​​​​​​Sütün kemik gelişimi için ne kadar önemli olduğunu bilen anneler Bebeklere Süt Ne Zaman Verilir? Araştırması yapmaktadır. Kalsiyum ve çeşitli mineraller içeren süt çocukların kemik ve diş gelişimleri için oldukça önemli bir besindir. Ancak belli bir miktarda verilmeli ve aşırıya kaçırılmamalıdır.

Sütün Faydaları

Besleyici değeri itibariyle her yaştan birey için oldukça önemli olan sütün, birçok faydası bulunmaktadır.

Bu faydalar şöyle sıralanabilir;

  • Kilo kontrolü sağlamak
  • Kemikleri geliştirmek
  • Yaşlanmayı önlemek
  • Hafızayı güçlendirmek
  • Odaklanma yeteneğini arttırmak
  • Kalp damar hastalığı riskini azaltmak
  • Kolesterolü düşürmek
  • Kanseri önlemek
  • Sivilce oluşumunu önlemek

Süt içmek vücut için oldukça fayda sağlamaktadır. Bu sebeple hem çocuklar hem de her yaştaki bireyler süt içmeyi ihmal etmemelidir.

Sütün Faydaları

Sütün Faydaları

Anne Sütü veİnek Sütünün Farkı

İnek sütü bazı sorunlar yol açabileceği için bir yaşından önce önerilmemektedir. Ancak enerji içeriği açısından birbirlerine benzerlikleri bulunmaktadır. İnek sütünün protein miktarı anne sütüne göre 3 kat fazladır. Çünkü inek yavrusunun hızlı büyümesine katkı sağlamaktadır. Anne sütünün ise bebeklerin yavaş gelişimi için daha az proteini bulunmaktadır.

Protein yapıları itibariyle anne sütünde daha fazla kolay sindirilebilen tortular bulunmaktadır. Bu yönüyle birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Aminoasit ismi verilen yapı taşları açısından ise inek sütünde bazıları bulunmamaktadır. Bu farklılıklar konusunda araştırmalar devam etse de henüz nedenleri çözülememiştir. Bebekler tarafından kolay sindirilemeyen inek sütü, yağ içeriği bakımından oldukça farklıdır.

NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

Video: Mama’dan İnek Sütüne Geçiş || Bebek Beslenmesi

Vitamin İçeriği

B vitamini ve A vitamini hem anne sütünde hem de inek sütünde yeterli seviyede bulunmaktadır. E vitamini ise inek sütünde yeterli derecede yoktur. Ancak anne sütünde bulunan vitamin içeriği annenin beslenmesine göre değişiklik göstermektedir. Bu sebeple emziren annelere vitamin takviyesi önerilmektedir.

Mineral İçeriği

Demir, anne sütünde %50 oranında iken inek sütünde yüzde 5’tir yani inek sütünde demir emilimi 10 kat daha azdır. İnek sütünün kalsiyum ve fosfor oranları anne sütüne göre daha yüksektir. İnek sütünde ayrıca tuz daha fazladır. Bu sebeple 1 yaş altındaki bebeklerin süt tüketimi sonucunda böbreklerde zarar görülebilir.

Bağışıklık Sistemi Açısından Farkları

Anne sütünde yenidoğan bebekler için bağışıklık sistemini güçlendirecek birçok madde bulunmaktadır. Bu maddelerin bebek için faydaları tam olarak bilinmese de formül mamaları anne sütüne benzetilmektedir. Kısacası anne sütü ve inek sütü arasındaki birçok fark sebebiyle sıfır 1 yaş bebekler için inek sütü önerilmemektedir.

Formül Mamalar

Formül mamalar inek sütünden üretilmektedir. Ancak son zamanlarda keçi sütünden üretilen bebek mamaları da bulunmaktadır. Bu mamaların tümü anne sütüne benzetilerek hazırlanmaktadır. Mama üreticilerin bu kapsamda uyması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu kurallara uyulduğu takdirde formül maması hazırlanmaktadır. İnek sütünde zararlı olduğu düşünülen maddelerin azaltılması ile birlikte mamalar yapılmaktadır.

