Yaşamak için ya da yatırım yapmak için ABD’den ev satın almak istiyorsanız, bu tahmininizden çok daha kolay bir prosedürle yapılabiliyor. Eğer işleriniz yoğunsa, bunun için kalkıp Amerika kıtasına gitmenize bile gerek yok.

Herhangi bir nedenle ABD’de yaşamaya karar verdiniz ya da birikmiş bir miktar paranız ve ABD gibi bir ülkede ev satın alarak karlı bir yatırım yapmak istiyorsunuz. Her iki durumda da ABD’den ev satın almak, tahmin ettiğinizden kolay bir işlem. Hatta orada güvenilir bir emlak danışmanı bulunsanız, kalkıp Amerika’ya gitmeden bile ev satın alabiliyorsunuz. Nasıl mı? Hemen anlatalım.

Video: ABD’den ev nasıl alınır?

Malum, Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülkelerin başında geliyor. Dolayısıyla burada ev satın almak, güvenilir bir yatırım yöntemi haline geliyor. Aldığınız evi kiraya vererek, direkt gelir etmeye başlıyorsunuz. Hatta ileride ABD’ye yerleşmeyi ya da çocuğunuzu üniversite için oraya göndermeyi isterseniz, eviniz de hazır olmuş oluyor. Bu arada, nakit parası olan herhangi bir Türk vatandaşı, başka bir belgeye gereksinimi olmadan, sadece nüfus cüzdanıyla ABD’den ev alabiliyor. Bütçenize uygun evi bulmanız yeterli…

NE? NASIL?  Tam 5 Milyon Emekli Bu Haberi Bekliyordu! 355 TL Zam Müjdesi Geldi...

Tüm bunları yapabilmek için, ev alacağınız eyalette güvenilir ve becerikli bir emlak danışmanı bulmanız yeterli. Yapacağınız ön görüşmeyle ilk olarak emlak danışmanınıza bütçenizi ve nasıl bir ev almak istediğinizi söylüyorsunuz. O da size uygun evleri araştırmaya başlıyor. Seçenekleri artırdığında, sizinle irtibata geçerek ev alternatiflerini sizinle paylaşıyor. Bunlar içinde en beğendiğinizi sizin için ziyaret ediyor ve dilerseniz oradan size görüntülü görüşmeyle bağlanarak, sanki siz oradaymışsınız gibi evi size gezdiriyor. Size ev hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatıyor. Eğer kiraya vermek istiyorsanız, elde edeceğiniz kira gelirini de aşağı yukarı olmak üzere size söylüyor.

Bu evi uygun bulmazsanız, danışmanınız sizin için başka alternatifleri araştırıyor. Son kertede beğenip almak istediğiniz ev için emlak danışmanınız, gerekli evrakı hazırlayıp, evi satan kişilerin emlak danışmanına teklifinizi sunuyor. Teklifiniz kabul edilirse, 3 gün içerisinde, danışmanınızın size önerdiği, ABD devleti denetimiyle tüm para işlemlerinizi yönetecek olan bir ESCROW şirketine kaparo gönderiyorsunuz. Satış kapandığında tüm bedeli yine ESCROW şirketinin hesabına yatırıyorsunuz. Tapu işlemleri, yine ABD devleti denetimindeki bir TITLE şirketi tarafından yürütülüyor. Tüm bu süreçler emlak danışmanınızın kontrolünde sürdürüldükten sonra, genelde iki hafta içinde mülkün tapusu üzerinize geçmiş oluyor. Sizin yapmanız gereken tek şey ise birkaç elektronik imza atmak oluyor. Tabii dilerseniz tüm bu işlemleri, planlayacağınız birkaç haftalık ABD seyahatinde halletmeniz de mümkün.

NE? NASIL?  Evde makale yazıp nasıl para kazanılır?

Eğer satın aldığınız evden kira geliri elde etmek isterseniz, emlak danışmanınız sizin için, Property Management denen bir kiralama şirketi ayarlıyor. Bu şirket genelde, ilk kira bedeli ve sonraki kiraların yüzde 10 komisyonu ile tüm kiralama sürecinizi yönetiyor ve gerektiğinde, çıkan kiracının yerine yenisini buluyor. Kiracınızla aranızdaki tüm iletişimi de bu şirket yönetmeye devam ediyor. Ev ya da kiracıyla çıkabilecek herhangi bir sorunu çözüyor. Her ay, aidat ve diğer masrafları düştükten sonra size kalan kira gelirini hesabınıza yatırıyor.
Tüm bu süreç içerisinde paranızın nasıl güvende kaldığı sorusu aklınızı kurcalayabilir. Evinizi satın alma sürecinde ABD’ye göndereceğiniz tüm paralar, ESCROW denilen, ABD devleti denetimindeki bir kurumun hesabına yatırılıyor ve bu şirketin güvencesi altında oluyor. Tapu masraflarından kaparo ödemesine kadar tüm ödemeler de ESCROW üzerinden yapılıyor.

NE? NASIL?  Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?

Bir de masraflar konusunu açıklayalım. Aldığınız evin değerine göre masraf tutarınız değişir tabii ama diyelim ki 300 bin dolarlık bir ev alacaksınız. Öncelikle, göndereceğiniz paranın güvenliğini sağlayan ESCROW’un bir ücreti oluyor. Bir de tapu işlemlerinizi resmi olarak halledecek TITLE denen kurumun hizmet bedelini ödemeniz gerekiyor. Bu iki şirketin hizmet bedeli, 300 bin dolarlık bir ev için genellikle 2-3 bin dolar arasında tutuyor. Eğer müstakil bir ev alıyorsanız ve evin durumunu tam olarak analiz ettirmek isterseniz, bir bilirkişi hizmeti alabilirsiniz. Bunun masrafı da aşağı yukarı 400-500 dolar civarında oluyor. Ama bu, sizin tercihinize kalmış bir hizmet.

Gelelim işin en güzel tarafına. ABD’deki gayrimenkul satışlarında, emlakçıların komisyonunu sadece evini satan kişi ödüyor. Dolayısıyla siz, satın alma hizmeti için çalıştığınız emlak danışmanına herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz.