Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi ailelere nakit para yardımı desteğinde bulunmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi aileler Bakanlık’tan 20 bin lira yardım parası alacaklar!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AİLE BAKANLIĞI SOSYAL YARDIM ÖDEMELERİNE DEVAM EDİYOR! 

Özellikle de korana virüs salgını döneminde yapmış olduğu 1000 TL pandemi yardımı ile vatandaşlara destek olmaya devam eden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı farklı isimler altında çok sayıda yardım ödemesi yapıyor. Bu yardımlar şu şekilde sıralanıyor;

İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE DEVLETTEN GIDA YARDIMI

Muhtaç ailelere yapılan yardımlar kategorisinde devlet kuru gıda yardımı desteğinde bulunuyor. Dini bayramlar başta olmak üzere belirli aralıklarla verilen yardımdan almak için başvuru yapmak isteyen kişinin 18 yaşından büyük olması ve muhtaç durumda olması gerekiyor. Toplam aylık hane halkı geliri asgari ücretin üçte birini geçmeyen işsiz kişiler bu yardıma başvuru yapabiliyor.

NE? NASIL?  Şok marketlerden banka hesabına havale eft gönderme

DEVLETİN BARINMA YARDIMLARI

Bir diğer yardım ise barınma yardımı olarak öne çıkıyor. En kutsal hak olan barınma hakkını karşılamak adına devlet ikamet edilen konutun oturulamayacak kadar bakımsız ve harap olması halinde tamirat parası olarak 20 Bin lira ila 40 bin lira arasında maddi yardım ödemesi yapıyor.

YAKACAK ODUN KÖMÜR YARDIMI 

Kış mevsiminde odun kömür almak için parası olmayan kişilere devlet yakacak yardımı yapmaktadır. Devletin kömür yardımı için kişinin işsiz olması ve gelire sahip olmaması yeterlidir. Kömür yardımı kişi işe girene kadar her kış düzenli olarak yapılır.

EŞİ VEFAT EDEN KADINLARA PARA YARDIMI 

Dul kalan kadınlara herhangi bir sosyal güvenceleri olmaması durumunda devlet 2 ayda bir olmak üzere 550 liralık yardımda bulunmaktadır.

MUHTAÇ ASKER ÇOCUĞU YARDIMI 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ödenen para yardımları arasında yer alan son yardım ise muhtaç asker çocuğu yardımı olarak öne çıkmaktadır. Bu yardım ile askere giden kişinin 18 yaş altı çocuklarının muhtaç olması durumunda 2 ayda bir olmak üzere devlet 150 lira para yardımı yapmaktadır.