sahibi olmaktır. Fakat bekar insanlar bu zorlama içine girmek istememekte olup bekar olmak istemektedir. Bekarlık bir taraftan baktığımızda günümüz koşullarında zor olmaktadır. Çünkü belirli kötü alışkanlıkları, yanlış arkadaş çevresini beraberinde getirmektedir. Bu da bazı bekar insanların hayatlarında başarısız olmasına neden olmaktadır.

NE? NASIL?  Ve Polat Alemdar Açıkladı! Kurtlar Vadisi Yeniden Başlıyor

Bekar ve Evli Arasındaki Farklar

İnkar edilemeyen gerçeklerin başında bekar ve evli insan arasında yer alan farklar gelmektedir. Farklı açılardan ele aldığımızda bekar insan ve evli insan arasında bazı farklar karşımıza çıkar.

Bu farklardan bazıları şunlardır:

  • Bekar insanın hayatının ortasında özgürlük vardır. Evli insan ise hayatının merkezine sevdiği insanı koymaktadır.
  • Bekar insanlar evde oturmaktan çok dışarda vakit geçirmeyi, partilere katılmayı sevmektedir. Evli olan insanlar ise tam tersi olarak eşleriyle evde vakit geçirmekten hoşlanmaktadır.
  • Bekar olan insan uzun vadeli plan program yapmadan anı yaşamayı tercih etmektedir. Evli insanlar ise planlarını uzun vadeli yapar ve tek başlarına değil ortak planlar yaparlar.
  • Bekar elinde bulunan parayı yalnızca kendisi için harcarken, evli insanlar bu parayla kendileri dışında eşlerinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını da düşünürler.
  • Bekar insanlar eğlenmek için arkadaşlarıyla buluşmayı tercih etmektedir. Evli olan insanlar ise boş vakitlerini çocuklarıyla geçirerek değerlendirir. Çocuklarıyla geçirecekleri vakitten vazgeçmezler.
NE? NASIL?  İstanbul'da duyulan gizemli uğultu! Uğultu sesi deprem habercisi olabilir mi?

Bunlar bekar ve evli arasında bulunan farklardan yalnızca birkaçını oluşturmaktadır.

Evlilik mi zor? Bekarlık mı zor?

Her iki kavramın da kendine göre belirli zorlukları vardır. Bekar insan kendi ihtiyaçlarını tek başına karşılamaktan bazen zorlanabilmektedir. Evli insan ise çoğalan sorumluluklarıyla beraber zorlanmaya başlamaktadır. Bu yüzden tek bir tarafı seçmek hatalı bir seçim olacaktır.

Bekarlık Vergisinin Tarihçesi

Her ne kadar kulağa komik geliyorsa da aslında geçmişte bekarlık vergisi olarak tahsil edilen bir bedel vardı. Yozgat Milletvekili Süleyman Sırrı Bey 1929 ile 1944 yılları arasında konuyu 4 kez gündeme getirmiş ancak yürürlüğe sokulması konusunda başarılı olamamıştır. Ancak son teklifini sunduğu 1949 yılında, bekarlık zammı adı altında, bekar kişilerden ek bir ödeme alınmaya başlandı. Ancak bu ek ödeme bekarları evlenmeye teşvik etmediği gibi tepkilere de sebep olunca birkaç yıl sonra alınmaması kararlaştırıldı.