Devletin annelere destek ödemesi tüm hızı ile devam ediyor. Toplumun temel taşını oluşturan ailenin en önemli değeri olan anneler için 8 bin TL yardım yapılacak.

Sosyal yardım müjdesi kapsamında anneler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden ayrılan ödenek kapsamında nakit para desteği alabilecek.

 

ÇALIŞAN ANNELERE BÜYÜK MÜJDE! DESTEK PARASI YÜKSELDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çalışan annelere çok sayıda yardım programı üzerinden ödeme yapılmakta olup bu yardımların tümü annelerin çalışma hayatındaki yerlerini korumayı sağlamaktır.

ÇALIŞAN ANNEYE SÜT PARASI NE KADAR 2020? EMZİRME ÖDENEĞİ NEDİR?

Çalışan annelere ödenen para yardımları arasında en çok bilinenlerin başında süt parası yer almaktadır.

Emzirme ödeneği adı ile anılan ve halk arasında süt parası olarak isimlendirilen bu yardımdan sigortalı olarak çalışan tüm anneler yararlanabilmektedir.

NE? NASIL?  Taşeron İşçilere Müjde Geldi! Özlük Hakları ve Gelirleri...

Devlet süt parası olarak 24 ay boyunca aylık 202 lira destek parası ödemekte olup bu parayı 4A ve 4B statüsünde çalışan anneler alabilmekte olup kamu görevlisi olarak çalışan anneler ne yazık ki bu paradan yararlanamamaktadır.

ANNELERE DOĞUM PARASI 2020! DOĞUM PARASI NE KADAR?

Doğum yapan çalışan annelere devlet doğum parası ödemektedir. 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapan her anneye bu para ödenmekte olup aranılan tek şart doğum yapan kadının ya da çocuğun babasının Türk vatandaşı olması ya da mavi kimliklerinin bulunmasıdır.

Doğum parası 2020 yılında ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira ve üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için ise 600 lira olarak ödenmektedir.

 

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ 2020

Sigortalı olarak çalıştığı dönemde hamile kalarak doğum yapan kadınlara doğumdan sonra bebeğin bakımını üstlenecek süre nedeni ile gelir kaybı yaşamamaları adına iş göremezlik ödeneği üzerinden para ödemesi yapılmaktadır.

NE? NASIL?  SGK Girişi Olanlara Dev Müjde Geldi! Toplu Para İadesi Alabilirsiniz...

Bu tutar kadının maaşı üzerinden hesaplanmakta olup asgari ücretli çalışan anneler için 2020 yılında ödenecek olan tutar 7 bin 324 lira olarak hesaplanmaktadır.