Flamingolar uçar mı? Sorusunun en kısa cevabı; evet uçar. Flamingolar uzun bacaklı ve uzun mesafeler kat edebilen kuşlardır.  Flamingo Latincede “Phoenicopteridae” olarak adlandırılan kuş türlerinin ortak adıdır.

Farklı coğrafyalarda yaşayan flamingo türlerinin boyları 110-130 cm arasında değişir.

Alkali, tuzlu, sığ su havzalarında ve lagünlerde, hayvan popülasyonunun az olduğu bölgelerde yaşamayı tercih ederler. Rosa tonlarında tüylere sahiptirler. Eğri ve uzun boyunları ile kavisli gagaları sayesinde suyun dibindeki besinleri kolaylıkla çıkarabilirler.

Filamingolar Uçar Mı?

Flamingolar Uçar Mı?

Yiyeceklerindeki karotin miktarına göre renkleri daha koyu veya daha açık rosa olabilir. Yavru ve genç flamingolar daha az karotin aldıklarından renkleri yetişkinlere göre daha açıktır. Beyaza yakın renkte olan türleri de vardır. Tek ayakları üzerinde duran, zarif başlı, estetik ve asil duruşlu flamingolar halk edebiyatı şairlerine sıklıkla ilham olmuştur. Öyle ki, flamingonun adı, bizim coğrafyamızda “telli turna”dır.

NE? NASIL?  Dünyanın En Gizemli İnsanları: Aborjinlerin Tarihi

Flamingolar Nerede Yaşar?

Flamingolar nerede yaşar dediğimizde, uygun iklim ve coğrafi koşulların bulunduğu bölgelere bakmamız gerekiyor. Güney Amerika’nın güney batı ve kuzey doğu kesimlerinde, Karayipler’de, Afrika’nın hemen tüm kıyı kesimlerinde, İran, Hindistan ve Hazar Denizi havzasında, Güney İspanya ve Fransa ile Hollanda’nın bir bölümünde, Akdeniz adalarında flamingo türleri yoğun olarak yaşarlar.

Doğu Akdeniz kıyıları ve Türkiye’de de flamingoların yaşam alanları vardır. Türkiye’de allı turna olarak da adlandırılan flamingolar, güney Ege’de (Denizli), Van Gölü ve Tuz Gölü havzalarında bolca görünür. Nesli tükenmekte olan türler arasında yer alan flamingolar, yıllık periyodlarla kulaçkaya yatmazlar. Her yıl olabileceği gibi 2-4 yıl süren periyodlarla üremeleri de söz konusudur.

Filamingolar Uçar Mı?

Kuluçka için daha sakin ve ıssız bölgeleri seçen flamingolar, 1 ay kadar kuluçkaya yatarlar. Bir ördek büyüklüğünde  kuluçkadan çıkan yavru flamingolar 60 gün kadar anne ve baba flamingo tarafından beslenir.

NE? NASIL?  Tüp bebek tedavisi nasıl uygulanır?

Flamingolar Ne Zaman Göç Ederler?

Leylekler gibi havaların soğumasıyla birlikte daha sıcak bölgelere doğru hareket ederler. Yaz gelirken Türkiye’deki yaşam alanlarına gelen flamingolar ne zaman göç ederler, nereye göç ederler? Yine sonbaharda, kış yaklaşırken Ortadoğu ve Akdeniz göç yolları üzerinden Afrika kıyılarında bulunan sığ bölgelere göç ederler.