Çocuklarını her konuda koruyup kollayan, onlara en iyiyi sunmaya çalışan ebeveynlerin bazen kişisel sorunlarını çocuklarına yansıtmaları sık yapılan yanlışlar arasında, peki ebeveynlerin ruh hali çocukları nasıl etkiliyor?

Ebeveynlerin Ruh Hali Çocuğa Nasıl Yansıtılmalı?

Aynı yaşamın içerisinde birlikte zaman geçirdiğiniz ve birçok şeye şahit olan çocuklarınızın yanında sergileyeceğiniz her tavır, onun kişisel gelişimini olumlu ya da olumsuz yönde etkiler. Bu durumda yapmanız gereken bazı tutum ve davranışlar vardır.

Bunlar;

  • Sakin olun
  • Derin nefes alın
  • Çocuğunuzun yanında ağlamayın
  • Her şeyin yolunda olduğunu belirtin
  • Çocuğun yaşına göre farklı davranışlarda bulunun
  • Mutlu bir anne profili çizin
  • Bazı şeyleri yaş grubuna göre paylaşın
  • Onunla yalan söylemek yerine doğru fakat daha seçici cümlelerle konuşun
  • Güçlü durun

Problem her ne olursa olsun, çocuğun her olumsuz durumda kendisini suçlama eğilimi göstereceğini unutmayın.

NE? NASIL?  Çocuklarda göz bozuklukları neden kaynaklanır?

Ruh Halinize Göre Nasıl Davranmalısınız?

Ona paylaşım konusunda daha doğru ve gerçekçi olun. Sinirlendiğinizde bunu çocuğunuzun yanında yaşamayın. Ağladığınızı gördüyse hemen gözyaşlarınızı silin ve birşeye üzüldüğünüzü ama geçtiği belirtin. Bazen insani duyguları saklamak yersiz bir davranış olacaktır. Ağlamanın ayıp bir şey olduğu izlenimi vermeyin. Üzgün ya da mutsuz olduğunuzda onu suçlayıcı davranışlardan kaçınmanız gerekir. Gerçekler ne kadar gün yüzüne çıkmış olsa da ona her durumda nasıl mutlu olunabilir bunu öğretin.

Ebeveynin Ruh Halinin Çocuk Üzerinde Etkisi

Çocuklar hassas varlıklardır ve sizlerle yaşadığı önemsiz gördüğünüz bir anı asla unutmayabilir. Ondan derin yaralara, içe kapanmaya ve gelişiminde gerilemeye dahi neden olabilir. Çocuklar olumsuz olarak etkilendiklerinde farklı tavırlar sergiler. Örneğin; öfkeli bir ruh halinde olduğunuzda, çocuğunuzun sizin anlayıp isteklerinden vaz geçmesini bekleyemezsiniz. Bu davranış yetişkinlerin yapabileceği bir tutumdur. Çocuklarda ise aksine durumlar oluşabilir. İnatlaşma, daha fazla sinirlendirme, ağlama ya da bağırma gibi. Bunun nedeni sizin negatif enerjinizin onu ne denli etkilediğinin sinyalidir. Çocukların psikolojisini düşünerek davranmalı ve mümkün olduğunca ebeveyn olarak zayıf durmamalısınız. Sürekli şiddet ve ağlamanın tezahür ettiği ortamda sağlıklı, mutlu bir çocuğun yetişmesi beklenemez.