Hamileler için prenatal masaj faydaları nelerdir? sorusunun genel cevabı ağrıyı ve rahatsızlığı azaltmak için kasları ve vücut bölümlerini rahatlatmaktır. Bu masajın diğer bir faydası da stresinize ve gerginliğinize son vermesidir. Prenetal masajın hamilelere sağlamış olduğu diğer faydaları da şu şekilde açıklayabiliriz:

Sırt Ağrılarını Azaltma

Hamilelik boyunca yaygın bir şekilde rastlanan şikayetlerden biri de sırttaki ağrılardır. Bebeğin yapmış olduğu baskılar ve kilo alınması gerçekten de kasları gererek kadınların acı ve ağrı duymasına yol açabilir. Bunun dışında da bebeğin gelişimi yer çekimi merkezinin kaymasına ve rahmin boyutunun büyümesine neden olur. Böylelikle de hamile kadınların pozisyonları büyük oranda değişir. Bunun sonucunda ise sırtın aşağı kısmında yer alan kaslara aşırı bir şekilde yüklenilmiş olur.

Bu yönden bakıldığında da prenatal masaj kaslarda meydana gelen aşırı gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir. Bazı çalışmalar ise bu masaj tipinin sırt ağrısını da azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

NE? NASIL?  Çocuklarda El Ayak Terlemesi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Video: Prenatal Massage Techniques – Relieving Pregnancy Pains

Stres ve Anksiyete Seviyesinin Düşürülmesi

Prenatal masajdan sonra hamile kadınlarda yaşanan stres seviyelerinin düştüğü gözlenmiştir. Aynı zamanda hamille kadınlar bu masaj sayesinde daha rahat uyku uyuduklarını hissederler.

Yapılan çalışmalar, hamile kadınlarda anksiyete ve stres seviyesini düşürme yönünden prenatal masajın fayda sağladığını kanıtlayabilmiştir. 5 hafta süresince prenatal masaj uygulanan hamileler, ilk seans sonunda stres seviyelerinin ciddi oranda düştüğünü belirtmişlerdir.

Ayak ve Bacak Ağrısını Azaltma

Bacak masajı, sıvı toplanması ve kilo alınması nedeniyle bu bölgede meydana gelen baskıyı azaltmaya yardım sağlayabilir.

Sırtın aşağı bölümündeki ağrı gibi, birçok hamile kadında bacak ve ayak ağrısı da görülür. Bu ağrı özellikle son üç ayda çok sık rastlanan bir durumdur. Çünkü hamilelik boyunca kilo alımı arterleri ve damarları büzer. Bu durum da kan akışını etkiler. Buna yorgunluk ve sıvı toplanması da eklenince kadınların kramp sorunu ve bacak yorgunluğu yaşaması çok normal bir durumdur.

NE? NASIL?  Çocuğunuzun el becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Bu rahatsızlığı önlemek adına da uygulanacak olan en iyi yöntem uyuşuk yaşam alışkanlığından kaçınmak ve vücudu susuz bırakmamak için yürüyüş yapmaktır. Bunun dışında doktorlar sakinleşme yöntemlerini uygulamanızı ve kasları esnetmenizi önerirler.

Bu yönden, prenatal masaj da sorunları azaltmada büyük yarar sağlayabilir. Bunun nedeni ise bacak kasları da dahil bütün kaslar için genel rahatlama sağlamaya çalışmasıdır.

Prematüre Doğum Riskini Azaltma

Hamilelik boyunca depresyon ve anksiyete prematüre doğum riskini artıcı etkide bulunur. Bazı çalışmalar, bu masajın kortizol seviyesini de düşürebildiğini göstermiştir. Bu durum da stresin ve anksiyete düzeyinin azalmasını sağlayabilirken aynı zamanda depresyonu da yatıştırabilir. Prenetal masajın faydaları sadece anneyle sınırlı değildir. Bu masajı yaptıran annelerin bebeklerinde de kortizol düzeyinin çok daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.

Prenatal Masajla İlgili Önlemler

Prenatal masajların sağlık açısından bir risk barındırmamasına ve birçok faydası olmasına karşın doktorlar çoğu durumda prenetal masajları önermezler. Bu durumlardan bazıları ise şunlardır:

  • Çoklu ya da riskli hamileliklerde,
  • Vajinal kanama ya da plasental ayrılma durumunda,
  • Hipertansif hamile kadınlarda ya da kalp veya pıhtılaşma problemleri olan kadınlarda,
  • Kusma, ateş ya da ishal durumunda prenetal masajı tavsiye etmezler.
NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

Bu sebeple prenatal masaj kararını vermek için şunları yapmalısınız:

  • Doktorunuzdan durumunuzu değerlendirerek bu masajı yaptırmanın sizin açınızdan iyi olup olmadığı konusunda size bilgi vermesini isteyin.
  • Yaptırmanız gereken masaj tipinin ne olduğunu ve bu masajı nerelerinize yaptırmanız gerektiğini de doktorunuza danışın.

Çünkü sadece bir uzman masajın nasıl yapılacağını ve hangi bölgelere uygulanacağını bilebilir.