Son yıllarda oruç tutmanın faydaları bilimsel olarak da açıklanmaya başlandı. Bedenimizi ve irademizi disipline sokan oruç beynimize, sindirime, metabolizmaya, karaciğere, cilde, hatta kansere kadar birçok alanda faydası var. Peki oruç tutarken vücutta ne gibi şeyler olur?

“Her bir iyilik için on mislinden yedi yüz misline kadar karşılık olabilir; fakat oruç başkadır. Çünkü oruç benim içindir ve onun ecrini ben vereceğim.” (Müslim, “Sıyâm”,164; Nesaî, “Sıyâm”, 42)

Hafızayı güçlendiriyor

Az yemek yemek zihin açıyor.  Uzak kaldığımız fiziksel istekler, beynimizin yapılan işlere daha da yoğunlaşmasını sağlıyor. Aynı şekilde sınav öncesinde öğrencilere hafif yenmesinin önerilmesinin nedenini, mide doluyken algılamanın ve beyindeki kan dolaşımının minimuma inmesi olarak uzmanlar tarafından açıklanıyor. Sindirime odaklanmayan vücut, hafızaya odaklanıyor.

Sindirime, mide ve bağırsaklara iyi gelir

11 ay boyunca gündüz çalışan sindirim sistemimiz, 1 ay boyunca gece çalışmaya başlıyor.  İftar ve sahurda yemekte aşırıya kaçmazsak, yorulan sindirim sistemimizi dinlendirmiş oluyoruz.  Bu sayede metabolizma da güçleniyor, hastalıklara karşı direnç sağlıyor.

NE? NASIL?  Atatürk Samsun'a nasıl çıktı? Atatürk'ün doğum günü neden 19 Mayıs oldu?

Yaşlanmayı geciktiriyor

Kandaki kolestrol oranı azaldığı için damarlar kendini tamir ediyor.  Hücre, enerji üretimini kendi imkanlarını kullanarak yapıyor. Bu da ilk olarak çöpünü ve patojen bakterileri sindirilmesini sağlıyor. Bu sayede erken yaşlanmanın önüne geçiliyor.

İzleyin: 1 Ay Boyunca Oruç Tutarsak Vücudumuzda Neler Olur?

Kötü alışkanlıklardan uzaklaştırıyor

Sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklar, çoğunlukla Ramazan döneminde bırakılıyor. İftar ve Sahur arasındaki dönemde de iradenizi kontrol ederek, bu alışkanlıklardan tümden kurtulma şansınız olabilir. Özellikle alkol kullanımı da yasak olduğu için daha sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

Cildiniz temizlenir

Sindirim sisteminin temizlenmesiyle, tüm vücudunuz da temizleniyor. Karaciğer ve böbreklerdeki toksinlerin de atılması sayesinde akne oluşumu da azalıyor.

Kanser ve şeker hastalığına yakalanmayı engelliyor

Oruç tutan insanda organizma kendini kontrol etmeye vakit buluyor. Savunma sistemi, bozulan hücrelerin bulunmasına anında müdahale ediyor. Bu şekilde kanser oluşumu, daha başlangıç noktasında engellenmiş oluyor.