Kimya alanında ”Au” simgesiyle karşımıza çıkan altın, doğada saf halde bulunan ve parlak, sarı renge sahip olan bir madendir. Aynı zamanda geçmişten günümüze kadar en çok tercih edilen yatırım araçlarından biri olarak kabul edilir. Bu kadar kıymetli olan bir elementin nasıl değerlendirilmesi gerektiğinin bilinmesi de oldukça önem taşır.

Altının Özellikleri Nelerdir?

  • Bozulmaz ve paslanmaz.
  • Yumuşaktır ve bu özelliğinden dolayı altına kolayca şekil verilebilir.
  • Isıyı ve elektriği iyi iletir.
  • Sıcak veya soğuk olmak üzere hiçbir hava koşulundan etkilenmez.

Altın Fiyatları Nasıl Takip Edilir?

Paralarını altına yatıranların, altın almak veya satmak isteyenlerin en çok takip etmesi gereken konu kuşkusuz ki altın fiyatlarıdır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak değişiklik gösteren bu fiyatların ne zaman artıp ne zaman azalacağını kestirmek zordur. Bu sebeple altın satacak veya altın alacak kişilerin en güncel piyasa haberlerini sürekli yakından takip etmeleri gerekmektedir.

NE? NASIL?  Kredi Kartı Borcu Olan Herkese Müjde! Yapılandırma Fırsatını Kaçırmayın...

Altınlar Nasıl Değerlendirilir?

Altını yatırım amaçlı kullanmak isteyenlerin altınlarını değerlendirebileceği en iyi yöntemlerden birisi altın bankacılığıdır. Altın bankacılığı ile evinizde sakladığınız her türlü altını banka hesabı açarak buralara yatırabilir ve daha güvende saklayabilirsiniz. Bu yöntem ile yatırım yapmak isteyen kişiler anlaştıkları bankalarda kendilerine bir altın hesabı açarak birikimlerini altın olarak değerlendirirler. Altın hesabı açarken hesaba en uygun fiyatı veren bankanın seçilmesi daha uygun olacaktır. Aynı zamanda altın hesabı açarken banka ekspreslerinin altınlara ne kadar değer biçtiğini bilmek önemlidir. Kişi dilediği zaman altın hesabını açıp kapatabilir.

İzleyin: Altın Bankacılığı ve Yastık Altı Altınların Değerlendirilmesi

Altının değerlendirilebileceği yöntemlerden bir diğeri ise takılardır. Eğer altınlarınızı fiziksel bir yatırım yaparak değerlendirmek istiyorsanız alacağınız altının gram, çeyrek, ziynet veya bilezik olup olmayacağı konusu sizler için önem taşıyacaktır. Bu aşamada yarım altın, cumhuriyet veya çeyrek altın gibi işçiliği olmayan altınların tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Çünkü işçiliği olmayan bir altının maliyeti daha düşüktür. Aynı zamanda işçiliği olmayan altınların satış ve alış fiyatları arasında da çok büyük farklar olmadığından bu tür altınlar bozdurulurken daha az zarar edilecektir. Kişinin altınını tamamen yatırım olarak değil aynı zamanda takı olarak da kullanmak isterse yine aynı şekilde işçiliği az olan veya olmayan bilezikleri tercih etmesi yine yerinde bir tercihtir.

NE? NASIL?  İŞKUR'dan Büyük Müjde: İhtiyaç Sahiplerine 95 TL Cep Harçlığı! Yardım Detayları ve Başvuru Şartları

Son olarak altın fonu aracılığı ile yatırım yaparak altınlarınızı değerlendirebilirsiniz. Altın fonu genel anlamda altın üreten şirketlere mevduat yapılmasını sağlayan bir araçtır. Fonlar, kişilere farklı yatırım tercihleri sunar. Fonların ne kadar gelir kazandırdığını kontrol ederek hangi fona yatırım yapabileceğinize karar verebilirsiniz. Altın fiyatlarında çok fazla dalgalanma olmadığından daha güvenli bir yatırım tercihi olabilmektedir.