Çocuklarda el ayak terlemesi genellikle ergenlikten sonra ortaya çıkar, ancak sorunun erken yaşta da başladığı görülmüştür. Çoğu durumda, ömürleri boyunca devam eder. Hiperhidroz olarak da bilinen bu tür terleme genellikle genetiktir ve ebeveynlerden çocuklarına geçebilir. Bununla birlikte, yaşam tarzı seçimleri tarafından da tetiklenebilir. Ayrıca bazı ilaçlar, hormonlar, baharatlı yiyecekler, stres ve hastalıklar da terlemeyi tetikleyebilir. Tüm bu süreç sinirlilik, anksiyete, hızlı kalp atışı ve el titremeleri ile birleştiğinde hipertiroidizm (aşırı aktif tiroid bezi) diyabet ve endokrin sorunları gibi tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir. Aynı zamanda, kistik fibroz, kalp hastalıkları veya enfeksiyona bağlı olabilir

Hiperhidroz Çocuğun Yaşamını Nasıl Etkiler?

Sağlıkla ilgili endişeler bir yana, aşırı terleme de küçük olanınızı fonksiyonel ve sosyal düzeyde etkileyebilir. Diğer çocuklar çocuğunuzun rutubetli ellerini tutmak istemeyebilir, bu da yanlış anlamalara, zorbalığa ve hatta tacize neden olabilir. Çocuklar daha sonra arkadaş edinmekten çekinir, daha içine kapanık hale gelir ve bu daha sonra benlik saygısını etkiler. Hiperhidroz (terli avuç içi) hastaları genellikle el sıkışmak gibi sosyal olarak beklenen eylemlere katılmaya isteksizdir.

NE? NASIL?  Bebekleri süpürge sesiyle uyutmak zararlı mı, faydalı mı?

Terleme Yüzünden Etkilenen Sosyal Hayat

Çocuklarda el ayak terlemesi ile, oyun oynamak, bilgisayarı kullanmak, yazmak veya çizmek için kalem tutmak gibi hatta yetişkinlik zamanında araba kullanmak gibi basit görevler bu kişiler için çok sorun yaratabilir. Avuç içlerini temiz ve kuru tutamamak cildi tahriş ederek kırılmalara ve cildin soyulmasına neden olabilir. Utanç verici olmanın ötesinde, terli avuç içi sendromu genellikle çocuğun öğrenimini ve gelişimini etkileyen bir hastalıktır. Geleneksel olarak, bu durum stresle ilgili bir sorun olarak düşünülmüş ve ciddi bir tıbbi bozukluk olarak görülmemiştir. Ancak hiperhidroz kişinin hayatını ve ilerleyen zamanlarda kariyerini de etkileyebilir.

Çocuklarda Terlemenin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı aktif ter bezleri hiperhidroza neden olur. Ateş, anksiyete veya fiziksel aktivite hiperhidrozun normal nedenleridir. Bununla birlikte, genelleştirilmiş hiperhidroz genellikle tıbbi bir durumdan kaynaklanır.

NE? NASIL?  Bebeğimizi anne karnında doğuma nasıl hazırlarız?

Çocuklarda el ayak terlemesi için genelleştirilmiş hiperhidrozun olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • Enfeksiyonlar
 • Hipertiroidi
 • Şeker hastalığı
 • Hipertansiyon
 • Konjestif kalp yetmezliği
 • Diğer hormonal ve metabolik bozukluklar
 • Bazı reçeteli ilaçlar

Doktorunuz bu nedenleri öğrenmek için çocuğunuza gerekli tahlilleri yapmalı ve sonucu sizinle detaylıca konuşmalıdır.

Çocuklarda Terlemeye Karşı Yapılacak Şeyler Nelerdir?

Çocuklarda el ayak terlemesi için evde de uygulanabilecek etkili yöntemler vardır.

Her evde bulunan malzemelerle bu durumun çözümünü bulmak mümkün:

 • Kabartma tozu
 • Gül suyu
 • Soğuk su
 • Elma sirkesi
 • Limon suyu

Malzemeleri çocukların elleri ve ayaklarına masaj yaparak uygulayarak terleme sorununa çözüm bulabilirsiniz.

Çocuklarda Aşırı Terlemenin Tedavi Yöntemleri

Tedavi, durumun ciddiyetine ve aşırı terlemenin günlük aktivitelerinizi ne kadar etkilediğine bağlıdır. Uzmanlar yerel olarak sunulan çeşitli tedavileri listelemektedir. Tüm bu tedavilerin yan etkileri olabileceğinden, bir harekete karar vermeden önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun.

 • Terlemeyi önleyici kremler: Hiperhidrozlu çocukların çoğunda düzenli ter önleyiciler işe yaramayabilir. Alüminyum klorür içeren anitperspirantlar, ter bezlerini tıkadığından ve ter üretimini engellediğinden normal ter önleyicilerden daha etkilidir.
 • İyontoforez: Çocuğun eli veya ayağının yerleştirildiği sudan hafif bir elektrik akımı geçirilir. Bu tedavi, özellikle palmoplantar hiperhidroz (ayaklar ve eller) için oldukça etkilidir. İyontoforez neredeyse ağrısızdır ve sadece 20 ila 30 dakika sürer. Bununla birlikte, çocuğunuzun terlemeyi normal seviyelere getirmek için birkaç seans geçirmesi gerekebilir. Sık görülen yan etkileri ciltte aşırı kuruluktur.
 • Oral İlaçlar: Oral antikolinerjik ilaçlar, vücudu kuruttuğu için teri azaltmada oldukça etkilidir. Bununla birlikte, bulanık görme, ağız kuruluğu ve idrar retansiyonu gibi bazı yan etkilerle birlikte gelir. Çocuklarda el ayak terlemesi için bu ilacı kullanıyorsanız bol su içtiğinden emin olmanız lazım.
NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

İlaçtan önce ve sonra çocuğunuzun durumunuzun olumlu ilerlemesi için sürç boyunca doktorunuzla iletişim halinde olmayı ihmal etmeyin.