Hamilelik döneminde oluşan karın ağrıları için kadınlar hamilelikte karın ağrısı neden olur? Sorusuna bir cevap bulmak için araştırmalara başlıyorlar. Gebelik döneminde başlayan kasık ve karın ağrıların nedeni aynıdır. Bunun nedeni vücudun bebeğin tam anlamıyla ve rahat bir biçimde gelişmesi için bebeğe ortam hazırlaması nedeniyle oluşur. Aynı zamanda artan kan akışı ve rahmin büyümesi bu duruma sebep olabilir.

Gebelikte Karın Ağrısı Ne Zaman Oluşur

Hamilelik dönemine giren kadınların karın bölgelerinde oluşan ağrılar nedeniyle internette hamilelikte karın ağrısı neden olur? Sorusuna bir yanıt bulmaya ve uygulayacakları çeşitli yöntemleri bulmaya çalışıyorlar. Kasık ağrısı olarak bilinen bu ağrı ilk günlerde oluşmuyor. Genel olarak ağrının yaşandığı dönemin ilk haftalarda boy gösterdiği biliniyor. Yeni hamile kalındığı zaman gibi hamileliğin son evrelerinde de ağrılar yaşanabilir.

Video: Gebelikte karın ve kasık ağrısı neden ve nasıl oluşur?

Hamilelikte Tehlikeli Olabilecek Karın Ağrı Çeşitleri Nelerdir

Sürekli olarak devam edebilen ve dinlenmekle dahi geçmeyen ve oldukça kanamalı geçen bu ağrılar diğer ağrılar kadar iyi niyetli olmayabilir.

NE? NASIL?  Hamilelik sonrası nasıl zayıflanır?

Bu ağrıların isimleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Dış gebelik
 • Plasentanın erken ayrılması
 • Gebelik kaybı
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Preeklampsi

Periyotlar halinde mutlaka doktorunuza başvurarak kontrol olmanız gerekir. Ancak bu tür durumları sürekli ve uzun bir şekilde yaşıyorsanız eğer, en yakın zamanda mutlaka doktorunuza başvurmanız sizin için sağlıklı bir durum olacaktır.

Gebelik Dönemde Oluşan Durumlar

Hamilelik döneminde yaşanan ağrı ve kramplar çoğu durumda normal olarak kabul görülebilir. Ancak ağrıların yanında hiç yaşamadığınız durumlar oluştuğunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir.

Hamilelik döneminde yaşanan bazı durumlar şu şekilde olabilir;

 • Kanama
 • Şiddetli ve uzun baş ağrıları
 • Ateş
 • Titreme
 • Kusma
 • Ellerde ve Ayaklarda büyük şişlikler

Bu tür durumlar oluştuğunda doktorunuza kontrol olmanız gerekir. Doktorunuz sizin için tedavi yöntemlerini tavsiye ederek bu ağrılarınıza son bulmada yardımcı olabilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı Azaltma Yolları Nelerdir

Gebelik döneminde oluşan ağrılar için kendinizin uygulayabileceği ve uyguladıktan sonra ağrıların geçebildiği birçok yöntem vardır. Bu yöntemlerin başında düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmak gelir. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler ve yürüyüşler kasık ağrılarınızı azaltır ve daha rahat hamilelik geçirmenizi sağlayabilir. İkinci bir uygulayacağınız yöntem olarak ani hareketlerden kaçınmak olacaktır. Ani hareketler sonucu kasık kasılmaları sizin ağrılarınızın artmasına sebep olabilir.

NE? NASIL?  Ayaklarımız Neden Üşür ? Ayak Üşümesinin Çözümü Nedir ?

Hamilelikte Karın Ağrısı Hangi Tarafta Olur

Özellikle kadınların gebelik döneminde meydana gelen kasık ve karın ağrıları sağ ve sol taraflarda meydana gelebilir. Yaygın olarak inanılan durum ise yaşanan bu ağrıların yönüne göre bebeğin cinsiyetinin belli olabileceği durumudur. Kasıkların ne sağ tarafın ağrıması nede sol tarafının ağrıması bebeğin cinsiyetinde herhangi bir rol taşımamaktadır.

Hamilelikte Karın Ağrısının Bebeğe Zararı Var mı?

Gebelik döneminde yaşayan ağrıların çoğunun bebeğe zararı yoktur. Ancak peerklampsi adı ile anılan ağrı ne kadar şiddetliyse o kadar kötüdür. Eğer böyle bir durum yaşarsanız erken doğumun söz konusu olduğunu bilmeniz gerekir. Bebeğin normal doğumundan erken doğması yani prematüre olarak doğması bebekte çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Hamilelik Ağrıları Kalıcı Hale Gelir mi?

Hamilelikte hormanların etkisiyle birlikte eklemlerde gevşemeler meydana gelebilir. Bu durum sizin ağrılarınıza sebep olabilir. Gevşeme nedenli olarak yürüyüş, uzanma ve yük kaldırma gibi hareketlerde ağrı yaşamanız olağan bir durumdur.

NE? NASIL?  Aç Karnınıza Limon İçin Ve Mucizeyi Fark Edin!

Oluşan bu durumlar için uzun süre ayakta kalmayarak, yatakta çok yumuşak zemin tercih ederek, yüksek topuklu ayakkabılardan uzak durarak ve hafif ağrı kesici ilaçlar kullanarak bu ağrıları izole edebilirsiniz. Ancak oluşan bu ağrılar ilerde hamilelik dönemi bittiğinde herhangi kalıcı bir ağrıya dönüşmeyecektir.