Vaka artışı yüksek 5 ilde; Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Konya ve Ankara’da özel ve devlet okullarının fiili olarak öğretime açılmaması ağır basıyor. Fakat özel okullarda açılışın ay sonuna kadar ertelenmesine kesin gözüyle bakılıyor. Son kararı ise MEB’in vermesinin talep edileceği öğrenildi.

3 gün uzaktan, 3 gün ise okulda eğitim

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk hibrit sistem üzerinde çalışıldığını duyurdu. Bu sistemde 3 gün uzaktan, 3 gün ise okulda eğitim olacak. Bu sistemle birlikte ders saatleri ve sınıfta kalma süreleri kısaltılacak. Salgın nedeniyle sorunlar yaşayan eğitim sistemine yeni çözümler aranıyor.

“Daha önce açıkladığımız hibrit modele göre, yüz yüze ve uzaktan eğitim bir arada verilecek. Haftalık 40 saat olan ders saatleri düşürülecek. Ders saatlerinin 20 saat olması üzerinde duruluyor. Matematik, Türkçe, Fen gibi temel dersler okulda, yüz yüze verilecek. Coğrafya, beden eğitimi, tarih, hayat bilgisi, sanat gibi dersler ise uzaktan eğitim olacak. Sınıflar ikiye bölünecek. Bir grup pazartesi, çarşamba, cuma bir diğer grup ise salı, perşembe, cumartesi günleri okula gidecek.” –  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk TBMM Milli Eğitim Komisyonu üyelerinin sorularını cevapladı. Okulların ne zaman açılacağını Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda karar vereceklerini belirtti.

İzleyin: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: “Üzerinde çalıştığımız 4 senaryo var”

Ders saatleri azaltılacak

Okulda verilen derslerin saatlerinin de azaltılması planlanıyor. Örneğin fen dersinin 4 saati okulda, 2 saati EBA üzerinden olacak. Hatta 40 dakika olan ders saatleri, 30 dakikaya düşürülebilir. Bu şekilde öğrencilerin sınıfta kalma süreleri de azalacak.

NE? NASIL?  EBA için ücretsiz internet nasıl alınır?

EBA TV nasıl izlenir?

Bütün dünyayı etkisi altına alan ve hızla yayılmaya devam eden korona virüs dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bütün ilkokul, ortaokul ve liseler 2 hafta tatil edildi. 6-10 Nisan 2020 tarihinde yapılacak olan ara tatil öne çekilerek 16 Mart- 21 Mart tatil olacak, 23-27 Mart arası da uzaktan eğitim uygulanacaktı. Fakat korona virüsün hızla yayılmaya devam etmesinden dolayı 25 Mart tarihinde Milli Eğitim Bakanı tarafından uzaktan eğitime 30 Nisan 2020 tarihine kadar devam edileceği açıklandı. 23 Mart’tan itibaren uzaktan eğitime başlandı. Uzaktan eğitimde Milli Eğitim Bakanlığı’nın seçtiği alanında başarılı olan öğretmenler öğrencilere ders verecek. İnterneti ya da bilgisayarı bulunmayan öğrencilerin uzaktan eğitim derslerinden mahrum kalmamaları için EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise kanalları da öğrencilere sunuldu. Bunun sonucunda da bütün veliler ve öğrenciler tek bir soruyu sormaya başladılar: EBA TV nasıl izlenilir?

Hangi Kanallardan Uzaktan Eğitim Verilecek?

Uzaktan Eğitim 3 farklı kanaldan SD ve HD seçenekleriyle birlikte 6 kanaldan verilecek. Uzaktan Eğitim EBA TV İlkokul, EBA TV Ortaokul ve EBA TV Lise kanallarında yapılacak. Kanalların yayın akışına eba.gov.tr sitesinden ya da TRT’in günlük ve haftalık yayın akışından ulaşabilirsiniz. Öğrenciler yayın akışlarını takip ederek kendilerine uygun olan günde ve saatte yayını takip ederek derse katılabilecekler. O saatler dışında dersleri takip etmelerine gerek kalmayacak. Verilen eğitimler kanalda aynı gün içerisinde 1 ya da 2 kez tekrar yayınlanacak. Bu sayede aynı evde bulunan iki öğrencinin dersinin çakışmaması, öğrencilerin dersi tekrar edebilmesi ve kaçırdıkları zaman tekrar yayınları izleyerek telafi edebilmeleri sağlanacak.

NE? NASIL?  Nene Hatun kimdir? Anneler günü Türkiye'de nasıl kutlanmaya başladı?

Video: EBA (Eğitim Bilişim Ağı) ve EBA TV Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kanalların TÜRKSAT Uydu Frekansları Nelerdir?

TKGS (Türksat Kanal Güncelleme Sistemi) özelliği bulunan uydu alıcılarına sahip televizyonlarda;

  • EBA TV İlkokul HD 86. kanaldan
  • EBA TV Ortaokul HD 87. kanaldan
  • EBA TV Lise HD 87. kanaldan
  • EBA TV İlkokul SD 89. kanaldan
  • EBA TV Ortaokul SD 90. kanaldan
  • EBA TV Lise 91. kanaldan izlenebilecek.

Fakat kanallar otomatik olarak yüklenmedi ise aşağıdaki verilen frekans bilgilerini uydu alıcınıza girerek kanalları manuel olarak da yükleyebilirsiniz.

HD Frekans Bilgileri:

Alış Frekansı: 12.084 MHz

Polarizasyon : Yatay (H)

Sembol oranı : 13.750

FEC : 2/3

SD Alış bilgileri:

Alış frekansı :11.916 MHz

Polarizasyon : Dikey (V)

Sembol oranı : 30.000

FEC : 3/4

Kanallar TÜRKSAT Kablo TV’den Nasıl İzlenecek?

TÜRKSAT Kablo TV’ye sahipseniz EBA TV kanallarına aşağıdaki kanalları açarak ulaşabilirsiniz.

  • EBA TV İlkokul HD 465. kanaldan
  • EBA TV Ortaokul HD 466. kanaldan
  • EBA TV Lise HD 467. kanaldan
  • EBA TV İlkokul SD 932. kanaldan
  • EBA TV Ortaokul SD 933. kanaldan
  • EBA TV Lise 934. kanaldan izlenebilecek.
NE? NASIL?  Emeklilere Müjde Gibi Haber Geldi! Tam 2550 TL İçin Çalışmalar Başladı!

TÜRKSAT Kablo TV’ye sahip öğrenciler yukarıdaki kanallardan yayınları takip ederek eğitime katılabilecek ve derslerinden geri kalmayacaklar.

Kanallar İnternet Üzerinden Nasıl İzlenilir?

Öğrenciler frekans ayarları girmeye gerek kalmadan da EBA TV canlı yayınlarını internet üzerinden canlı olarak izleyebilecekler. Öğrenciler yayınlanan ders programlarına göre eğitimleri televizyondan ya da internetten takip edebiliyorlar. Frekans bilgileri girmeden internetten online olarak derse katılmak isteyen öğrenciler EBA sayfasına giriş yaparak ya da TRT EBA TV izle internet sitesini kullanabilirler.

Bu adrese tıklayarak canlı ve geçmiş derslere ve ders programına ulaşabilirsiniz.
http://www.eba.gov.tr

Ders Tekrarları Nasıl İzlenir?

Yayınlanan dersleri kaçıran ya da tekrar izlemek isteyen öğrenciler için tekrar yayınlar yapılıyor. Tekrar yayınlarını izlemek isteyen öğrenciler yayın akışını takip ederek ya da EBA sayfasından izleyebilirler.