Milyonlarca asgari ücretli çalışanı ilgilendiren çok önemli bir gelişme yaşandı. Son dakika haberi ile asgari ücretli çalışanları sevindirecek zam müjdesi resmen duyuruldu.

Yaşanan sıcak saatlerin ardından yaşanan gelişmeler asgari ücretli çalışanların yeni yılda alacakları zam oranı yanı sıra gelir vergisi düzenlemesi için de sevindirici haber geldi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARI SEVİNDİRECEK ZAM MÜJDESİ! 

Pandemi, depremler, doğal felaketler ve ekonomik kriz ile 2020 yılı dünyanın üzerine kabus gibi çökerken 2021 yılına sayılı aylar kala asgari ücret zammı için zemin yoklamaları başladı.

İşçi sendikaları ile işveren sendikaları arasında karşılıklı açıklamalar ile ilk rakamlar da belli oldu. Asgari ücretli çalışanlar pandemi nedeni ile büyük mağduriyet yaşarken bu sene çok daha yüksek bir zam oranı ile bu mağduriyetin giderilmesini istiyor.

 

 

NE? NASIL?  Geri ödemesiz 9.000 TL alabilirsiniz! e-Devlet üzerinden hemen kontrol edin!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ASGARİ ÜCRETE NE ZAMAN ZAM GELECEK? 2021 ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NE KADAR?

Asgari ücrete her sene yılda bir kere zam yapılmaktadır. İşçi sendikaları ile işveren sendikaları arasında Aralık ayında başlayan görüşmelerde 3 toplantı yapılır.

İlk toplantı işçi sendikası temsilcileri tarafından belirlenen yerde, ikinci toplantı işveren sendikaları ev sahipliğinde belirlenen yerde yapılır.

3. ve son toplantı ise hakem olarak görüşmelerde yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı başkanlığında gerçekleştirilir ve bu toplantıda son zam oranı açıklanır.  Bu sene zam oranı kadar asgari ücretin çok daha yükselmesini sağlayacak olan gelir vergisi düzenlemesi de gündemde yerini alacak.

Geçen seneki gibi yüzde 15 zam yapılması durumunda asgari ücrete 348 liralık zam gelmesi ile beraber maaşların 2 bin 672 lira olması bekleniyor. İşçi sendikaları en az asgari ücret tutarının 2 bin 750 lira olmasını talep ederken işveren sendikaları ise bu sene ekonomik olarak zorluklar yaşandığını belirterek yüzde 10 civarında zam yapılmasını istiyor.

NE? NASIL?  Yeni iş kuracaklara 60 bin TL devlet desteği müjdesi

Asgari Ücrete Zam

Asgari ücretle çalışan kişilere siyasi partilerden müjdeli haber geldi. Yüzde 15,3 zam uygulanması beklenirken; şanslı meslek grupları da belli oldu. Toplantının ardından tüm detaylar belli olurken, asgari ücretli vatandaşlara da zam geldi. Kimler ne kadar zam alacak?  Hangi meslekleri kapsıyor ? ayrıntıların tamamı burada

Uygulama hayata geçirilirse; inşaat sektöründe çalışanlar başta olmak üzere diğer bazı meslek gruplarının aylık maaşı 4500 TL ya da üzerinde olacak. Aynı zamlı maaştan inşaatçıların yanı sıra; döner ustaları da etkilenecek. Ekonomi noktasında daha iyi şartlar altında çalışmaları hedeflenirken; maaşları üzerinde de iyileştirmeler yapılacak. Peki, asgari ücret ne zaman 3500 TL’ye çıkacak?

para.png

2020 Asgari ücret ne kadar oldu?

Mesleki asgari ücret farkının ortadan kalkması için bu şekilde bir düzenleme getirilirken; iş zorluklarına göre de taban maaş ödemeleri yapılacak. Ofislerde çalışan kişiler ile inşaat gibi zorlu alanlarda çalışan kişilerin maaşları birbirlerinden farklı oranlarda olacak. Yani, iş gücüne ve iş zorluğuna göre yeni maaşlar belirlenerek; kişilerin daha iyi şartlarda çalışmaları hedefleniyor.

NE? NASIL?  SGK - SSK ve Bağkurlu Emeklilere 422 Lira Ek Gelir...

2020 yılında güncel olarak asgari ücret brüt olarak 2943 TL olurken; net olarak maaşlar hesaplara 2324 TL olarak geçiyor. Maaşlara ek olarak AGİ ödemeleri de vatandaşlara düzenli olarak yapılacak. Peki, AGİ ücreti ne kadar? Kimler ne kadar para alacak?

2020 Yılında AGİ ne kadar?

  1. Bekar Olanlar İçin; 220,73
  2. Evli Ve Eşi Çalışmayanlar İçin; 264,87,
  3. Evli – Eşi Çalışmayan Ve Bir Çocuklu Olanlar İçin; 297,98,
  4. İki Çocuklu Olan Kişiler İçin De; 375,23 Olarak Belirlenmiştir.