Emziren anneler, emzirme dönemlerinde emziren anne diyeti nasıl yapılır? konusunda birçok tereddüt yaşarlar. Bebeklerinin sağlığını tehlikeye atmadan sağlıklı kilo verebilmeyi isterler.

Bunun için doğru diyet listeleri edinilmesi oldukça önemli. Annelerin, emzirme dönemleri için uzmanların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri gerekir. Emziren bir annenin sütünün besin değeri oldukça önemli. Anne sütü, bebeklerin sağlıklı gelişimleri için gereklidir.

Emziren Anne Diyeti Yapanlar Nelere Dikkat Edilmelidir?

Emziren annelerin diyet konusunda çok daha fazla dikkatli olmaları gerekir. Emzirme döneminde, bebeklerini kendi sağlıklarının korunması önemli. Bunun yanı sıra; bebeğin anne sütünden gerekli olan vitaminleri ve mineralleri alması için annenin doğru ve sağlıklı beslenmesi gerekir. Emziren bir annenin diyetinde genel olarak bazı hususlara dikkat edilmelidir.

Bu hususlar;

 • Emziren bir annenin öğün atlamaması gerekir. Her bir öğününü düzenli olarak tüketmelidir.
 • Çikolata, çay ve kahve gibi alışkanlık yapan içeceklerin miktarı sınırlandırılmalıdır. Çoğu uzmana göre bu içeceklerin tamamen kısıtlanması gerekmektedir.
 • Asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Su tüketimine dikkat edilmeli, gün içinde yeteri kadar su içilmelidir. Su tüketimi, süt miktarını etkilemektedir.

Emziren anneler diyet kapsamında genellikle tatlandırıcı kullanmayı tercih ederler. Eğer anne tatlandırıcı kullanmayı tercih ediyorsa bu konuyla ilgili uzman hekimin görüşü almalıdır. Tatlandırıcılarla ilgili güvenle tüketilebileceği söylense de emzirme döneminde bu tip ürünleri kullanmadan önce mutlaka uzman hekime danışılması gerekir.

Tüm bunlar göz önüne alınarak diyet listesi hazırlanmalıdır. Diyet programıyla ilgili ezbere dayanan bilgilere güvenilmemeli ve konuyla ilgili olarak uzman hekimin de fikri alınmalıdır. Emziren anneler için diyet programı belirlenirken birçok faktör dikkate alınır. Annenin yaşı, kilosu, doğum öncesi ve sonrası genel durumu gibi faktörlere bakılır ve bu faktörlere bağlı olarak bir diyet programı uygulanır.

NE? NASIL?  Her Gün 1 Kaşık Her Derde Deva!

İzleyin: 2,5 Ayda Nasıl 12 Kilo Verdim? | Emziren Annelere Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Anne Diyeti Yapmak

Öncelikle emziren anne için ideal bir diyet belirlenmelidir. Anne, sağlıklı bir şekilde kilo verirken bebeğin sağlığı da korunmalıdır.

 • Yeterli miktarda taze sebze meyve tüketimi
 • Kepekli tahıllar
 • Yağsız proteinler

Süt kaynakları ideal diyet listesinin vazgeçilmezleridir. Bir anne emzirme döneminde ciddi miktarda kalori yakar. Eğer, anne bu dönemde beslenmesine gereken önemi verirse kolay bir şekilde kilo verebilir.

Emziren Anne Diyeti Öğünleri

Emziren anneler, 3 ana ve 3 ara olmak üzere günde 6 öğün beslenmelidir. Bu öğünlerde kalori ve yağ değerleri yüksek besinler tercih edilmez. Bunların yerine daha sağlıklı besinler tercih edilmelidir. Ayrıca; tercih edilen besinlerin süt artıran besinler olmasına da dikkat edilmesi gerekir. Belirtilen öğünler atlanmamalıdır.

Emziren Anne Diyeti için Öneriler

Diyet listesi içinde mutlaka olması gereken besin ve gıdalar vardır.

