309 yıl uyuyanların hikayesi olan yedi uyurlar kimlerdir? yedi uyurlar mağarası nerededir merak edilen konulardandır.  Tarihte de sürekli olarak bahsedilen yedi uyurlar mağarası, Mersin şehrinde bulunur. Buranın son derece önemli olmasından dolayı Türkiye’den çok fazla ziyaretçi gelerek görme şansına sahip oluyor. Hatta sadece yerli değil aynı zamanda yabancı turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmış olan bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

Yedi uyurlar olarak daha da fazla meraklanmamızı sağlayan mağaranın neden böyle isme sahip olduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Özellikle halkımız tarafından yedi uyurların hikayesinin ne olduğu her daim merak edilen konulardan biri haline gelmeyi başarmıştır.

309 Yıl Uyuyanların Hikayesi: Yedi Uyurlar Kimlerdir?

309 Yıl Uyuyanların Hikayesi: Yedi Uyurlar Kimlerdir?

Yedi Uyurlar Hikayesi

Dillere destan bir yer olarak bilinen yedi uyurlar hikayesi, Mersin’deki mağarayı ziyaret etmeden önce mutlaka bilinmesi gerekir. Böylelikle mağara ziyaretinizi gerçekleştireceğiniz zaman buranın ne kadar önemli olduğunu daha iyi şekilde idrak etme şansına sahip olursunuz. Yedi uyurların merak edilen hikayesini ise şu şekilde adım adım merak edenler içinde anlatmaya geçebiliriz:

  • Mernuş, Debernuş ve Şazenuş, Yemliha, Mekselina, Mislina, ve Kefeştatayyuş isimlerine sahip olan kişiler putperestliği bırakır ve farklı bir dine geçer.
  • Hükümdar Dakyanus bunu öğrendikten sonra ise kabul etmez
  • Herkesin Putperest olmasını emreder
  • Altı genç Hükümdar tarafından gelen bu emri dinlemez ve kaçma yolunu seçer.
  • İbadetlerini gerçekleştirmek amacıyla bir dağın arka tarafına geçerler
  • Kefeştatayyuş ve aynı zamanda da çoban köpeği de altı kişinin arasına katılır
  • Yedi uyurlar mağaraya girerek dua eder ve merhamet edilmesini dilerler
  • Hükümdar ise bu gençleri mağaraya hapis eder. Onlar için artık bir hapis hayatı vardır
NE? NASIL?  Malezya Uçağı Nereye Kayboldu?

309 Yıl Uyuyanların Hikayesi: Yedi Uyurlar Kimlerdir?

309 yıl boyunca derin bir uyku çeken uyurlar, gözlerini açtıkları zaman ise sadece 1 gün olmuş gibi gelir. Fakat gözlerini açtıkları zaman ise karşılarında farklı bir şehir görür. Bunu gördükleri zaman ise bir şeylerin de ters gitmiş olduğunu anlarlar. Dönemin hükümdarı tarafından yaşananlar anlatılırken halk ise onları şereflendirir.

Yedi Uyurlar Mağarası Nerede?

Son derece anlamlı bir hikayeye sahip olan Yedi Uyurlar mağarası nerede olduğunu merak edebilirsiniz. Mağaraya giderek bu ilginç hikayeye ortak olmak isteyenler ise rotasını Mersin ilimize doğru çevirmeleri gerekecektir.