Günlük Süt ve Paket Süt Farkı

Günlük süt taze inek sütünden üretilmektedir. Bu kapsamda inek sütü 72 derecede 15 saniye ısıtılarak mikroplardan arındırmaktadır. Günlük süt derin raf ömrü buzdolabında 5-6 gün olarak bilinmektedir. Ancak bu süre aşıldığında süt bozulmaktadır. Uzun ömürlü süt ise 150 derecede birkaç saniye ısıtılarak hazırlanmaktadır. Sonrasında hızla soğutulan sütler açılmadıkları sürece oda sıcaklığında 36 ay kalabilir. Ancak bu yöntem sonucunda ısıya duyarlı olan bazı yararlı maddelerin yok olması söz konusudur.

NE? NASIL?  Ebeveynlerin ruh hali çocukları nasıl etkiliyor?

İnek Sütüne Ne Zaman Başlamak Gerekir?

Bebeklerin 1 yaşına kadar inek sütüne başlamaması önerilmektedir. 1 yaşını geçen bebekler inek sütünün sindirmeye hazırdır. Oldukça zengin vitamin ve minerallere sahip olan inek sütü bir bebeğin hem dış hem de kemik gelişimi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

1 Ve 5 Yaş Çocukların Sıvı İhtiyacı

1 ve 5 yaş arasındaki çocuklar çok aktif oldukları için bol bol sıvı tüketilmelidir. Özellikle sıcak havalarda sıvı ihtiyacı daha da artmaktadır. Günlük 5 ile 5 buçuk su bardağı sıvı yeterli olmaktadır. Bunun bir bardağı yiyecekler ile sağlanırsa 2 ile 3 bardağı ise süt ve süt ürünlerinden alınmalıdır. Ancak pastörize edilmemiş süt tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu sütlerde uzun süre beklemesi sebebiyle mikroplanma olmaktadır.

Organik Süt

Organik Süt

Organik Süt Daha Mı İyi?

Ülkemizde son yıllarda organik süt bulunma ihtimali daha da artmıştır. Ancak dikkat edilmesi gereken bu sütleri alınan ineklerin süt arttırıcı hormon antibiyotik gibi maddeleri almaması gerekmektedir. Bu sebeple özellikle GDO’lu yemler ve böcek ilacı kullanımı önem taşımaktadır. Organik süt bu ilaçların bulunmadığı sütlerdir.

NE? NASIL?  Çocuklarda göz bozuklukları neden kaynaklanır?

Çocuklarda İnek Sütü Alerjisi

​​​​​​Çocuklarda inek sütüne alerji oranı %2 ve 3 oranında olmaktadır. En önemlisi ise 3 yaşına gelen çocuklarda bu alerji tamamen kaybolmaktadır. Bir bebek bir yaş altındayken mama ile beslendiyse ve alerjik bir reaksiyon gözlenmedi ise 1 yaşından sonra inek sütü içebilir. Ancak 1 yaşına kadar anne sütü ile beslendiyse ve eğer anne, süt ürünleri ile beslendiği ise bu durumda da herhangi bir alerjik reaksiyon olmadığı için sorun yoktur.

İnek sütü alerjisi kanlı ishal ve kusma ile gözlemlenmektedir. Bazen ise deride egzama oluşmaktadır. Bazı çocuklarda ise sürekli burun akıntısı ve solunum sıkışıklığı oluşmaktadır. Eğer alerji ileri seviyede ise nefes alamama, ciltte kızarma gibi belirtiler gözlemlenmektedir. Süte olan alerji genellikle sinsi bir şekilde oluşmaktadır. Bu kapsamda anneler 1 yaşından sonra inek sütüne geçtikleri zaman problemler tekrar başlarsa bunu bir ipucu olarak düşünmelidir.

Bu durum söz konusu olduğunda kan testiyle araştırma yapılır ve çıkan sonuca göre süt ve süt ürünleri tüketimi tamamı ile kesilir. Alerjiler zaten 3 yaşında tamamen kaybolduğu için doktor kontrolünde özel mamalar kullanılabilir. Aynı zamanda keçi sütü ve ürünleri de tercih edilebilir. Ancak bu sütlerinde inek sütü katkısı olmaması önemlidir.