 • Süt artışının olabilmesi için süt artıran besinler tüketilir. Bulgur, soğan, dereotu gibi besinler.
 • Protein alımı sağlanmalıdır. Bunun için kırmızı et, balık, tavuk eti ve yumurta tüketilmelidir.
 • Kalsiyum kaynağı olan yoğurt, peynir ve süt tüketilmelidir.
 • Kuru fasulye, nohut ve barbunya gibi besinler iyice yıkanıp sonra ıslatılır. Kabukları ayrılana kadar pişirilmelidir.
 • Tam buğday, kepek ve çavdar ekmeği tercih edilmelidir.
 • Kuru yemişler kalsiyum ve demir kaynağıdır ve enerji depolanması açısından tüketilmeleri gereklidir. Ölçülü bir şekilde kuru yemiş yenmelidir.
 • Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Yemeklerde iyotlu tuz kullanılması önerilir.
 • Her emzirme sonrasında bir bardak su içilmelidir.
NE? NASIL?  Güneşte yüz kızarması nasıl geçer?

Bu öneriler, hem annenin hem de bebeğin sağlığının korunması için gereklidir. Her anne, diyet listesini hazırlamadan önce hekimiyle görüşmelidir.

Emziren Anne Diyetinde Uzak Durulması Gerekenler

Emziren anneler, kilo vermek için soğuk besinlerden uzak durmalıdır. Soğuk besin ve gıdalar, sindirimi engeller. Zaman için de hem annenin hem de bebeğin sindirimin zayıflatır. Sindirim zayıflarsa kilo artar.

Paket gıdalardan kaçınılmalıdır. Paket gıdalar kanserojen tehdidi içerdiği gibi kilo aldıran yiyecekler grubundadır. Bunların yerine doğal, diyet ev yemekleri tercih edilmelidir.

Yeşil çay diyetler için en fazla tüketilen içecekler arasında yer alsa da emzirme dönemi için önerilmez. Beyaz çay, kuşburnu, nane limon, biberiye, kiraz sapı, mısır püskülü gibi bitki çayları kesinlikle tüketilmemelidir. Eğer anne, bitki çayları tüketmek istiyorsa rezene, ısırgan otu ya da anason tercih edebilir.

Emziren Anne Ne Kadar Sürede Kilo Verebilir?

Emziren annelerin merak ettiği konulardan bir tanesi de kilo vermenin ne kadar sürede gerçekleşeceğidir. Emziren bir annenin, emzirmeyen bir anneye göre zayıflaması çok daha kolay olmaktadır. Zira, emziren bir anne gün içinde ortalama olarak 500 kalori daha fazla yakabilmektedir.

NE? NASIL?  Zahterin faydaları nelerdir? Nasıl kullanılmalıdır?

Dolayısıyla, emziren annede kilo kaybı daha fazla olur. Doğum sonrasında ilk bir haftalık süreçte vücuttaki ödem gider. Bebeğin doğumuyla sekiz ile on kiloya kadar bir ağırlık kaybı meydana gelir. Kilo kaybının fark edilir bir şekilde olması ise doğum sonrasındaki üç aylık süreçten sonra başlar.

Anne, bebeğini ne kadar çok emziriyorsa o kadar çok kalori yakar.Beslenmesine özen gösteren bir anne, haftalık 500 gram kilo verebilir. Bu da emziren anne için oldukça idealdir.

Emziren Anne Diyetinde Egzersiz

Emziren anneler için ağır egzersizler önerilmez. Ağır egzersizler, anne sütünün laktik asit içeriğini artırabilmektedir. Artar laktik asit içeriği miktarı sütün tadını değiştirir. Bu da bebeğin sütün tadından rahatsız olmasına neden olur.

Bebek anne sütünü içmek istemez. Bu gibi olumsuz durumların yaşanmaması için ağır egzersizler yapılmamalıdır. Bunun yerine daha hafif ve anneyi zorlamayacak egzersizler tercih edilmelidir. Bunun için uzmanlardan öneriler alınabilir.

Egzersizlerle ilgili olarak önemli bir hususun da belirtilmesi gerekir. Anne egzersiz yapacaksa emzirmeden doksan dakika kadar önce egzersiz yapmalıdır. Bir diğer seçenek ise emzirdikten doksan dakika sonrası egzersiz yapmasıdır.