Bir bebek sahibi olmak hemen hemen her kadının hayalidir. Bu heyecanlı bekleyiş nişan yüzükleri takılır takılmaz başlar. Hatta yeni evlenenlerin bir kısmı çocuk doğmadan pembe ve mavi badanalı odaları hazır edilir. Henüz hamile kalmadan bir ay kadar önce başlayan folik asit kullanımı ile bebeğin gelişimi önceden desteklenmiş olur. Hamilelik kadınların hayatında en önemli dönemlerden birisidir. Hamilelik sırasında ise aşerme süreci ile devam eder. Aşerme sırasında yaygın bir kanı olarak bebeğin ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve proteinleri annenin canının çektiği kabul edilir. Peki, Hamilelikte Çilek Yemek Leke Yapar mı?

Hamilelik Döneminde Beslenme

Toplam ortalama kırk hafta kadar süren hamilelik dönemini üç ana döneme ayrılır:

 1. Birinci trimester (ilk üç aylık dönem)
 2. İkinci trimester (3-6 aylık dönem)
 3. Üçüncü trimester (6-9 aylık dönem)

Birinci trimester döneminde anne adayı genel olarak kilo artışı, mide bulantısı, yorgunluk, kabızlık, kanama, ani ruh hali değişimleri ve göğüslerde hassasiyet gibi değişimler göstermektedir. Ancak bu değişimler kişiye göre değişmektedir. Bu dönemde hiç hamile olduğunu anlamayacak kadar normal hayat düzenine devam eden anne adayları da vardır. Öyle ki sadece adet görmemesi nedeniyle başka bir şikâyeti olmaksızın doktora gidip hamile olduklarını öğrenebilirler.

Bu dönemde bebeğe zararlı tütün ve alkol ürünleri kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca devamlı kullanılan herhangi bir ilaç veya vitamin varsa doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Stresli ortamlara girilmemelidir. Düşüklerin en yoğun olduğu dönem olduğu için özellikle ağır kaldırmamaya özen gösterilmelidir.

NE? NASIL?  Anne yapımı çilek reçeli nasıl yapılır?

Aşerme dediğimiz mide bulantısı, bazı ışıklara ve seslere hassasiyet, bazı gıdalara (çilek, kivi, karpuz gibi çeşitli meyveler; balık, turşu vb.) karşı aşırı ilgi, bazen kendi tükürüğünü yutmak istememe gibi değişimler meydana gelmektedir. Mevsimi olmayan bir sebze veya meyveyi de anne adayının canı çekebilir. Örneğin kışın ortasında karpuz veya çilek gibi… Bu meyve ve sebzeler, taze olarak bulmanın mümkün olmadığı durumlarda kurutulmuş, dondurulmuş veya konserve şeklinde (örneğin ananas) temin edilebilir.

Özelikle çilek, mevsiminde taze olarak, mevsimi dışında ise kahvaltılık gevreklerde veya tek başına dondurarak kurutulmuş halde bulunabilmektedir. Dondurarak kurutma yöntemi pahalı bir gıda saklama yöntemidir. Ancak gıdanın su dışındaki hemen her içeriğini (aroma, vitamin ve mineraller) en iyi koruyan yöntemdir. Hamilelikte çilek tüketmenin anne veya bebekte leke yaptığına dair bir bilimsel bulguya rastlanmamıştır.

Bu dönemde özelikle D vitamini ve Omega 3 açısından zengin gıdalarla beslenilmelidir. Mümkün olduğu kadar güneşlenmelidir. Doktor tavsiyesi ile D vitamini takviyesi alınabilir. Hormonlu gıdalardan uzak durulmalı doğal ve sağlıklı beslenilmelidir. Anne ve bebeğin ilk üç ayda kilo artışı oldukça azdır.

Akvaryumların ve kafes kuşlarının hamileleri rahatlattığı tespit edilmiştir. Bu nedenle akvaryumda balık veya kuş beslenebilir bu dönemde.

