Birçok yeni doğan bebeğin kuyruk sokumunda delik görülebilmektedir. Kuyruk sokumunda bulunup doğuştan gelen ve çukurumsu bir görüntüye sahip olan bu deliklere sakral gamze ya da sakral çukur adı verilir. Bu çukurumsu deliklerin yani sakral çukurların çok büyük bir çoğunluğu zararsızdır. Zararsız oluşları nedeniyle sakral çukurların tedavisi çoğu zaman gerekmez.

Kuyruk sokumundaki bu delikler yeni doğan bebeklerde yaygın olarak görülmektedir. Dünya nüfusunun %3-8 arasındaki bireylerde de sakral çukurlar görülebilir. Kuyruk sokumundaki bu delikler yaşam boyu kapanmaz. Burada belirtilmesi gerekir ki yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik çoğu zaman herhangi bir sağlık problemi oluşturmaz. Bu çukurumsu deliklere bağlı olarak gelişen hastalıklar çok nadir görülür.

İzleyin: 6 Aylık Oğlumda Sakral Gamze Var Bu Bir Rahatsızlık mıdır?

Bebeğimin Kuyruk Sokumunda Çukurumsu Delikler Var. Endişelenmeli Miyim?

Yeni doğan bebeklerinin sevinci ile yavrusunu ellerine alan anneler bebeklerinin kuyruk sokumundaki çukur benzeri delikleri görünce endişeye kapılmaktadır. Birçok anneyi bu durumun endişelendirmesi normal olabilir ama yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik çok büyük bir ihtimalle bebek için sorun oluşturmayacaktır. Sakral gamzelerin bebeğin gelişimini etkileyecek bir durum oluşturması çok nadir görülür. Sakral çukurların büyük bir çoğunluğunun bebeğe hiçbir zararı bulunmaz ve yaşam kalitesini etkilemez. Ayrıca yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik çok büyük bir oranda hiçbir tedavi gerektirmez.

Yeni Doğan Bebeğin Kuyruk Sokumundaki Delik Nasıl Kapanır?

Yeni Doğan Bebeğin Kuyruk Sokumundaki Delik Nasıl Kapanır?

Kuyruk Sokumundaki Delikler Nasıl ve Neden Oluşur?

Kuyruk sokumunda görülen delikler konjenital oluşumlu yani doğuştan gelen bir oluşuma sahiptir. Bu deliklerin oluşuma mekanizmasının nasıl ve neyin sebep olduğu hala günümüzde tam olarak aydınlatılmamıştır. Anne karnındaki fetüsün gelişimi sırasında oluşan bu sakral çukurlar bebeğin büyümesi sırasındaki bir anormallik sırasında oluştuğu tahmin edilmektedir. Paragrafın başında bahsedildiği gibi yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik oluşum mekanizması ve sebepleri açısından tam olarak aydınlatılmış bir olay değildir. Tıp camiası tarafından deliklerin oluşum mekanizması ile ilgili bilimsel çalışmaları sürmektedir.

NE? NASIL?  Bebeğinizin bağışıklığını masajla nasıl güçlendirebilirsiniz?

Bebeğin Kuyruk Sokumundaki Delikler Ciddi Bir Sağlık Problemine Yol Açar Mı?

Büyük bir oran da yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik bebekte herhangi bir sağlık problemine yol açmamaktadır. Fakat bazı durumlarda sakral çukurlar bağırsağa ya da omuriliğe kadar inebilir. Sakral çukurların yani kuyruk sokumundaki bu deliklerin bağırsağa ya da omuriliğe inmesi durumunda cerrahi operasyon gerekebilir. Bu derinlikteki sakral çukurlar çok nadir görülmektedir.

Yine çok nadir görülmek üzere sakral çukurlar kord sendromu gibi omurilik ile alakalı sorunların belirtisi olabilir. Bebeğinizdeki bu deliklerden endişe duymanız halinde bebeğinizi uzman bir hekime muayene için götürebilirsiniz. Çeşitli görüntüleme yöntemleri ile bebeğinizde bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Son olarak yazının birçok yerinde bahsedildiği gibi sakral çukurların çok büyük bir kısmı zararsızdır. Bu sakral çukurlar için tedavi gerektiren durumlar çok nadir görülür.

NE? NASIL?  Çocuklarda zekayı geliştiren besinler hangileridir?

Bebeğimin Kuyruk Sokumundaki Deliklerin Temizliği Neden Önemlidir?

Yazıda bahsi geçen yeni doğan bebeğin kuyruk sokumundaki delik bazı durumlarda enfeksiyon oluşumu için uygun ortamı sağlayabilir.

Anneler sakral çukurlarda herhangi bir enfeksiyon gelişmemesi için şunları yapabilir:

  • Sakral çukurların temizliğine önem gösterilmelidir.
  • Sakral çukurun çok terlememesi sağlanabilir.
  • Bebek bezlerinin değişimine dikkat edilmesi ve sakral bölgenin çok nemli yüzeylere temas etmemesi sağlanabilir.

Kuyruk sokumundaki bu delikler herhangi bir zarar doğurmaz, çok büyük bir kısmı zararsızdır. Tedavi gerektiren durumlar çok nadir görülür. Tüm bunların yanında herhangi bir endişe duyulması durumunda uzman bir hekime başvurularak bebeğiniz için endişenizi giderebilirsiniz.

Yeni Doğan Bebeğin Kuyruk Sokumundaki Delik Nasıl Kapanır?

Yeni Doğan Bebeğin Kuyruk Sokumundaki Delik Nasıl Kapanır?

Kuyruk Sokumundaki Deliğin Sık Olarak Enfeksiyon Kapmasında Nasıl Bir Tedavi Uygulanıyor?

Kuyruk sokumundaki bu delikler yapısı itibari ile enfeksiyon kapmaya uygun deliklerdir. Enfeksiyon oluşmaması için sık sık temizlenmesine rağmen bu durum devam ediyorsa cerrahi olarak müdahale gerekebilir.

NE? NASIL?  İnternetin çocuk gelişimi üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir?

Enfeksiyonun kendini sürekli tekrar etmesi durumunda şu cerrahi tedaviler yapılabilir:

  • Sakral çukur bir deri parçası ile üzeri dikilerek kapatılır.
  • Sakral çukur cerrahi operasyon ile düzeltilir.
  • Sakral çukurdaki yarık bölgenin içi yapıştırıcı benzeri bir tıbbi materyal ile doldurulur.

Sakral çukurlar çoğu zaman tedavi gerektirmez. Tedavi gerektirdiği durumlar oldukça nadirdir. Sakral çukurların kolona ve omuriliğe ulaşması çok nadir görülür. Çukurun enfeksiyon durumuna dikkat edildiği sürece çukur ile hayat boyu sağlıklı yaşanılabilir.