Anne ve babalar, çocuklarda kusma ve bulantı nasıl önlenir? sorusunun cevabını bilmelidir. Çünkü bu durumun oluşmasında farklı sebepler etkili olmakla birlikte, kusma ve bulantılar ile birlikte kalıcı sorunlar da yaşanabilir. Bu durumun nedenlerinin bilinmesi, önlemek için nelerin gerekli olduğunu ve nasıl önleneceğini bilmek gerekir.

Çocuklarda Bulantı ve Kusma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda bulantı ve kusmaların yaşanması için farklı durumlar etkili olabilir. Sorunlara yol açan sebepler belirlenmeli, her sebebe yönelik olarak farklı uygulamalar ile sorundan kurtulunmalıdır.

Başlıca nedenler:

  1. Çocukların mideleri hassas bir yapıya sahip olduğu için sıcaktan ve soğuktan etkilenmeye daha yatkındır. Üşütmeye veya yüksek sıcaklığa maruz kalınması durumunda kusma ve bulantı yaşanır.
  2. Vücuda alınacak olan enfeksiyonlar sonucunda bulantı ve kusma durumları yaşanabilir. Enfeksiyon, bulantı ve kusma belirtileri görüldüğü zaman önlenmezse kana karışarak daha tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
  3. Bilinçsiz olarak kullanılan ilaçlar sonrasında bulantı ve kusma yaşanabilir.
  4. Doktor tavsiyesi ile alınan ilaçlar da yan etki yapabilir. Bu gibi durumlarda bulantı ve kusma ortaya çıkar.
NE? NASIL?  Çocuklara Karşı Nasıl Davranmalıyız?

Genel olarak nedenler bu şekilde ifade edilebilir.

Bulantı ve kusma durumlarının önlenmesi için gerekli olan durumlar ve yapılması gerekenler vardır. Gerekenler yapılarak çocukların belirtilen sorunlardan kurtulması sağlanır.

İzleyin: Bebek ve çocuklarda kusmanın nedenleri ve tedavisi nasıldır?

Çocuklarda Bulantı Ve Kusmayı Önlemek İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?

Çocuklarda bulantı ve kusmayı önlemek için ilk olarak doktora danışılması gerekir. Doktorlar tarafından yapılacak kontroller sonucunda sorunlar belirlenir ve sorunlara özel olarak gereksinimler giderilir.

Bu duruma imkan olmadığı zamanlarda, eğer daha önceden bu gibi bir sorun yaşanmış ve doktor tarafından önerilen bulantı önleyici ilaç varsa kullanılması gerekir. Bu durumların yanı sıra, boş bir mide her zaman için daha çok bulantı yaşanmasına neden olur.

Çocukların zorlanmalarına izin vermeden, özellikle tuzlu ve bastırıcı nitelikte olan (tuzlu kurabiye, leblebi, elma gibi) besinlerin verilmesi sağlanır. Gereksinim olarak bu gibi durumlara ihtiyaç duyulmasına rağmen, doktor tedavisi ile sürecin daha hızlı çözülmesi sağlanır.

NE? NASIL?  Bebek emmeyi redediyorsa ne yapılmalıdır?

Çocuklarda Bulantı Ve Kusma Nasıl Önlenir?

İlk olarak eğer imkan varsa doktora gidilmeli, imkan yoksa da gereken adımların izlenerek bulantı ve kusma durumlarının önlenmesi gerekir. İlk olarak sorun ortaya çıktığı zaman çocukta oluşan diğer belirtilere bakılır.

Bulantı ve kusma durumlarının yanı sıra; ateş, halsizlik gibi semptomlar da varsa bu durum genel olarak enfeksiyon alındığını gösterir. Sorun tahmini olarak belirlendikten sonra, çocuğun ateşini düşürmek için gerekli önlemler alınır ve karnının tok tutulması sağlanır. Kusma yaşansa dahi midenin yaklaşık yarısı kadarının dolu olması gerekir. Sadece bulantı ve kusma var ise; bu durumda da midenin tok olmasına dikkat edilir.

Bulantı önleyici ilaçlar varsa, doktor tavsiyesine bağlı olarak ve genellikle altı saat aralıklarda çocuğa verilmesi sağlanır. Bulantı ilaçları kullanılırken farklı ilaçlarla beraber kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. Farklı ilaçlar daha çok bulantıya ve kusmaya neden olacaktır.

NE? NASIL?  Bağışıklık güçlendirmek için nasıl beslenilmeli?

Çocuklarda Bulantı ve Kusma İle Alakalı Olarak Bilinmesi Gerekenler

Bulantı ve kusma durumları ortaya çıktığı zaman belirtilen önlemlerin alınması gerekir. Ancak uygulama esnasında bilinmesi gerekir ki, ortaya çıkan sorun genel olarak hemen atlatılamaz. Çocuk bünyesi bağışıklık kazanmak amaçlı bu durumu yetişkinlere oranla daha uzun süre yaşar. Yani önlemler alınmaya başladığı zaman hemen çözüm beklememeli, bu durumun bir süreç olduğu bilinmelidir. Ayrıca her bulantı ve kusma ciddi olamayacağı gibi, bazı ciddi durumlara neden olacak gelişmelerin bilinmesi gerekir. Bu sebeple de konu ile alakalı olarak çocuk doktorundan bilgilendirme alınabilir.

Yazı içeriği tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Yazıda tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.