Çocukların gelişmeleri açısından aldığı “çocuklarda kodlama eğitimi” alanında birçok soru sorulmaktadır. Kodlama eğitimi geleceğin önemli bir branşı olarak gösterilen gerek teknoloji gerekse yapay zeka açısından önemi bir eğitimdir. Teknolojinin her alanında kullanılan kodlamalar hem çocuğun düşünce dünyasında farklılık oluşturmakta hem de ona yeni dünyalar açmaktadır. Çocuklarda kodlama eğitimi adı altında birçok eğitim söz konusudur.

Bu eğitimler arasında en önemli kriter doğru bir yerden kodlama eğitimi alınması olmalıdır. Çünkü kodlama eğitimi kısa süreli bir kurs ya da bir ders değildir. Bu kapsamda da bir program dahilinde doğru bir anlatım sahibi bir yer tarafından gerçekleştirilmelidir. Kodlama eğitimi bazen özel ders halinde uzun vadeli olarak da sunulabilmektedir. Bu kapsamda da çocukların hayal dünyalarını genişletmeleri sağlanabilmektedir.

Video: Çocuklar İçin Kodlama | Code for Kids

Kodlama Sistemi ve Mantık Algoritması

Kodlama sistemi çocuklara ciddi avantajlar sağlamaktadır. Bu kapsamda çocukların kazançları sadece öğrenim değil aynı zamanda eğitimi de içermektedir. Bir kodlama algoritması üzerinden şu şekilde örnek vermek gereklidir. Kodlama çalışan bir çocuk kodlamadaki hata tespit basamakları üzerinden ya da iş akışı üzerinden kodlama çalışmaktadır.

Bunu bir lamba yakma örneği üzerinden netleştirmek mümkündür:

  • Lamba yak emri geldi, ampul sağlamsa ışık ver.
  • Lamba yak emri geldi, ampul patlaksa ışık verme. Hatanın nerede olduğunu tespit et.
  • Lamba yak emiri gelemedi, ampul durumu kesin değilse ışık verme. Hatanın nerede olduğunu tespit et.
NE? NASIL?  Covid-19 sonrası eğitim-öğretim hayatı nasıl olacak?

Sonsuz durum içerebilen örgü ağına sahip kodlama sistemi çocuğun bilinci açısından önemli bir başlık oluşturmaktadır. Çocuk sadece kodları ezberlememekte, bu kodları birbiriyle etkileşime sokarak bir mantık örgüsü oluşturmaktadır. Yani lambanın yanmaması durumunda bir hata sisteminin devreye girmesi gibi bir örgü dahilinde çocuğun düşünce gücü gelişmektedir. Ya da hata algoritması oluştuma kısmında çocuk sınırlarını zorlayarak ileri adımları sağlam atabilmektedir. Bu kapsamda çocuğunun gelişimi açısından arayışlara giren anne babalara kodlama eğitimi önerilen bir konudur. Çocuklarda kodlama eğitimi büyük getirilere sahip bir eğitim olarak görülmektedir.

Kodlama ve Algoritma Özellikleri

Kodlar ve algoritmalar birlikte mantıklı ölçütler oluşturabilmekte ve bu durumlar hayatın her alanında karşımıza çıkabilmektedir. Araca binildiğinde yakıt az simgesinin ışığının yanması, apartmanda zilin çalması ve diafon üzerinden görüşülebilmesi, kaldırılmış bir site sayfasında “aradığınız sayfayı bulamıyoruz” uyarısının çıkması bu anlamda önemlidir. Kodlama eğitimi içerisinde çocuğun dünyayı anlama kabiliyeti daha da artmaktadır. Kodlama ve algoritma eğitimi almış çocuklar daha mantıklı örgüler içerisinde kararlar alabilmektedir. Kısaca çocuğa büyük katkılar sağlayabilmektedir. Anne ve babaya düşen en önemli roller bu alanda çocuğun kendini geliştirebilmesi için imkan sağlamaktır. Bu kapsamda da anne babalar çocuklarını kodlama eğitimlerine göndermektedir. Kodlama eğitimleri farklı bir dil ya da dünya oluşturabilmesi açısından çocuğa birçok avantaj sağlayabilmektedir.

