ABD’de Covid-19 pozitif çıkan iki kuaförün, kısa süre içinde 139 müşteriye hizmet verdikleri ama hiçbirine hastalığı bulaştırmadıkları açıklandı. Maske takmak Covid-19’un bulaşmasında ne derece etkili?

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu’nda yayınlanan bir araştırmaya göre, zorunlu maske uygulaması Covid-19’un bulaşmasını engelliyor. COVID-19 semptomları geliştiren ve test yapılana kadar geçen süreçte 139 müşteriye hizmet veren iki kuaförün, virüsü herhangi birine bulaştırmadığı görüldü. Aile bireylerine Covid-19 bulaştıran kuaförlerin virüsü müşterilerine bulaştırmaması uzmanlar tarafından zorunlu yüz maskesi politikalarının etkinliğiyle açıkladı.

İlk olarak 12 Mayıs’ta salondaki bir stilist solunum semptomlarını fark etti; üç gün sonra da ikinci bir stilist benzer semptomlar geliştirdi. Bundan üç gün sonra, ilk stilist SARS-CoV-2 için bir test yaptı ve çalışmaya devam etti. İki gün sonra ilk stilistin testi pozitif çıktı. İkinci stilist o gün tekrar test yaptı ve onun testi de pozitif çıktı. Missouri Springfield’ın Halk Sağlığı Birimi, iki stilistin semptomlarını ilk fark ettikleri zamanla çalışmayı bıraktıkları zaman arasında gördükleri 139 müşteriyle temasa geçti. Kuaförlerile ortalama 20 dakika geçiren müşterilerden bazıları 45 dakikaya kadar kuaförlerle yakın temasta bulundu.

NE? NASIL?  Cildinizi Gençleştirecek Mucizevi Maske Tarifi

Halk Sağlığı Birimi, hiçbir müşterinin randevularını izleyen iki hafta boyunca COVID-19 semptomu göstermediğini ve yakın temasta bulundukları kişilerin de Covid-19 semptomu göstermediğini buldu. Müşterilerin yarısı virüs için test edilmeyi kabul etti ve her test negatif çıktı. Oysa bu süreçte ilk kuaförün kocası, kızları ve kayınpederi ve oda arkadaşı semptomlar geliştirdi ve testleri pozitif çıktı. Ailelerine virüs bulaştıran kuaförün, müşterilerine vürüsü bulaştırmaması şaşkınlıkla karşılandı. Bu yüzden araştırmacılar, maskelerin kuaförlerin virüsü müşterilerine bulaştırmasını önlemeye yardımcı olduğuna inanıyorlar. Bu vaka, halka açık yerlerde, özellikle sosyal mesafelerin mümkün olmadığı durumlarda, maske kullanımının pandeminin yayılmasını önlemede ne kadar etkili olduğunu ortaya koydu.

Uzmanlar ne diyor?

Pandemi ilk başladığında pek çok doktor, virolog, uzman maske takmanın zorunlu olmasına gerek olmadığı belirtmişti. Bu şekilde görüş bildiren kurumlar arasında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de yer alıyordu. Oysa 198 ülkede koronavirüs ölümlerini inceleyen bir çalışma, maske takmayı zorunlu kılan / öneren politikaları olan ülkelerde ölüm oranlarının daha düşük olduğunu gösterdi. Bu nedenle uzmanlar da artık maskenin önemine değiniyor, pek çok ülkede de maske takmak zorunlu hale geldiği gibi takmayanlara para cezası uygulanıyor. Elbette sadece maske takarak virüsün yayılmasını önlemek mümkün değil. En az bir metre sosyal mesafeyi korumak, düzenli el yıkamak virüsle mücadele yapılması gerekenler listesinin başında yer alıyor.

NE? NASIL?  Pürüzsüz Bir Cilt İçin Yapılacaklar ve Maske Tarifleri

Ne tür maske kullanmalıyız?

Farklı maske tiplerini inceleyen bilim adamları, bazı maskelerin diğerleri kadar etkili olmadığını, gevşek dokunmuş kumaşların daha az etkili olduğunu söylüyor. Yüksek kaliteli pamuk, çoklu katmanlar ve özellikle hibrit yapılar gibi yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış maskelerin ise etkili olduğunu belirtiyorlar. Maskelerin yüze iyi oturduğuna dikkat edilmesi; daha iyi koruma için kulakların etrafından veya boynun arkasının da kapatılması tavsiye ediliyor.
Dünya Sağlık Örgütü ise üç katmanlı maske kullanımını öneriyor. Buna göre maskenin dış tabakası suya dayanıklı olmalı, iç tabakası su emici olmalı ve orta tabaka da filtre görevi görmeli. Öte yandan bazı çalışmalar da doğru malzemelerden yapılmış ev yapımı maskelerin bile Covid-19’un yayılmasını azaltmada etkili olduğunu söylüyor.

Maske takmanın faydaları neler?

Özellikle toplu taşıma araçları gibi sosyal mesafenin korunmasının zor olduğu ve kapalı alanlarda maske takmak büyük önem taşıyor. Kötü havalandırılan iç mekanlarda koronavirüs bulaşma riskinin daha yüksek olduğunu ve kapalı alışveriş merkezlerinde maske takmanın yayılmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini söyleyen uzmanlar, maskenin, el yıkama ve sosyal mesafeyi korumanın yanında virüs yayılımını azaltmak için en etkin ilaç dışı müdahaleler arasında gösteriyor.