Pandemi süreci ile beraber okul ve iş yerleri tatil olmuş hayat insanları adeta eve hapsetmiştir. Bu dönem de evde vakit geçirmek ruhsal sorunlara yol açsa da sıkıntılı geçen saatleri, virüsün kötü etkisinden korunmak ve eğlenmek, daha neşeli dakikalar geçirmek için herkes teknolojik aletlere yoğunlaşmıştı. Bu süreçte televizyonlar da yayınlanan Türk dizileri çekimleri iptal ederek bir nevi çocuklara iyilik yapmıştı. Yine de yetişkinler için şiddet ve cinsellik ögeleri ile donatılmış filmler Türk dizilerinin yokluğunu aratmamıştı. Aile büyükleri ile televizyon izleyen küçük bireyler ise bu olumsuz film-dizi sektöründen esasen başından beri nasıl etkilendi? Ekranların çocuklar üzerindeki etkisi ne oldu?

Olumlu Etkisi

Pandemi döneminde okula gidemeyen gençler ve çocuklar için ekran yolu ile online dersler verilmiştir. Bunun dışında 0-5 yaş arası için eğitici çizgi filmler de son derece yararlıdır. Çocukların internet ortamında güvenli bulunması şartı ile faydaları;

  • Her türlü bilgi ve ders kaynaklarına ulaşım
  • Kitapları ücretsiz indirebilme
  • İstedikleri bilgilere kolaylıkla ulaşma
  • Kolay iletişim
  • Geleceğin mesleklerinin internet üzerinde olması sebebi ile kendilerini alıştırmaları
NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

Faydaları arasında sıralanabilir. Ancak zararları faydasından çok daha fazladır.

Ruhsal Sorunlar

Telefon, tablet, bilgisayar ve televizyon dörtlüsü içinde çok fazla vakit geçiren çocuklar da rastalanan en yaygın vaka asabiyet ve korku dur. Televizyon da cinsel içerikli, şiddet, küfür, manipülatif temelli diziler başta olmak üzere henüz dünyaya açılamamış ve saf çocuk duygularını bir şoka uğrattığı ortaya çıkmıştır. Örneğin küçük bireyler mafya babalarını anlatan diziler aşırı özgüven ve küçük yaşta herşeye şiddet uygulamaya çalışan bir ruh yapısına bürünür.

Okullar da yapılan araştırma da çocukların %85 televizyon izlediğini, özellikle şiddet ve polisiye dizilerinin ön safta yer aldığı kanıtlanmıştır. Buna paralel olarak kendi aralarında çete kurup güçsüz gördüklerini tartaklamak, haraç kesmeye çalışmak, kendinden büyüklere karşı gelmek, ders çalışmak istememek, küfür ve hakarete alışmak gibi kötü alışkanlıklar başta gelmektedir. Televizyonun daha fazla neden olduğu bu alışkanlıkların önüne geçmek için erken uyutup erken uyandırmak küçük bedenler için en sağlıklı seçenektir.

İnternet Zararlı İçeriklere Engel Olmuyor

Özellikle ve uzmanların üstüne basa basa söyledikleri +18 sitelerin reklamları hemen hemen her web sayfasının sitesini işgal etmektedir. 18 yaş altı küçükler için sapkın sitelerin erişim engelli olmaması da buna örnek olarak gösterilebilir.

NE? NASIL?  Bebeğimizi anne karnında doğuma nasıl hazırlarız?

Anne babasından telefon alıp veya tablet üzerinden bu zararlı sitelere çok kolay bir şekilde ulaşan çocuklar izledikleri kötü amaçlı videoların etkisinden çıkamayıp küçük yaşta düşünce problemleri ile savaşabilirler. Yetişkinlere tuhaf gözlerle bakıp en kötüsü de bu sapkın içeriklere zamanla bağımlı hale gelmeleridir. Bunun için eviniz de kullandığınız internet veya diğer teknolojik aletlere güvenlik duvarı yapmanız, hatta internet ağınızı bu tehlikelere karşı korumanız gereklidir.

Zararlı Oyunlar

Son beş yıl içinde çocuk intihar vakalarını duydunuz mu? Ne yazık ki çok ama çok vahim olan bu durum, mavi balina ve mariam adlı son derece zararlı ve kötü güçler tarafından yönetilen uygulamaların sebep olduğu vakalardır. Çocukları oyun içerisinde çeşitli görevler yapmaya zorlayıp sonunda ödül vaadi ile sapkın amaçlarına hizmet ettiren bu oyunlar toplam 110 ülke de yasaklanarak piyasadan kaldırılmıştır.

Son dönemler de ortaya çıkan mavi bebek isimli devam niteliğinde ki oyun ise diğerlerinin görevini yerine getirmek için kurulduğunu kanıtlamış, çocuk intihar olaylarında ilk vakasını malesef rusya üzerinde vermiştir. Ülkemizde de bilinçli bireylerin farkettiği bu oyun yetkililer tarafından inceleme başlatılarak kato koyulmuştur.

NE? NASIL?  Bebeğiniz için en iyi emziği nasıl seçebilirsiniz?

Hacker ve Dolandırıcılar

Ekran denilince sadece televizyon önü değil diğer aletler de akla gelmelidir. Deep web isimli gizli güçlerin karanlık işlerini yürüttüğü ve gençleri içine girdap gibi çekerek hayatlarını mahvettiği web sitesi malesef hiçbir ülke tarafından engellemememiş, kullanıcıları bu konu da oldukça usta davranarak her türlü girişime karşı saldırı ile cevap vermişlerdir.

Özellikle çocuk yaşta sayılacak olan gençlerin teknolojiye merak sonucu ulaştıkları bu karanlık site, içerisinde her türlü pisliği barındırmakla yetinmiyor fidye ve diğer hackleme işlemleri ile kişilerin hesaplarını ele geçirerek dolandırmaya calışmışlardır. Bu kötü niyetlilere karşı yapılması gerek genç ve çocuk ruhları dünyanın kötülüğünden habersiz değil ancak korumalı olarak uzak tutulmalıdır. Geleceğimiz olan çocuklar için daha iyi bir dünya bırakmak bizlerin görevidir.