Gebelik dönemlerinde sıklıkla merak edilen konu, doğum çantası nasıl hazırlanmalı? konusudur. Bu konu ile bağlantılı olarak; doğum çantasının ne olduğu, içinde nelerin olması gerektiği, ne işe yaradığı ve ne zaman hazırlanması gerektiği konularının bilinmesi gerekir.

Doğum Çantası Nedir ve Hazırlanmalı Mıdır?

Doğum çantası, gebelik durumunun sona ermesi ve bebeğin dünyaya gelmesine hazırlık olarak düzenlenecek olan çanta olarak tanımlanabilir. Doğum yapılırken hastaneye götürülür ve gerekli olan malzemeler kullanılır. Bu sebeple gereklidir ve hazırlanması gerekir. İşe yarar olması ve fayda vermesi amacıyla da içine koyulması gereken malzemelerin bilinmesi gerekir.

İzleyin: Doğum Çantasında Neler Olmalıdır?

Doğum Çantasının İçinde Neler Bulunmalıdır?

Doğum çantasının içinde, hem anneye hem de bebeğe yönelik olarak kullanılacak gereçler bulunmalıdır.

Bu gereçler:

  • Anne için temiz çamaşır, terlik ve rahat kıyafet
  • Doğumdan hemen sonra bebeğin giymesi için kıyafet
  • Ortam sıcaklığı ne olursa olsun bebeklerin hassas olduğu bilinmeli ve buna bağlı olarak bebek battaniyesi alınmalıdır.
  • Bebeğin altına bağlanacak olan bez
  • Annenin emzirme sonrasında kullanması için rahat iç giyim kıyafetleri ve göğüs pamuğu bulundurulması gerekir.
  • Bu malzemelere ek olarak alınması gereken, ancak kullanılma durumu kesin olmayan malzemeler de vardır. Annenin sütünün gelmemesine bağlı olarak biberon, mama gibi malzemeler de doğum çantasına koyulmalıdır.
NE? NASIL?  Hamilelikte karın ağrısı neden olur?

Başlıca bulunması gereken malzemeler bu şekilde ifade edilebilir.

Doğum çantasının içerisinde bulunması gereken malzemelerden bazıları bozulabilir. Bu sebeple çatanın hazırlanacak olduğu zaman da en az çantanın içeriği kadar önemlidir.

Doğum Çantası Ne İşe Yarar?

Doğum çantası ile kastedilen şey, aslında çantanın içerisinde bulunan malzemelerdir. Doğum çantasının önemi, çanta içerisinde bulunacak olan malzemelerin düzenli olarak durmasını sağlamaktır. Çanta içerisindekiler ise, anne ve bebeğin hastaneden eve geçiş süresi boyunca her türlü kullanımında olacak eşyaların bulunmasını ve bu duruma bağlı olarak kolaylık sağlanmasına neden olur.

Doğum Çantası Ne Zaman Hazırlanmalıdır?

Doğum çantası içerisinde bulunacak olan mama gibi malzemeler bozulabilir bir yapıya sahiptir. Bu duruma bağlı olarak çantanın hazırlanma zamanı, doğum yapılacak olan zamana yakın olarak seçilmelidir. Bununla birlikte, genel olarak doğuma iki hafta kala hazır olarak bekletilir. Erken doğum riski veya ortaya çıkan farklı sorunlar da varsa eğer, çantanın hazırlanma zamanı yedi aylık gebelik zamanına kadar inebilir. Ancak erken hazırlanan çantaların belirli aralıklar da kontrol edilmesi ve son kullanma tarihi güncel olan ürünlerin kullanılması gerekir.