Keten tohumunun yararları üzerinde pek çok araştırma yapıldı ve yapılıyor. Keten tohumu içerik olarak lif ve protein açısından zengindir ve bir dizi mineral ve besin kaynağıdır. Keten tohumu kan şekeriniz ve kalbiniz için faydalıdır.  İyi bir magnezyum kaynağıdır,  ayrıca protein açısından da zengindir. Keten tohumu yaklaşık 2 metre kadar büyüyebilen keten bitkisinden elde edilir.

Magnezyumun kan şekerini kontrol etmede önemli bir rol oynadığını hatırlamamız gerekiyor.  Bu madde hücrelerin insülin kullanımını kolaylaştırır. Büyük çaplı çalışmalar gösteriyor ki, magnezyum alımı düşük olduğunda tip 2 diyabet riski buna paralel büyüyor.  İnsanlar balık tüketimini azalttıklarında ihtiyaç olunan magnezyumu keten tohumundan alabilirler.

Video: Keten Tohumu Yağının Faydaları, Prof. İbrahim Saraçoğlu

Keten Tohumu Yararları

Keten tohumu, vücuda gereken omega-3 yağ asitlerini geliştirmek için alfalinolenik asit  içeriyor. Yine kolesterol düşürücü etkisi de ortaya çıkarılmış olan keten tohumu,  kalp atış hızını düzenleyerek ve kan pıhtılarını önlüyor. Ayrıca, insülin direnci ve diyabet de dahil olmak üzere yaşa bağlı hastalıkları engelliyor. Keten tohumu lif oranı zengin bir besin kaynağıdır, bu da LDL adı verilen kötü kolesterolü düşürücü etki gösteriyor. Bazı kanser türlerini engellediği saptanan keten tohumu,  östrojenlere benzer elementlere dönüşen, ancak daha az aktiviteye sahip lignalar içermektedir.

  • Magnezyum kaynağı
  • Yüksek lif içeriği
  • Sindirime yardımcı
  • Protein açısınan zengin
  • Kalp atışı hızını düzenleme
  • Alzheimer önler
  • Kanser riskini azaltır
  • Depresyona karşı etkili
  • Diyabeti kontrol eder
NE? NASIL?  Mate çayının faydaları nelerdir? Mate çayı nasıl hazırlanır?

Östrojen reseptörlerini işgal ederek, güçlü östrojenlerin etkilerini azaltma etkisi var. Bu etki neye yol açıyor? En basitinden,  göğüs veya kolon gibi hormona bağımlı kanserlerin önlenmesinde etkili olabiliyor. Liganlar açısından zengin olan omega-3 omega-6 asitleri meme kanserinden korunmaya ve hatta bu kanseri tedavi etmeye yardımcı olur. Vücutta, lignanlar östrojen benzeri bileşiklere dönüştürülür, ancak doğal hormondan daha az aktiftir. Hücrelerde östrojen reseptörlerini in aktive eden keten tohumu içeriğidir.

Hayvanlar üzerinde keten tohumu incelemeleri

Hayvanlar üzerinde de keten tohumu etkileri incelendi. Bu incelemelerin sonuçları oldukça şaşırtıcıdır, birçok tümörün azalmasına zemin hazırladığı ortaya çıktı. Günde 25 gr keten tohumu tüketmek gerekiyor. Glüten alerjisi olan insanlar için de keten tohumu iyi bir besin kaynağıdır.

Tadı fındık ceviz karışımı

Fındık ve ceviz karışımı bir tadı vardır. Keten tohumu etkilerinden biri de Anti-enflamatuar aktiviteleridir. Böylece keten tohumu romatoid artrit, astım, Crohn hastalığı, egzama ve sedef hastalığına karşı koruma sağlar. Balık eti tüketmek de çok yararlı ama bu şansı olmayanlar için,  keten tohumu da Alzheimer hastalığı ve depresyona karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Kabızlık önleyici etkisi de liflerden geliyor. Kalp hastaları, kalp sağlığı için yağ tüketimine dikkat etmelidir, keten tohumu içinde omega -3 yağ asitleri olduğundan bu hastalar için iyi ve yararlı bir yağ kaynağı olabilir.

NE? NASIL?  Sağlıklı uykunun kuralları neler?

100 g keten tohumunda aşağıdakiler bulunur:

Su: 6.96 g
Enerji: 534 kcal
Protein: 18.29 g
Toplam yağ: 42.16 g
Karbonhidrat: 28.88 g
Lif: 27.3 g
Toplam şeker: 1.55 g
Kalsiyum: 255 mg
Demir: 5.73 mg
Magnezyum: 392 mg
Fosfor: 642 mg
Potasyum: 813 mg
Sodyum: 30 mg
Çinko: 4.34 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 0.6 mg
Tiamin: 1.64 mg
Riboflavin: 0.16 mg
Niasin: 3.08 mg
B-6 Vitamini: 0,47 mg
Folat, DFE: 87 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 0 µg
A Vitamini, İÜ: 0 İÜ
E Vitamini (alfa-tokoferol): 0.31 mg
K Vitamini (filokinon): 4.3 µg
Yağ asitleri, toplam doymuş: 3.66 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 7.53 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 28.73 g