Dünyanın ansızın bir şekilde tanıştığı Covid 19 ile alakalı olarak normalleşmeye başlanırken birçok insanın aklında covid-19 sonrası eğitim-öğretim hayatı konusunda neler yapılacağı merak ediliyor. Virüsün etkilerinin oldukça kötü olması ve taşınması konusunda sınır tanımaması ile alakalı olarak korkuları olan ailelerin de oldukça fazla korkmasına neden olan süreç pandemi döneminde uzaktan eğitim desteği ile çözülmeye çalışıldı.

Aynı sosyo ekonomik gelişime sahip olmayanların zorlandığı bu süreçte daha da fazla destek verilmesi ve açığın kapatılması için yoğun destek ve çalışmalar yapılmaya devam ediyor. Diğer taraftan da virüsün etkilerinden sonra normalleşme adı altında eğitim öğretim döneminin başlamasının ne gibi değişiklikleri getireceği de merak ediliyor.

Video: 1 Eylül’de okullar açılır mı?

N95 Yüz maskeleri giyen bir öğretmen bir lisede matematik öğretiyor

Eğitim ve Öğretimde Sosyal Mesafe

Eğitim öğretim döneminin başlaması yaklaşırken net olarak açıklanan bir düzenleme olmamasına karşılık yapılacak olan düzenlemelerin olduğu biliniyor. Uzun süre boyunca normalleşme olarak adlandırılan sürecin aşıya kadar devam edeceği de kesin olarak değerlendiriliyor. İlk olarak üzerinde durulan durum sosyal mesafe oluyor.

NE? NASIL?  Uzayda neden yerçekimi yok?

Bu konuyla alakalı olarak:

  • Sınıflara daha az öğrenci yerleştirilmesi,
  • Oturum planlarının buna göre yapılması,
  • Gerekirse yeniden ders saati değişikliği ve ayarlaması yapılması bekleniyor.

Eskiden 30 kişi öğrenci kapasitesi olan bir sınıfın artık bu kadar mevcutla ders yapmasının mümkün olmadığı kesindir.

İzleyin: Kovid-19 gölgesinde okula dönüş nasıl olacak?

Maske Takılması ve Önlemler

Yine beklenen bir diğer düzenleme ise maske zorunluluğunun getirilmesi yolunda oluyor. Ortalama 6 yaşından sonra çocukların maske takması konusunda sorun olmayacağını düşünen hekim görüşlerinden hareket ederek ilkokul seviyesinden itibaren maske kullanımının zorunlu olması da isteniyor. Ana okulunda öğretmenlerin gözetiminde ve sosyal mesafe aranarak yapılan gözlemlerin yeterli olması bekleniyor. Diğer öğrencilerin ise zorunlu olarak maske takması planlanıyor.

Kullanılan Ortak Alanlar

Bir başka önemli alan ise kullanılan ortak alanlarda yaşanması muhtemel olan sorunlardır. Yemekhane, soyunma odaları, etüt ortamları, servis gibi birçok yerde öğrencilerin önlem alınması gereken durumlar yaşanabilir.

NE? NASIL?  3 adımda topluluk önünde konuşma heyecanını nasıl yenebilirsiniz?

Bununla ilgili olarak:

  • Belge ve düzenleme yapılması,
  • Yemekhane ve diğer oturulması gereken yerlerde dikkat edilmesi,
  • Oturum planlarının yapılması ve kapasite azaltılması,
  • Sıklıkla dezenfekte işlemi yapılması planlanıyor.

Bu yolla taşıma ve transfer ile alakalı olasılıklar da engellenmiş oluyor. Ortak alanlar öğrenciler için büyük risk olduklarından dolayı bu konuda mutlaka düzenli dezenfekte işlemleri yapılması gerekiyor.

Kullanımda Olan Ortak Malzemeler

Hem öğretmen hem de öğrenciler için kullanımda olan zorunlu ortak malzemeler vardır. Bunların bazılarının hijyenik olarak temizlenmesi mümkünken bazılarının değildir. Bunun için eldiven kullanımı zorunlu hale gelen malzemeler bulunur. Laboratuvar gibi ortamlarda öğrenci ve öğretmenlerin dikkatli olması gerekir. Kullanılan malzemelerin büyük oranda kişisel hale getirilmesi sağlanmalıdır. Öğretmenler de ortak kullandıkları eğitim ve öğretim gereçlerini dezenfekte etmelidir.

Neden Risk Büyüktür?

Çocukların hastalık kapmaları veya bununla alakalı sorun taşımaları genel olarak zayıf bir ihtimaldir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda bilimsel olarak çocuk ve bebeklerde genelde taşıyıcı olma oranının yüksek olduğu gözlemlenir. Ailesinden kaptığı virüsü arkadaşına taşıması veya okuldan aldığını ailesine götürmesi olasılıklar içinde olan bir çocuğun önlemler dahilinde anne ve babası tarafından da gerekli korumada olması şarttır.

NE? NASIL?  Öğrencilere Şok AÖF Not Sitemini Değiştirdi

Süreçle alakalı olarak her bireyin ve kesimin üzerine düşen alınan toplu önlemler kadar bireysel dikkat oranıdır. Çocuklara virüs aktarılmalı ve el yıkamanın önemi aşılanmalıdır. Okuldan sonra üzeri değiştirilmedi, ortak kullanım malzemeleri temizlenmelidir. Yıkama dereceleri ve temizlik konusunda gereken önlemlerin alınması çocukların da duyarlı olmasına ve taşıyıcı olmamasına neden olabilir.