Annelerin en çok sıkıntı yaşadığı konulardan biri olan bebeklere gaz masajı nasıl yapılır? konusuna itina gösterilmesi şarttır. Bebeklerin büyük bir çoğunluğu gaz sancısı problemini yaşarlar. Bu sorunun en büyük sebebi anne sütüdür. Annenin gaz yapıcı gıdaları tüketmesi direk olarak anne sütüne etki ettiğinden bebekler gaz sancısı sıkıntısı çekerler. Bu nedenle annelerin gaz yapmayan gıdalara yönelmeleri bebeklerin gaz sancısı yaşamasını engelleme konusunda alınacak olan ilk önlemdir.

Bebeklerde Gaz Sancısını Yok Etme Yöntemleri

Bebeklerde gaz sancısını yok etmek ya da hafifletmek için;

 • Bebeklerinizi rahat giydirmeniz,
 • Anne sütünü hazmetmesini sağlamak için karın ve sırt kısmına masaj yapmanız,
 • Yaz mevsimindeyseniz günlük banyo yaptırmanız,
 • Sırt üstü yatırmaya özen göstermeniz,
 • Ayaklarını sıcak tutmanız,
 • Aşırı soğuk veya aşırı sıcağa maruz bırakmamanız gerekir.

Gaz sancısı bebeğinizde aşırı huzursuzluk durumunu ortaya çıkarır ve hiçbir sebep olmasa bile tek başına gaz sancısı bebeğinizin ağlamasına sebep olacaktır.

NE? NASIL?  Bebeklerde gaz problemi nasıl giderilir?

Bu nedenle anne sütü haricinde ılık az şekerli su veya karbonatlı su tüketimini sağlayabilirsiniz. Ara öğün olarak tüketeceğiniz ılık şekerli su veya karbonatlı suyu bir çay kaşığını geçmeyecek şekilde bebeğinize içirmeniz gerekecektir. Bu dönemde bebeğinizin altını biraz açık bırakabilir veya daha geniş bir bebek beziyle kapatabilirsiniz. Ancak sık sık altını değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

İzleyin: Bebek Gaz Masajı Nasıl Yapılır?

Bebeklere Gaz Masajı Yapmak Gaz Sancısını Gidermek İçin Doğru Bir Yöntem Mi?

Yeni doğan bebeklerin gelişimleri konusunda uzmanlar masaj yapmayı önermektedir. Ancak masaj yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilerek masaj yapıldığında gaz sancısı sorunu hafifleyecek ve bebeğin uyuması sağlanacaktır.

 • Gaz sancısı bebeğin karın kısmına ve sırt kısmına yapılır,
 • Masaj yaparken parmaklar değil avuç içi kullanılır,
 • Karın kısmı masajında hep aynı bölgeye masaj yapılmamalıdır,
 • Dairesel hareketler kullanılmalı, bastırılmamalıdır,
 • Eğer bebeğinizin teni hassas ve azıcık dokunmayla kızarıyor veya morarıyorsa masajdan önce jel ya da solüsyon kullanılmalıdır,
 • Masaj sonrasında bebeğin beşiğine yatırılmasına özen gösterilmeli ve tensel bir temas olmamasına dikkat edilmelidir. Bebeğin bu sayede rahatlayarak gevşemesi sağlanacaktır. Bel kısmına da oval hareketlerle masaj yaparak gaz sancısını giderebilirsiniz.
NE? NASIL?  Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu nasıl düzelir?

Bebeklerdeki Gaz Sancısını Gidermek İçin Kullanılan Ürünler

Bebeklerin ve ailelerin büyük huzursuzluk yaşadıkları gaz sancısına iyi gelen en özel karışım badem yağıdır. Badem yağının emzirme sonrasında veya bebek uyumadan önce ağızdan bir damla verilmesi iyi sonuçlar alma konusunda etkilidir.

Bebekleri rahatlatan badem yağı, anne sütünden bebeğe geçen gaz problemini yok edecek aynı zamanda bağırsak sorunlarına karşı da rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca bebeğin karnına sıcak uygulamak da gaz problemine iyi gelen bir tekniktir. Bebeğin karın kısmına çok kaynar olmayacak şekilde sıcak bası yapmak bebeğin gaz sancısı bakımından rahatlamasını sağlayacaktır.

Ayrıca son dönemde yeni doğan ve 6 aylık olan bebeklerdeki gaz sancısını gidermek için gaz kemerleri kullanılıyor. Bu kemerler titreşimli şekilde hareket ederek bebeğin karın bölgesine masaj yapıyor. Kemerlerin iç kısmına kiraz sapı ekstarktı konuluyor ve bu bitkinin özü ve sıcaklığı bebeğin karnını rahat ettiriyor.

NE? NASIL?  Bebeklerde reflü neden olur? Tedavisi nasıl yapılır?

Bebeğinize Gaz Sancısı Masajı Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinize gaz sancısı masajı yaparken onu incitmemeye özen gösteriniz. Eğer yatarak huzurlu olmuyorsa bebeğinizi kucağınıza alınız. Karın kısmına çok ince ve yuvarlak hareketlerle avuç içinizle ancak bastırmadan masaj yapınız. Karnında kızarıklık oluşmaması için krem veya jel kullanabilirsiniz. Eğer gaz gidermek için ekstra bir ürün kullanmak istemiyorsanız bebeğinizin giysisinin üzerinden karnını ovmalısınız.