Topluluk önünde konuşmak, sadece birkaç kişinin geliştirebildiği bir beceri değildir. Kurumsal sektörlerde çalışanlar veya kendi işlerinin sahibi olanlar, bir grup insanla etkileşime girmek ya da sunum yapmak zorundadırlar. Bu nedenle bu becerileri zamanla gelişmiş durumdadır.

Kendi kişisel gelişimlerini tamamlayan her birey, bir gün mutlaka bu durumla yüzleşecektir. Topluluk önünde konuşma fobisini birçok insan az veya daha büyük ölçülerde deneyim etmiştir; ancak bunun bir fobiye dönüşebileceğini kimse hayal etmemiştir. Başarılı ve kendine güvenen bireylerin yönlendirdiği temposu yüksek, kariyer merkezli bir dünyada yaşadığımız için korkularımla bir an evvel yüzleşmeli ve yenmeliyiz.

Glossophobia nedir?

“Herkesin önünde konuşacağıma ölürüm daha iyi!” diye düşünen birçok insan vardır. Glossophobia derste ayağa kalkan bir öğrenciden, ilk kez sunum yapan bir lise ya da üniversite öğrencisine, müthiş projelerine yatırımcı arayan girişimciden, toplu taşıma araçlarında ineceği yere gelen kişinin şoföre seslenmesine kadar uzanan bir gerilim filmi havasındadır. Kişisel gelişim için bu korku ne kadar kısa zamanda giderilirse o denli iyi olacaktır.

NE? NASIL?  Sudoku nasıl oynanır?

İzleyin: 3 Adımda Konuşma Heyecanınızı Yenin ( topluluk Karşısında )

Bu ürkütücü kelime teknik olarak incelendiğinde, Glosso ve Phobos kelimelerden oluşuyor. Glosso ‘dil’, Phobos ise ‘korku’ anlamlarına geliyor. Terlemiş avuç içleri, titreyen bacaklar ve büzüşen ses telleri en bariz etkilerinden birer örnektir. Konuşmalar ya da sunumlar öğrenci kaygısının da ana kaynağı haline gelmiştir. Lindsey Wangler, hangi işe sahip olursak olalım, topluluk önünde konuşma ve kişiler arası iletişim becerilerine her zaman ihtiyacımız vardır, diyerek bu konuda tüm insanlığı sorumlu tutmuştur.

Glossophobia, yani topluluk önünde konuşma korkusu, yapılan araştırmalara göre insanların bu dünyada sahip olduğu en büyük korkulardan biridir. Bunun üstesinden gelmenin en kestirme yolu, doğru bir ortamda ve doğru bir kalabalığın önünde konuşmayı denemektir. Bunun dışında konuşma becerisini geliştirmeye yardımcı olan programlar da denenebilir.

NE? NASIL?  Dekoratif çocuk odası süsleri seçerken nelere dikkat etmeli?

Anksiyete ile başa çıkmanın diğer bir yolu da, gerginlik yaratan durumlarda endişelendiğiniz şeylere odaklanmak yerine rahatlamayı düşünmektir. Bunu yapabilmek için uyku düzeni çok önemlidir. Bir İngilizce öğretmeni olan Aimee Wendland bu gibi durumlarda 7-4-7 solunum tekniğini tavsiye ediyor. Yani, 7 saniye nefes alınıp, 4 saniye boyunca da nefesi tutmak ve 7 saniye boyunca nefes vermek. Bu etkili yöntem sinir sistemini sakinleştirmeye izin veriyor ve gerginliği azaltarak daha iyi hissetmeye neden oluyor.

Glossophobia’yı yenmek mümkündür?

Bu korkunun nedeni keşfedildiğinde negatif düşünce kalıplarından uzaklaşmak gerekiyor. Herkes hatalar yapıyor ve mükemmel olan hiçbir insan yok. Güçlü yönler bulunmalı ve korkular onun üzerine yoğunlaştırılmalıdır. Topluluk karşısında hissettiğimiz enerji ister korku olsun ister tutku, şüphesiz onlara aktarılacaktır.

Stres yönetimi teknikleri denenebilir:

Zihin stresli olduğunda, eldeki konuşma metnine odaklanmak çok zorlaşıyor. İlaçlar kısa vadede iş görse de bu fobiye asla uzun vadeli bir çözüm olmayacaktır. İletişim için doğru nefes kontrolünü bulmak, ses tekniğini geliştirirken vücutta oluşan kötü etkileri ortadan kaldırmak rahatlama hissi verecektir. Hatta sesinizin daha güçlü, daha gür ve daha iddialı olmasına yardımcı olacaktır.

NE? NASIL?  Ayda 20 bin lira kazanıyor Hemde Çöpten

Topluluk önünde konuşma korkusunun önüne geçildiğinde, doğru şeylere odaklanarak iletişim gücü arttırılabilir. Bilinç kütüphanenizde bu yeteneğin gelişmesiyle birlikte rakipleriniz karşısında mutlak bir avantaj elde edebilirsiniz.