Çocukların kan gruplarının bilinmesi yetişkinlerde olduğu gibi oldukça önemli olduğundan dolayı çocuklarda kan grubu öğrenme konusu atlanmayacak kadar gereklidir. Kan grubu hayati önem taşıyan ve bunun için de öğrenilmesi zorunlu olan bir bilgidir. Gelişen teknoloji sayesinde kolaylıkla öğrenilen bu bilginin anne ve babalar tarafından da önemsenmesi adına gerekli bilinç oluşturulmalıdır.

Acil bir durumda bebeğinizin kan grubunun araştırılması ciddi sonuçların doğmasına neden olabilir. Bebeklik çağından başlayarak yapılan tüm rutin kontrollerde kan grubu konusunda gerekli bilgilendirme yapılmasına karşılık genel olarak atlandığı gözlemlenir. Özellikle çocukların kan grupları okul çağında olduklarında çanta veya defter gibi göz önünde olan bir yere mutlaka yerleştirilmelidir. Hayati önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Anne Karnında Kan Grubu Öğrenme

Henüz bebek anne karnında iken yapılan bir takım testler vardır. Bu testler bebeğin daha çok risk altında olup olmadığını anlamak adınadır. Yapılacak olan ise doğum veya gebelik sırasında gerekli önlemleri almaktır. Anne karnından itibaren gerekli görülmesi halinde kan grubunun öğrenilmesi mümkündür.

NE? NASIL?  Çocuklarda en sık karşılaşılan korkular nelerdir?

Bunlar:

  • Genetikle alakalı kontrol gerektiren durumlar,
  • Bebeğin sağlığını etkileyecek olasılıklar,
  • Anne ve bebek arasındaki kan uyuşmazlığı olarak belirtilebilir.

Kan grubu öğrenmek her zaman belli oranda önlem alınmasını ve kötü olaylarda bir adım önde olmayı mümkün kılar.

Bebeklerde Kan Grubu Öğrenme Dönemi

Anne karnındaki bebeğin kan grubunun öğrenilmesi genel olarak uç noktalarda olasılıklarda düşünülür. Ama bunların dışında normal akış içinde öğrenmek de bir seçenektir. Anne ve babalar bebeğin doğumundan itibaren bu tarz bilgilere sahip olmalıdır. En başta bebek ve anne arasında kan uyuşmazlığından kaynaklanan bir olasılık olmaması adına bile öğrenilmesi gerekir.

Kan grubu bebek doğar doğmaz hastane tarafından da yapılabilir. Yapmayan ve rutin haline getirmemiş olanlar için ise taleple yerine getirilir. Alınacak olan küçük bir tüp kan sonucunda değerlendirme yapılır ve kan grubu kartı oluşturulur. Basit ve kısa süren bir işlemdir. Bunun için bebekten kan alınabiliyor olması yeterlidir.

NE? NASIL?  Bebeklerde sivilce neden olur?

 

Çocuklarda Kan Grubu Öğrenme

Bebeklik döneminde de kan grubu öğrenilmemiş olan bir bebeğin çocukluk çağında mutlaka test yaptırması istenir.

Bunun nedeni:

  • Aniden gelişen bir kaza olabilir,
  • Kanla alakalı bir hastalık gelişebilir,
  • Okul veya diğer yerlerde önlem amaçlı bilgi tutulması önerilir.

Bu nedenlerden dolayı kan grubu öğrenme işlemleri askıya alınmamalıdır. Sonuçları oldukça fazla ve olumsuz olabilir. Bazen ansızın gerçekleşen kazalarda hayati bir olay yaşandığında bile kan grubu tespit etme süresi hayat kurtarabilir. Bundan dolayı en yakın sağlık birimine veya aile sağlık hekimliğine giderek kan grubu öğrenmek istediğinizi söylemeniz yeterli olur. Kan alınarak çocuğun sonucu kısa süre sonunda bildirilir.

Süresi Nedir?

Çocukken kan grubu öğrenmek adına herhangi bir sınırlama bulunmaz. Değişken bir bilgi olmamasından dolayı istediğiniz veya müsait olduğunuz herhangi bir zaman diliminde öğrenme şansınız vardır. Süresi için belirlenen bir kriter yoktur.

NE? NASIL?  Çocuklar ile zor durumlarda nasıl başa çıkılır?

Nasıl Bir İşlemdir?

Kan alınarak yapılan standart bir işlemdir. Kan grubu öğrenmek adına küçük bir tüp alınır. Her kan grubunun uygulanan yüzeyde bıraktığı içerik farklı olur. Belirlenen standartlara göre de işlem sonuçlanır. Yanılma payı oldukça düşüktür. Bunun için işlemi bir kez yaptırmak yeterli olur. Yanılma durumunuzun olmaması adına yine de sertifikaları olan ve sorunsuz çalışan bir kurumdan destek almalısınız. Bilgiyi çocuğunuzun görünen bir eşyasına yapıştırabilirsiniz. Bir rahatsızlığı olması halinde ise daha da belirgin bir yere yapılmasında fayda olur, zaman kazandırır.