Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ihtiyaç sahibi kişilere yardımlarını arttırdı. Gerekli şartları sağlayan kişilere elektrik tüketim desteği, hastalıklar için sosyal yardım, çoklu doğum yardımı ve yaşlılık aylığı gibi yardımlar yapılıyor. Sizde anında başvurarak 1460 liraya kadar olan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

İhtiyaç sahibi ailelere, çeşitli başlıklar altında, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardımlar verilmeye devam ediyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenen koşulları karşılayan vatandaşlar, sosyal yardımlardan yararlanabiliyor. Vatandaşlar ise bu sosyal yardımların kimlere verildiğini, sosyal yardım alma şartlarını merak ediyor. Sizler için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlarla ilgili tüm detayları araştırdık.

Salgın döneminde, işsiz kalan ve gelir düzeyi ciddi anlamda azalan vatandaş sayısında artış gözlemlendi. Bu nedenle devlet tarafından yapılan maddi desteklerin sayısı ve bu yardımlara gelen talep sayısı arttı. Bu süreçte en çok talep edilen yardım ise her haneye sadece 1 defa verilen 1000 lira PandemiSosyal Destek Programı oldu. Ne yazık ki vatandaşlara bu yardım yeterli gelmedi ve devlet tarafından verilen diğer sosyal yardımlar araştırmaya başlandı. Bizde vatandaşlarımız için her ay veya iki ayda bir ödemeli sosyal yardımları derledik.

NE? NASIL?  Son Dakika Haberi Geldi: Asgari Ücrete 397 Liralık Ek Zam Müjdesi

ELEKTRİK TÜKETİM DESTEĞİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara elektrik tüketim desteği vermektedir. Bu yardıma herhangi bir başvuru yapmanız gerekmiyor. Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, ihtiyaç sahibi aileleri tespit edip her ay listelerini yayınlıyor. Elektrik Tüketim Desteğinden yararlanma fırsatı yakalayan vatandaşların, kimlik kartları ve elektrik faturaları ile birlikte en yakın PTT şubelerine gitmeleri gerekmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu yardım kapsamında 1-2 kişilik ailelere aylık olarak 75 kWh, 3 kişilik ailelere aylık olarak 100 kWh, 4 kişilik ailelere aylık olarak 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik ailelere ise aylık olarak 150 kWh karşılığı nakit ödeme yapıyor.

TÜBERKÜLOZ VE SSPE HASTALARI İÇİN VERİLEN SOSYAL YARDIM

Bazı hastalıkları olan vatandaşlara, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından aylık olarak sosyal yardım ödemeleri yapılır. Kronik hastalıklara sahip olan kişiler yardıma muhtaç olarak görülmektedir. SSPE ve tüberküloz hastalığından dolayı mali kayıp yaşayan vatandaşlara nakdi yardım desteği yapılır.Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşlardan herhangi bir evrak talep edilmemektedir. Bu hastalıklara sahip olan vatandaşlara her ay 1460 lira maddi yardım verilmektedir.

NE? NASIL?  SGK - SSK ve Bağkurlu Emeklilere 422 Lira Ek Gelir...

ÇOKLU DOĞUM YARDIMI

0-2 yaş arasında çoklu doğum ile dünyaya gelen çocukların ailelerine, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sosyal yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardım sayesinde çocukların beslenme ve diğer ihtiyaçları giderilir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların hane içinde kişi başı ortalama gelirinin 701 liranın altında olması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar Çoklu Doğum Yardımı kapsamında her ay 150 lira ödeme alır.

YAŞLILIK AYLIĞI

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ülkemizde yaşayan muhtaç durumda olan yaşlı vatandaşlara yaşlılık aylığı vermektedir. Vatandaşların bu yardımdan yararlanabilmesi için 65 yaşın üstünde olması, kendisinin veya eşinin sosyal güvencesi olmaması ve 701 liradan fazla gelire sahip olmaması gerekmektedir. Gerekli şartları sağlayan vatandaşlara Yaşlılık Aylığı kapsamında 672 lira ödeme yapılır.