İkinci trimester anne adayının nispeten daha rahat hareket ettiği dönemdir. Bebeğin gelişimi hızla devam ederken annenin aşerme dönemi bitmiş ve böylece hamileliğe uyumu artmıştır. Bu dönem bebeğin hastane çıkış takımının ve odasının hazırlanması gereken dönemdir. Anne adayı artık bebeğinin hareketlerini hissedebilmektedir.

NE? NASIL?  Çocuklara Karşı Nasıl Davranmalıyız?

Üçüncü trimester bebeğin hızla kilo aldığı dönemdir. Bu dönemde anne adayı büyüyen karnından dolayı çeşitli uyku sorunları yaşayabilir. Karın üzerinde oluşabilecek çatlaklara karşı susam ve badem yağı kullanılabilir. Yedinci aydan itibaren artık doğum çantası hazır halde beklenmelidir.

Her zaman için “kilolu bebek sağlıklı bebek” anlamına gelmez. Aslında en sağlıklısı annenin 9-15 kg alarak dokuz ayı tamamlamasıdır.

Çileğin Faydaları

Kırmızı rengi ile içimizi açan çileğe bakmak dahi kalbe huzur verir. Çilek şu bileşenlere sahiptir:

 • A vitamini
 • B 6 vitamini
 • B 12 vitamini
 • C vitamini
 • D vitamini
 • Sodyum
 • Magnezyum
 • Demir
 • Kalsiyum
 • Potasyum
 • Protein
 • Şeker
 • Diyet lifi
 • Karbonhidrat

Çilek cildin nem oranını dengelemektedir. Güçlü bir antioksidandır vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere yakalanma riskini azaltır. Çilekte bulunan bazı fitokimyasallar (ellajik asit ve kuersetin gibi) kanser hücresinin büyümesini önlemektedirler. Bu fenolik bileşikler aynı zamanda toplam ve kötü kolesterolü engellerler ve böylece kalp sağlığını korurlar.

Bunlardan kuersetin aynı zamanda iltihap önleyicidir. Bu özellikleriyle çilek, kanı temizler ve kolesterole iyi gelir. Çilek ayrıca kireçlenme ve gut hastalığına da iyi gelir. Bunun yanı sıra iyi bir idrar söktürücüdür. Diş etlerini güçlendirir ve damar sertliğine iyi gelir. Çilek bol miktarda C vitamini içermektedir.

NE? NASIL?  Hamilelerde stres bebeğin cinsiyetini etkiler mi?

C vitamini cildin esnekliğini sağlamakla görevli olan kolajen üretimini sağlar. C vitamini aynı zamanda göz sağlığı için de önemlidir. Glokom gibi göz hastalıklarına iyi gelir. İçerdiği yüksek potasyum gözdeki basıncı ayarlar. Hasarlı ciltleri onarır ve kemik sağlığını korur.

Bol miktarda antosiyanin içeren çilek bu nedenle kan damarlarını gevşetir ve tansiyonu düşürür.

Yüksek folat içeriği ile hamileliğin ilk aylarında bebeğin beyin gelişimini desteklemektedir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşanmasını sağlar.

Beyindeki nöronların iletişimini sağlayan bir takım kimyasallar içerir. Bu sayede Alzheimer ve demans gibi unutkanlık hastalıklarına iyi gelmektedir.

Çileğin glisemik indeksi (kanda şekere dönüşme hızı) 25 olup düşük glisemik indeksli gıdalar grubundadır. Hem bu nedenle hem de yüksek lif içeriği ile her türlü diyete, özellikle diyabetik hastaların diyetine uyum sağlamaktadır. Diyabetik hastalar günde 0,75 su bardağı kadar çilek tüketebilirler. 100 gram çilek 32 kcal enerji vermektedir. Düşük enerji potansiyeli ile de çilek diyetlerin vazgeçilmez meyvelerindendir.

Bir öğünde yaklaşık olarak 200 gram kadar tüketilebilir. Her şeyin olduğu kadar çileğin de azı karar çoğu zarardır. Çok miktarda tüketildiğinde ishal, ciltte kaşıntı ve midede ağrı yapabilmektedir. Özellikle çileğe karşı alerjisi olan anne adaylarının dikkatli tüketmeleri gerekir.