Çocuklar oyun ortamları dahilinde sitenin, mahallenin çocuklarıyla oyunlar oynamaktadır. Her ailenin en çok korktukları alanların başında çocuklarının yalnız kalmalarına dair korku yer edinmiştir. Çocuklara arkadaş edinme eğitimi vererek aileler bu sorumlulukta üzerlerine düşen görevi gerçekleştirebilmektedir. Çocuklara arkadaş edinme alanında kurallar dahilinde bir eğitim verilmesi önemlidir.

Ailenin görevi olan çocuklarını eğitmek meşakkatli bir iştir. Bu kapsamda da eğitim alanında ciddi sorumluluklar üstlenilmekte ve roller yapılabilmektedir. Çocuklarla iletişimde onların anlayabileceği dilde konuşmalar yürütmek eğitimin en önemli parçalardan birisidir. İhanet kavramını tatmamış bir çocuğa ihanet hakkında bir şeylerden bahsetmek neredeyse imkansızdır. Bu kapsamda çocuğun öğreneceği şeyler dışında deneyimleyeceği şeylerin de olduğunu kabullenmek lazımdır.

İZLEYİN: “ARKADAŞ İLİŞKİSİ” ÇOCUK İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR? SORUN VARSA YAPILMASI GEREKENLER

Çocuk Eğitmek

Çocuk eğitmek veliler açısından sorumluluk gerektiren işlerdir. Eğitimde birçok aşama olup bunlar üzerine yazılmış binlerce makale ve kitap bulunmaktadır. Bu kapsamda basitçe, ana hatlarıyla eğitimin aşamalarından ve anlaşıla bilirlikten bahsetmek gereklidir.

Aile eğitim aşamasındaki çocuğuna şu konularda özenli davranmalıdır:

 • Çocuğunuzla konuşun. Onunla iletişim kurmak ileride vereceğiniz eğitimlerde size odaklanmasını sağlar.
 • Çocuk eğitmenin zorluklarını kabul edin. Sabırlı olun. Aynı şeyi tekrar tekrar farklı şekillerde söyleyin.
 • Karşınızdaki kişinin bir çocuk olduğunu unutmayın. Çocuğun anlayabileceği bir seviyede konuşun.
 • Hayali örneklerle konuyu pekiştirmesini sağlayın.

Bu bilgiler ve fazlası ışığında iyi bir eğitim sunmak mümkündür. Çocukların eğitimi konusunda bilinçli anne babalar çocuklarına eğitim verebilmektedir.

Çocuklara Arkadaş Edinme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Arkadaş Edinme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Arkadaş Edinme Eğitimi

Arkadaş ilişkileri bazı noktalarda yetişkinlerin bile anlayamadığı ilişkiler olabilmektedir. Kişiler ilişkilerinde karmaşık olabilmektedir. Bu kapsamda çocukların ilişkileri ve arkadaş edinme özellikleri önemlidir. Burada çocuğun biraz doğasına bırakılması, yabancı insanların olduğu ortamlara sokulması gerekmektedir. Bu alanda eğitim vermek ancak uygulamalı bir şekilde sunulabilir. Arkadaş edinme konusunda başıboş yetişen çocuklar bile zamanla bunu öğrenebilmektedirler. Ancak çocuğun doğru arkadaş edinme kriterlerine sahip olması için çaba gösteren aileler bu alanda çocuklarını eğitmek için arayışlar göstermektedir. Ailelerin çocuk eğitiminde hassas davranması eğitimin en önemli basamağıdır.

NE? NASIL?  Öğrencilere Şok AÖF Not Sitemini Değiştirdi

Rol Model Kullanmak

Çocuklara eğitim vermede önemli bir kavram da rol model kavramıdır. Anne babalar çocukları için önemli bir kaynağı oluşturmaktadır. Çocuklarına rol model olmak olarak da bilinebilen bu durum çocukların pasif eğitiminde önemli bir rol üstlenmektedir. Anne baba arasındaki ya da bu bireylerin diğer bireylerle arasındaki iletişimleri çocuk için bir model oluşturmaktadır.

Çocuk her ilişkiyi gördükleri kapsamında değerlendirerek uygulamaktadır. Sevilen dizi ve filmlere de konu olan çocuk önünde tartışmama ebeveynlerin uyması gereken en önemli hassasiyetlerden birisidir. Anne ve baba çocuklarının rol modeli olduğunu unutmadan davranışlarına dikkat ederek davranmalıdırlar. Anne ve babanın tartışmacı tavırları çocuğun sinirli ve arkadaşlıklar konusunda başarısız olmasına neden olabilir. Bu kapsamda anne ve babalar çocuğun davranışlarını etkilediklerini unutmamalıdırlar.

