Yeni çocuk sahibi olmuş aileler bebeklerin saçları ne zaman kesilir? sorusunun cevabını merak eder. Bu tamamen ebeveynlerin karar vereceği bir konudur. Çünkü her bebek farklı özelliklerde saçla doğar.

Bazı bebekler doğunca saçları gürken, bazı bebekler ise saçsız doğmaktadır. Haliyle bu durum kimi ebeveynleri tedirgin etmektedir. Bebeklerin farklı özelliklerde saçlarla doğmasının iki nedeni bulunmaktadır. Birincisi genetik nedenler. İkincisi ise bebeğin anne karnındayken başının pozisyonu.

Bu iki faktör kimi bebeklerin saçsız kimi bebeklerin ise gür saçlı doğmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı bebeklerin saçlarını kesmenin standart bir zamanı yoktur. Siz ne zaman isterseniz. Ne zaman kesilmesi gerektiğine inanırsanız, o zaman, en doğru zamandır. Ama bu konuda uzmanların kimi önerileri bulunmaktadır. Bu öneriler, bebeklerin saçını kesmek için acele edilmemesi gerektiğini söylemektedir.

Bebeğin Saçını Kesmek İçin Neden Acele Edilmemelidir?

Yukarıda özetle değindiğimiz gibi, bebeklerin saçları ne zaman kesilir? sorusunun ortak bir cevabı bulunmamaktadır. Bunun kararı tamamen anne ve babaya aittir. Ancak, bu konuda uzmanların iki önemli önerisi bulunmaktadır. Bebeğin sağlığı ve gelişimi için bu önerileri kulak arkası etmemek gerekmektedir. Bunlar;

  • Bebeklerde ilk 6 ay saç dökülmesi yaşanabiliyor. Uzun yada biçimsiz bulduğunuz saçlar büyük ihtimalle ilk 6 aylık dilimde dökülecektir. Bu sebepten dolayı ilk 6 ayda saç kesimi yapılması pek önerilmemektedir.
  • Bebekler vücut sıcaklıklarını başlarından ve ayaklarından kaybettikleri için, erkenden saçlarını kesmek üşümelerine neden olmaktadır.

Bu iki noktayı göz önünde bulundurarak, bebeğin saçını kesmeye karar vermek en sağlıklı yöntem olacaktır.

NE? NASIL?  Tüp bebekte başarı nasıl artırılır?

O Halde Doğru Zaman Ne Zaman

Bebeklerin saçlarının rahatlıkla kesebilmek için diğer önemli bir kriter ise, bebeğin boyun kontrolünü sağlamasını beklemektir. Bebekler 3. aydan itibaren boyun kontrolü sağmaya başlar. Ve kontrolü tam sağlamaları 6 ayı bulabilmektedir.

Zaten ilk 6 ay doğal saç dökülmesi yaşanacağı için bu 6 ayı doldurmalarını beklemek en doğrusudur. 6 aydan sonra uzamaya başlayan saçlar bebeği rahatsız etmeye başlarsa, artık kesilmesinin zamanı gelmiş demektir. Bu da bebeğin yaklaşık 1 yaşına bastığı döneme denk gelmektedir.

Yani özetle; Bir bebeğin saç kesimi için önerilen en uygun zaman 1 yaş civarıdır.

Bebeklerin Saçını Kazıtmak Saçlarını Gürleştirir mi?

Bebek doğduktan bir kaç ay sonra bile saçının yeterince çıkmamış olması kimi ailelerin endişelenmesine neden olmaktadır. Bu endişe de aileleri bebeğin saçını kazımaya itebiliyor. Lakin, bebeğin saçını kazıtmak, zannedildiği gibi saçlarının gürleşmesine neden olmamaktadır.

Bu durum toplumda yaygın bir inanış olsa da, bunu kanıtlayan hiç bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Bebeğin saçını kazıtınca, farklı boylardaki saçlar aynı anda uzamaya başlar. Bu da gürleşmiş yanılgısı yaratır.

Bebeğinin Saçını Evde Kesecek Ebeveynlere Öneriler

Bebeklerin ilk saç kesimi için kuaförden yardım alabilirsiniz. Ya da aile ortamında siz kendinizde kesebilirsiniz. Bunun tercihi tamamen size kalmıştır. Eğer bebeğinizin saçını kendiniz kesecekseniz şu adımları uygulamanızı öneririz;

Malzemenizi Hazırlayın: Bebeğinizin saçını kesmeye başlamadan önce ihtiyaç duyacağınız kimi malzemeler bulunmaktadır. Bunlar;

  • Yumuşak telli bir fırça ve tarak
  • Saç kesimine uygun makas
  • Su dolu bir sprey şişesi
  • Bebeğinizi oyalayacak en sevdiği oyuncaklar
  • Havlu
  • Rahat oturabileceği bir koltuk ya da kemerle bağlayabileceğiniz mama sandalyesi.
NE? NASIL?  Bebeklere güneşin zararlı etkileri nelerdir?