NE? NASIL?  Uzayda neden yerçekimi yok?

Kodlama Eğitimi Nasıl Alınmalıdır?

Kodlama eğitimi çocuk gelişimi açısından farklı bir dünya oluşturduğu kabul edilen bir eğitimdir. Hatta bu kapsamda 2013 yılında İngiltere müfredatında kendine yer edinmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nde ilkokuldan başlayan bir süreç olup lise sonuna kadar kodlama eğitimi verilmektedir. Türkiye’de seçmeli ders olarak alınabilen birçok okul bulunmaktadır. Kodlama eğitimi bir sistematik içerisinde alınabilir.

Yaş yaş öğretim modeli benimsenmiş olan bu alanda çocuğun yaşı ve kapasitesi dahiline öğretimler sağlanabilmektedir. Kodlama eğitimi dahilinde çocuklar yeni bir dil öğrenmektedir. Gerek kurslar gerekse dersler kapsamında kodlama eğitiminin alınması önemlidir. Bu eğitimin alınmasında çocuğun içerisinde bulunduğu yaş grubu ve öğrenebilme becerisi dolayında uzman kişilerce eğitim sunulması önerilir.

Özel Okullar ve Diğer Uygulamalar

Kodlama eğitimi sadece bir zaman sınırı içerisinde yapılan bir işlem değildir. Yani bu kod şu bu kod şu diyerek eğitimi tamamlamak mümkün değildir. Bu sebeple kişiler çocuklarını özel okullara göndermektedir. Kodlama eğitimi değişen dünya düzeninde en büyük öneme sahip olan eğitimdir. Bu kapsamda da özel okullar büyük değer kazanmıştır. Ancak özel okullara çocuklarını göndermek istemeyen ya da gönderemeyen kişiler vardır. Bu kapsamda birçok uygulamanın olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kodlama olarak birçok farklı uygulama sunan kurslar, özel dersler, siteler, kaynaklar bulunmaktadır. Çocuğun bu sistemlere dahil edilmesi çok önemli konular arasında yer almaktadır.

NE? NASIL?  Öğrencilere Şok AÖF Not Sitemini Değiştirdi

Kodlamanın Önemi

Kodlama eğitiminin alınmış olması kişi açısından birçok önemi beraberinde getirmektedir. Kodlama ile kişiler büyük avantajlara sahip olabilmektedir. Kodlama açısından değer taşıyan dil öğrenilmiş olması bu konudaki en büyük avantajdır. Kodlama kendince bir dil olarak kabul edilmektedir. Hatta öyle ki CV’lerde yabancı diller kısmına kodlama dilleri de yazılmaktadır. Bu kapsamda kodlama değerli bir alandır. Kodlama öğrenen kişiler iş hayatında önde olmaktadır. Çocuklarına bu tip imkanları sağlayan aileler çağdaş aileler olarak görülmektedir. Kodlama çocuğa avantajlar sağlayan bir durumdur. Özellikle de düşünme algoritması ve mantık silsilesi içerisinde kodlamanın payı büyüktür.

Çocuk Yetiştirmek

Çocuk yetiştirmek konusunda aileye düşen en büyük sorumluluk çocuğun kendini özgürce ifade edebilmesi ve geniş bir hayal dünyasına sahip olabilmesidir. Çocuk gelişimi dahilinde birçok faktörden etkilenerek şekillenmektedir. Bu konuda çocuğun gönderildiği kursların çok büyük önemi vardır.

Gerek çocuk açısından gerekse kurs açısından püf noktalar şunlardır:

  • Çocuğa yönlendirme yapılmalı ve kurslar denetilmelidir.
  • Kursların yaşa ve çocuğa uygun eğitim sunduğundan emin olunmalıdır.
  • Kursların alternatifleri de denenmeli ve çocuğun görüşü alınmalıdır.
  • Çocuğun istekleri doğrultusunda bir yönlendirme sağlanmalıdır.

Bu işlemler gerçekleştirilerek başarılı bir çocuk yetiştirmek, gerek hayata gerekse iş hayatına atıldığında başarılı olmasını sağlamak mümkün olmaktadır. Çocuk yetiştirmenin en önemli sorumlulukları arasında çocuğun donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi yer almaktadır.