Çocuklar ameliyata nasıl hazırlanmalı konusunda yapılacak ilk şey ailelerin ve çocukların ameliyata psikolojik olarak hazırlanmasıdır.

Bunun için de şunlara dikkat edilmelidir:

Aileler Çocuklarını Ameliyata Nasıl Hazırlamalıdır?

Çocuklarını ameliyata doğru bir şekilde hazırlamak isteyen aileler, öncelikle yapılacak işlemi ve daha sonrasında yaşanacakları anlamalı ve kafalarındaki soruları doktorlarla paylaşmalıdırlar. Kendi korku ve kaygılarından da olabildiğince arınmaları son derece önemlidir. Ailelerin birinci görevi ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde çocuklarına güvenli ve tutarlı olan bir yaklaşımda bulunmak ve onlarla rahatlatıcı bir iletişim kurmaktır.

Aile Çocuğuna Ameliyat Olacağını Söylemeli Mi?

Doğru olan davranış çocuğa ameliyatın korkulacak bir durum olmadığını anlatabilmektir. Bu süreci çocuğa adım adım izah etmek, gerekirse de bu konuda doktorlardan yardım almak, yapılacak olan işlemin çocuğun sağlıklı olması için çok gerekli olan ve korkutucu olmayan bir operasyon olduğunu çocuğa anlatabilmek gerekir.

NE? NASIL?  Hamileler için prenatal masajın faydaları nelerdir?

İzleyin: Ameliyat öncesi çocuk hangi kaygıları yaşar?

Çocukların Fiziksel Yönden Ameliyata Hazır Olması

Anestezi öncesi iki bedensel koşul vardır.

Bunlardan şu şekilde bahsedebiliriz:

  • Midenin boş olması,
  • Vücut direncini düşürecek enfeksiyon hastalığının bulunmaması ameliyat öncesinde dikkat edilmesi gereken iki önemli konudur.

Ameliyat öncesi açlık çocuklarda dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur. Çocuklarda aç kalma süresi ise yeni doğan bebeklerde 3 saat, 1 ve 6 ay arasındaki bebeklerde 4 saat ve 6 aydan büyük çocuklarda 6 saat şeklinde kabul edilir. Diğer bir konu da, ameliyat olacak çocukların mikrobik hastalıkları olmamasıdır. Bu hastalıklar, çocuğun genel sağlık durumunu bozmalarına sebep olduğu için ameliyatın mikrobu atlattıktan sonraki döneme ertelenmesi gerekir.

Ameliyat öncesinde ayrıca çocuğunuzun üzerinde saç tokası, takı, oje ve tırnak cilası bulunmamalıdır. Aynı zamanda kontak lens çıkarılmalı ve ortodonti aygıtları için de uygun olan muhafaza kutularını da yanınızda getirmeli­siniz.

NE? NASIL?  Bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalı?

Ameliyat Öncesi Son Hazırlıklar

Ameliyattan önce anestezi doktoru mutlaka ameliyat olan çocuğu görür ve muayene eder. Bu muayene sonrasında da çocuk iletişim kurulacak bir yaştaysa, doktor anestezinin ne şekilde uygulanacağını çocuğa anlatıp seçeneklerden birini tercih etmesini ister. Çünkü iğne yoluyla mı yoksa balon üfleyerek mi uyumak istediklerine dair kararı çocukların kendileri vermeleri durumunda çocuklar, ameliyathanede çok sakin ve cesur davranıyorlar.

Ameliyat saatinden yaklaşık olarak 20-30 dakika kadar öncesinde sakinleştirici ilaç meyve suyuna karıştırılarak verilir. İlacın etkisiyle de çocuğunuzun ağlamadan, aşırı huzursuzluk ve tutarsız bir heyecan yaşamadan ameliyat ortamına getirilmesi, sonrasında da ameliyathaneye gelişini ve kendi odasına çıkışını hatırlamamış olur.