Bunları hazırlarken mümkün oldukça bebeğin canını yakmayacak ve rahat edebileceği malzemeler seçmeye özen gösterin.

Kendinizi Hazır Hissedin: bebeklerin saçları ne zaman kesilir? sorusu bebeği ilgilendirdiği kadar saçı kesecek aile bireyinide ilgilendirmektedir. Çünkü saç kesmek, bebeğinizin ilk defa deneyimleyeceği hassas bir iştir. Saç kesimine başlamadan önce kendinizi bunu yapmaya hazır hissetmeniz gerekmektedir.

Doğru Zamanı Bekleyin: Saç kesmek bebekler için pek keyifli bir aktivite sayılmaz ve bir çok bebek bundan hoşlanmaz. Bundan dolayı bebeğinizin en keyifli olduğu zamanı yakalayın. Karnının doyduğu, altının temiz ve keyfinin yerinde olduğu an, saç kesimi için en ideal andır.

Onunla İletişimi Kurun: Bebeğinizin saçını kesmeye başlamadan önce ne yapmak istediğinizi ve yapacağınız şeyin onun canını yakmayacağını anlatın. Bebeğiniz sizin ne dediğinizi anlamasa bile, hareketlerinizden ve ses tonunuzdan ne istediğinizi anlar. Saç kesimi süresince sakin tavırlarla onunla iletişimi sürdürün.

Yalnız Olmayın: Tek başına bebeğin saçını kesmek oldukça zordur. Bebeği oyalayacak ve size yardımcı olacak birinin yanınızda olması işinizi oldukça rahatlatacaktır. Kimi bebekler sandalyede oturmaktan rahatsız olabilirler. Bu durumda yanınızdaki kişinin kucağında saçını kesmeye devam edebilirsiniz.

Oyuncaklarını Ona Verin: Bebeğin saçını keserken dikkatini başka yere çekmeniz de fayda bulunmaktadır. Bir bebeğin dikkatini çekebilecek yegane şeyde en sevdiği oyuncaklardır.

NE? NASIL?  Bebeğiniz için en iyi emziği nasıl seçebilirsiniz?

Ona en sevdiği oyuncakları ya da en sevdiği bir yiyeceği vermek, dikkatini başka yere vermesine neden olacaktır.

Kesilen Saçları Ondan Uzak Tutun: Kesilen saçlar bebeğin tenine değince kaşınma yapar ve bu da bebeğin huysuzlanmasına neden olabilir. Yumuşak bir havluyu sıkmayacak bir biçimde bebeğinizin boyuna yerleştirin. Havlunun sıkacağını düşünürseniz, mama önlüğü de bir alternatif olarak kullanılabilir.

Kesmeye Başlamadan Önce Saçını Islatın: İçinde su olan sprey ile bebeğin saçını ıslatın. Bunu yaparken yüzüne su püskürtmemeye dikkat edin. Saçları ıslatarak hem daha kolay hem de daha hızlı işinizi bitirebilirsiniz.

Nazikçe Kesin: Saç kesimi esnasında onunla konuşun ve sakin olun. Kesme esnasında bıngıldak kısmına oldukça dikkat edin. Bu bölgeyi bastırmamaya ve darbe almamasına özen gösterin.

Kesimden Sonra Duş: Siz ne kadar önlem alsanızda kesilen saçlar bebeğinizin tenine yapışacaktır. Bebeğinizi rahatsız edecek o saç tellerinden kurtulmak için, kesimden sonra hafif bir duş aldırmalısınız.

Bu Hallerde Kesmeyi Bırakın: Bebeğiniz saç kesme işleminde çok korkar ve durmayacak gibi gibiyse, saç kesme işlemine devam etmeyin. Kesmekte ısrar ederseniz daha fazla korkmasına neden olursunuz. Böyle bir durumla karşılaşınca gerekirse başka zamana ertelemeyi düşünebilirsiniz.

İlk Saç Kesimini Kuaföre Yaptıracaksanız: Daha önce bebek saçı kesmiş, hijyene dikkat eden ve çocuklar için renklendirilmiş bir kuaför tercih edin. Kesin esnasında mutlaka sizde bebeğinizin yanında bulunun. Siz yanındayken bebeğiniz daha huzurlu kalacak ve kuaförün işini daha kolay yapmasını sağlayacaktır.