Davranışlarında Doğru Yanlış Konusunda Uyarılar

Çocuğun doğmasından itibaren, anlaşmanın olduğu ve doğru yanlış konusunda ebeveyni dinlediği çağlardan başlamak kaydıyla aileye büyük sorumluluklar düşmektedir. Sırf çocuk ağlamasın diye anı kurtarmak adına söylenen yanlış bilgiler çocukta yer edinebilmektedir.

NE? NASIL?  Uzayda neden yerçekimi yok?

Çocuğa bir şeyi kırmaması konusunda “Kırma!” demek ile elinden alarak kırılmanın gündeme bile getirilmemesi arasında fark vardır. Çocuk ile iletişimdeki hassaslık doğru yanlış konusunda uyarılmalar açısından da öyledir. Yanlış olarak yapılan bir şeye doğru demek ya da doğru olan bir şeye yanlış demek çocuğun bilinçaltında yer edinmektedir. Anne ve baba tahmin edebildiklerinden fazla bir şekilde çocuğun davranışlarına etki edebilmektedir.

Arkadaş Edinme Konuşması

Çocuğun arkadaş edinme konusunda eğitimini amaçlayan anne baba onlarla konuşma yoluna gidebilmektedir. Arkadaş edinme ile ilgili önerilerini çocukla, onun anlayabileceği dilden konuşmak önemli bir başlıktır. Çocuğun merak ettiklerini sorabileceği bir ortam olması bu açıdan önemlidir.

Ortamın özellikleri arasında şunlar bulunmalıdır:

 • Çocuğun dikkatini dağıtacak öğeler içermemelidir.
 • Daha önce benzeri bir konuşma sağlanmış olmalıdır.
 • Sözün kesilmesine izin verilmemeli, çocuğun sözü kesilmemelidir.
 • Çocuğun merak ettiklerini sorabileceği bir ortam sağlanmalıdır.

Bu gibi özellikler dahilinde olan ortamlarda çocuk ile iletişim daha kolay olabilmektedir. Arkadaş edinme konusunda bilgi verilmek istenilen çocuk ile etkin bir iletişim kurmanın sırrı bu maddelerin uygulanmasıdır.

Çocuklara Arkadaş Edinme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Çocuklara Arkadaş Edinme Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Örnekler Vermek

Çocuklar kuru bilgi üzerinden kolay bir öğrenim sağlayamamaktadır. Çocukların eğitiminde de öğretiminde de yer alan hayal kurma bu süreçlerin bir parçasıdır. Bu sebeple çocuğun hayal kuracağı örnekler verilebilir. Uzaktaki bir akrabanın çocuğunun yaşadıkları anlatılabilir.

NE? NASIL?  Çocuklarda kodlama eğitiminin püf noktaları nelerdir?

Bu süreçte ailenin dikkat etmesi gereken katı kurallar vardır:

 • Çocuk kıyaslanır bir şekilde örnekler verilmemeli, çocukta kıyaslanma hissiyatı oluşturulmamalıdır.
 • Çocuğu yargılar tarzda bir üslup edinilmemeli ve örneklerde buna özen gösterilmelidir.
 • Örneklerde çocuğun direkt konu ile ilgili basit bilgiler alabilmesi sağlanmalı, karmaşıklıktan kaçınılmalıdır.

Bu konu hakkında çok araştırma bulunmaktadır. Örnekler konusunda kendini geliştirmek isteyen ebeveynlerin bu araştırmalarla ilgilenmeleri önerilir.

Arkadaş Çevresi

Çocuk gerek ortamı gerekse özellikleri dahilinde bir arkadaş çevresi edinir. Çok sinirli, sürekli kızgın bir çocuğun çok da arkadaşı olmaması gayet doğaldır. Bu konuda bu özelliklerin aşılması önemlidir. Çocuğun kendini geliştirmesi, kötü özelliklerinden arınması adına profesyonel destek sağlanması gerekebilir. Ancak bu durumların olmadığı, normal olarak nitelendirilebilecek bir çocuğun arkadaş edinmesi hakkında tam anlamıyla söz sahibi olmak mümkün değildir.

Ne kadar konuşulsa ne kadar örnekler verilse de çocuğun kendi normları zaman içerisinde oluşmuştur. Bu kapsamda da çocuk alışkanlıkları dahilinde bir arkadaş çevresi oluşturacaktır. Yani bu konuda doğumdan itibaren hassas olunmalıdır. Çocuk sadece son bir konuşma ya da son bir örnek ile iletişim becerilerini geliştiremez. Anne ve babalara her an çocuklarına örnek olacak davranışlar göstermeleri önerilir.