Pandemi döneminde ihtiyaç sahibi ailelere çok sayıda yardım programı ile nakit para desteğe sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı  şimdi de maddi durumu kötü olanlara 2 bin TL para yardımı yapıyor.

 

ÖDÜNÇ PARA SİSTEMİ İLE İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE 2 BİN TL YARDIM MÜJDESİ! 

Daha öncede bir dönem Bakanlık tarafından uygulamaya alınan ödünç para sistemi yeniden gündeme geldi. Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara aslında faizsiz ve masrafsız olarak 2 bin lira borç para verecek.

Vatandaş bu parayı alıp acil olan ihtiyaçlarını karşılayacak ve sonrasında vadesi geldiğinde bu borcunu devlete geri ödeyecek.

ÖDÜNÇ PARA YARDIMI SİSTEMİ NEDİR, BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eli ile dağıtılacak olan ödünç para sistemi bakanlığın açmış olduğu yardım programlarından biridir. Bu program ile havuzda biriken paralar ihtiyaç sahibi ailelere belirlenen süreler içerisinde borç para olarak dağıtılacak, yardım alan vatandaş daha sonra maddi olarak eli rahatlayınca bu parayı geri ödemekle yükümlü tutulacak.

NE? NASIL?  Asgari Ücret ile Çalışanlara Zam Müjdesi Geldi! Sıcak Saatler Yaşanıyor...

 

KİMLER DEVLETTEN ÖDÜNÇ PARA ALABİLİR, BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

  • Başvuru yapacak olan kişilerin devlete ya da bankalara bir borcu bulunmaması,
  • İlk defa borç almak için başvuru yapılması,
  • Alacağı borca karşılık 2 kefil gösterebilmesi,
  • Talep formunu eksiksiz olarak doldurması,
  • Aldığı borcu geri ödeyecek aylık gelire sahip olması ve ödeme konusunda risk grubu içerisinde yer almaması şartları yer almaktadır.

Özellikle de son dönemde korana virüs salgını nedeni ile vatandaşın paraya olan ihtiyacı artarken bakanlığın başlatacağı kampanya bankalardan kredi çekmekte zorlanan kişilere umut ışığı olacak.

Vatandaş devletten faizsiz bir şekilde borçlanacak ve acil nakit para ihtiyacını karşıladıktan sonra belirlenen tarihte almış olduğu bu borç parayı sisteme geri ödeyecek. Bu sayede havuzda ihtiyaç sahipleri için sürekli nakit para birikimi hazır tutulacak.