Hamileliğin ilk dönemlerinde sık bir şekilde yaşanan mide bulantıları ile alakalı olarak hamilelikte mide bulantısı doğal yollarla geçirme yolları bilinmesi gebenin ilaç almasını engelleyecektir. Gebelik kadınların en savunmasız ve ilaçtan uzak durması gereken dönem olduğundan dolayı mide bulantısını ortadan kaldırmaya çalışmak için de ilk olarak doğal yollar denenmelidir.

Mide bulantısının nedeni gebelikle birlikte yükselen hormonlar olacaktır. Hormonların yükselmesi ile birlikte vücudun uyum süreci de ortaya çıkar. Tepki olarak da hormon etkisiyle mide bulantıları yaşanır. Aslında bir başka amacı da bebeği dışarıdan gelen etkilere karşı korunmasını sağlamaktır. Vücudun doğal savunma mekanizması olduğunu söylemek de yanlış bir bilgi olmayacaktır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Doğal Yollarla Geçirme Yolları Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Doğal Yollarla Geçirme Yolları Nelerdir?

Zencefil Kullanmak

Gebelerin mide bulantısı yaşamalarının nedeni hormonlar olarak gösterilir. Yemek yemek bulantı ve kusma isteği yüzünden dayanılmaz bir hal alabilir. Bazı gebeler yemek fikri bile akıllarına geldiğinde kusmak istediklerini dile getirir. İlk olarak yemek yemek için kendilerini bir miktar motive etmeleri önerilir.

NE? NASIL?  Bebeğimizi anne karnında doğuma nasıl hazırlarız?

Yemekten hemen sonra ağzınıza zencefil atmak ve bir süre çiğnemek midenizin daha iyi olmasına neden olur. Kokusu ve ferahlık duygusu ile bastırma şansı elde edersiniz. Zencefil kullanmak mide bulantınızın da azalmasına imkan tanıyacaktır. Yemeklerin arkasından zencefil çiğnenmesi geleneklerimiz arasında da bu nedenden dolayı vardır.

Nane ve Kombinasyonlarını Kullanmak

Bir başka gebelikte bulantı geçirme yolu da nane ve bununla eş değer karışımların kullanılmasıdır.

Nane her zaman mide ile alakalı hastalıklarda rahatlatıcı olarak kullanılır:

  • Midenizin daha az bulanmasına neden olur,
  • Limon ile birlikte yapıldığında daha da ferahlık verir,
  • Nane sayesinde daha iyi bir koku aldığınız için burnunuza diğer kokular uzak kalır.

Bu nedenlerden dolayı nane çayı içmek de iyi bir fikir olabilir. Nane çayı içebilenler midelerinin bulanmasını beklemeden koruyucu olarak bile kullanabilir. Nane limon da arada tercih edilebilecek başka bir seçenektir.

NE? NASIL?  Tüp bebek ve kısırlık hakkında yanlış bilinen gerçekler

Doğal Yollar ve Ek Önlemler

Gebelikte en sık mide bulantısı sabah aç karnına görülür. Bunun nedeni midenin aç ve daha çok hassas olmasıdır.

Hamilenin bunu engellemek adına bazı önlemler alması mümkün olur:

  • Temiz hava almak ve bulunduğunuz ortamı havalandırmak,
  • Mümkünse kısa yürüyüşler yapmak,
  • Aç kalmamaya çalışmak,
  • Kraker gibi atıştırmalık ürünler denemek,
  • Leblebi ile mideye tokluk hissi vermek şeklindeki yollar denenebilir.

Bunların tamamı gebenin kendini daha da iyi hissetmesine aracılık eder.

Hamilelikte Mide Bulantısı Doğal Yollarla Geçirme Yolları Nelerdir?

Hamilelikte Mide Bulantısı Doğal Yollarla Geçirme Yolları Nelerdir?

Papatya Çayı

Bulantının olduğu zamanlarda burnunuzu veya midenizi daha az uyaran kokularla karşı karşıya kalmak en temel önlem olacaktır. Papatya çayı da aynı şekilde hem ruhu dinlendiren hem de midenizin daha rahat olmasına neden olan bir üründür. Papatyanın kokusu ve lezzeti midenizin daha iyi olmasını sağlar. Papatya çayının dinlendiren ve uykuya geçişte rahatlık sağlayan yapısının da bu konuda etkisi olacaktır.

NE? NASIL?  İştahsız çocuklara ne yapmalısınız?

Önemli Kriterlerin Bilinmesi

Mide bulantısı gebelerin çoğunda görülen bir durum olmasına karşılık hafife alınmaması gereken bir konudur. Gerekli durumlarda tıbbi destek alınması gerekli olabilir. Ayrıca hamile olduğunuzu unutmadan ve bitki çaylarını kontrollü ayarlamadan içmemelisiniz. Bebeğin ve annenin sağlığını tehlikeye atacak bir olasılık doğmasına neden olabilir.

Doktorunuzun önerdiği ölçülerde olması kaydıyla ara ara mide bulantısı ve kusma için bitkisel çözümler kullanabilirsiniz. Gün içerisinde su ve yiyecekle alakalı tüketiminiz neredeyse yok denecek seviyede olduğunda ise klinik olarak destek gerekebilir. Bitkisel çaylar kontrollü kullanılması gereken seçeneklerdir. Aksi durumda olumsuz sonuçların ortaya çıkması söz konusu olacağından danışmadan hareket edilmemelidir.