Cam Nasıl Yapılır? Cam Hakkında Bilmediğiniz Şeyler!

Cam Nasıl Yapılır? Cam Hakkında Bilmediğiniz Şeyler! Cam hepimizin hayatının pek çok yerinde bulunan bir maddedir. Evlerimizde pencere olarak, içeceklerimize bardak olarak, çiçeklerimize saksı olarak ve bir çok benzer yerlerde hayatımızda yer edinmiş bir maddedir. Şimdi sizlerle camın nasıl yapıldığına bir göz atalım. Bu kadar geniş kullanım alanına sahip bir madde nasıl elde edilmiş ve nasıl yapılıyor?

Günümüzde mutfak eşyaları, kişisel aksesuarlar, inşaat malzemesi, dekorasyon gibi çok çeşitli amaçlar için kullanılan camın tarihi milattan önce 12000 ila 4000’li yıllara dayanır. Camın bilinen ilk kullanımı Mısır ve Mezopotamya’da görülen dekoratif küçük boncuklardır. Daha yakın dönemlerde eşya olarak kullanım amaçlı cam objeler yapılmış, milattan önce 300 yılı civarında ise bugün “Cam Üfleme Tekniği” olarak bilinen yöntem kullanılmaya başlanmıştır.

NE? NASIL?  Topuk çatlaklarına doğal çözümler nelerdir?

Cam Nasıl Yapılır? Cam Hakkında Bilmediğiniz Şeyler!

Cam yapımında kullanılan temel maddeler kum, soda ve kireçtir. Ana malzeme kumdur. Soda camın düşük sıcaklıkta akıcı hale gelmesini sağlayan malzemedir. Kireç ise cam üretimindeki kimyasal etkilere dayanıklılığı artırır. Kum, soda ve kireç bir araya getirilip 15.000 derece ısıya sahip fırınlarda eritilir. Cam türleri farklı farklı olduğundan standart bir erime noktası yoktur.

Camların ortak maddesi silikon dioksit olup farklı camlar elde etmek için silikon dioksite çeşitli maddeler eklenir. Günlük hayatımızda kullandığımız cam objeler silis, soda ve kalker karışımı olan normal camdan yapılır. Kristal cam olarak bilinen camda ise silis oranı azalır, soda oranı artar ve kalker yerine kurşun oksit kullanılır. Aşağıdaki videoyu izleyerek cam hakkında daha fazla bilgi elde edebilir ve keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. İyi seyirler…